ادعای توزیع سهام عدالت بین 20 میلیون ثروتمند، وزارت اقتصاد شفاف سازی کند

به گزارش بازی ناتمام، بر اساس ادعای کمیسیون مالی مجلس حدود 20 میلیون نفر از دهک های بالای درآمدی مشمول دریافت سهام عدالت شده اند، این در حالی است که وزارت اقتصاد برای ارائه سهام عدالت به 20 میلیون نفر جامانده حقیقی این سهام مقاومت می نماید.

ادعای توزیع سهام عدالت بین 20 میلیون ثروتمند، وزارت اقتصاد شفاف سازی کند

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، آنالیز های اجرا شده توسط وزارت رفاه که اخیرا جزئیات آن در قالب یک گزارش توسط معاون این وزارت خانه در کمیسیون مالی مجلس ارائه شد نشان می دهد، از دهک درامدی اول تا دهک دهم در سال 85 مشمول دریافت سهام عدالت شده اند.

بر این اساس 80 درصد از دهک اول درامدی سهام عدالت در اختیار دارند و متاسفانه 20 درصد این دهک که مستحق دریافت سهام عدالت هستند از دریافت آن جامانده اند.

همچنین 60 درصد دهک دهم درامدی نیز سهام عدالت دریافت نموده اند که به تبع نباید افراد حاضر در این دهک جز مشمولان سهام عدالت باشند. این آمار نشان می دهد، توزع سهام عدالت عادلانه نبوده است چرا که بر خلاف قانون توزیع سهام عدالت به جای شش دهک اول در 10 دهک اجرا شده است.

به گفته طغیانی سخنگوی کمیسیون مالی مجلس، علت اصلی این موضوع نیز به عدم وجود پایگاه های دقیق اطلاعاتی در زمان توزیع سهام عدالت بازمیگردد که این رویه باید اصلاح گردد. در آن دوره سهام عدالت به صورت قشری توزیع شد و بر این اساس کلیه کارمندان، بازنشستگان و... مشمول سهام عدالت شدند، این درحالی است در هر قشری افراد از دهک اول تا دهم وجود دارد.

متاسفانه این نقص در توزیع سهام عدالت وجود دارد و با ارائه سهام عدالت به جاماندگان کوشش میگردد تا قدری توزیع سهام عادلانه تر باشد.

از سوی دیگر به گفته محمد رضا پورابراهیمی، حدود 20 میلیون نفر در سال 1385 واجد دریافت سهام عدالت نبوده اند، در واقع با توجه به آنکه جزء دهک های پایین درامدی نبوده اند سهام عدالت دریافت نموده اند. از سوی دیگر حدود 20 میلیون نفر جزو دهک های پایین درامدی بوده اند، اما از دریافت سهام عدالت جامانده اند.

لازم به ذکر است چندی قبل وزیر اقتصاد گفته بود سهام عدالت به شش دهک پایین درامدی توزیع شده است، اما حالا تحقیقات وزارت رفاه نشان می دهد، توزیع سهام عدالت به صورت ناعادلانه اجرا شده و تقریبا نیمی از دریافت کنندگان این سهام مستحق دریافت نبوده اند.

بر این اساس وزارت اقتصاد برای ارائه سهام عدالت به 20 میلیون نفر جامانده حقیقی این سهام مقاومت می نماید بایستی درخصوص مشمولان دهک دهمی یا ثروتمندِ سهام عدالت شفاف سازی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 648

به "ادعای توزیع سهام عدالت بین 20 میلیون ثروتمند، وزارت اقتصاد شفاف سازی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای توزیع سهام عدالت بین 20 میلیون ثروتمند، وزارت اقتصاد شفاف سازی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید