با پیروزی بایدن ایران به بازار نفت باز می شود؟

به گزارش بازی ناتمام، خبرنگاران : تحلیل ها و حدس های بسیاری درباره نتیجه نفتی پیروزی جو بایدن وجود دارد و پیش بینی می شود که با پیروزی بایدن، ایران به زودی به بازار نفت بازمی شود.

با پیروزی بایدن ایران به بازار نفت باز می شود؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، فراوری نفت ایران تحت تاثیر تشدید تحریمهای آمریکا علیه صادرات انرژی قرار گرفته است. مک مانیگل که یکی از مقامات ارشد سابق وزارت انرژی آمریکا است، در مصاحبه ای با تلویزیون بلومبرگ گفت: تاثیر فوری تغییر دولت در آمریکا مربوط به شرایط ایران خواهد بود. انتظار ندارم همه دو میلیون بشکه در روز صادرات نفت ایران فورا احیا گردد اما احتمالا شاهد افزایش صادرات این کشور به میزان نیم میلیون بشکه در روز خواهیم بود. آمریکا احتمالا اقدامی نظیر ازسرگیری مذاکرات با ایران انجام خواهد داد و برای بازار نفت، این موضوع واقعا اهمیت دارد.

مک مانیگل گفت: اوپک پلاس احتمالا در برنامه خود برای افزایش فراوری روزانه به میزان دو میلیون بشکه از ژانویه سال 2021 تغییر نخواهد داد اما با توجه به دورنمای نامعلوم تقاضا، این موضوع قطعی نیست. فراوری نفت ایران و لیبی ممکن است تغییراتی را در شرایط این پیمان ایجاب کند.

نظرات وی مشابه دیدگاه بانک MUFG ژاپن است که اعلام نموده رویکرد بایدن در قبال ایران، موضوع مهمی برای بازار نفت خواهد بود.

در این راستا، مرتضی بهروزی فر کارشناس ارشد حوزه انرژی با اشاره به شرایط بازار نفت ایران پس از ورود بایدن بر سر قدرت، گفت:شرایط فعلی ایران امکان تداوم ندارد و حتی اگر ترامپ نیز به فعالیت خود ادامه می داد می بایست تغییراتی به وجود می آمد تا شرایط به نفع ایران و بازار نفت کشورمان تغییر کند.

وی با بیان اینکه ادامه شرایط موجود تا شش ماه یا یکسال دیگر منطقی نیست، توضیح داد: حتی اگر ترامپ نیز قدرت را بدست می گرفت باید سیاست هایی به کار گرفته می شد تا بازار نفت ایران سر و سامان بگیرد، در شرایط فعلی و با روی کار آمدن بایدن به نظر میرسد شرایط ایران بهبود یابد.

به گفته این کارشناس حوزه انرژی باتوجه به اینکه بایدن منطقی تر از ترامپ است می توان نسبت به شرایط آینده امیدوار بود، مسلما ایران مجبور است وارد بازار گردد اما اینکه بازار، ایران را بپذیرد و اجازه افزایش صادرات دهد یک موضوع دیگر است اگر کشورهای دیگر ورود ایران به بازار را بپذیرند مسئله ای ایجاد نخواهد شد.

بهروزی فر اضافه کرد: اگر این اتفاق نیفتد ایران مجبور است با هر ترفندی که شده حتی با جنگ قیمت وارد بازار گردد و این در شرایطی است که حتی اگر ایران با جنگ قیمتی نیز وارد بازار گردد کمترین آسیب را متحمل خواهد شد. اگر صادرات سه یا چهار برابر و قیمت نفت نیز تا 50 درصد کاهش یابد باز ایران کمترین ضرر را خواهد دید چراکه شرایط مالی کشورهای حوزه خلیج فارس به علت کاهش قیمت های اخیر به شدت نامناسب است.

وی با تاکید براینکه تصور من این است که جنگ قیمت به نفع هیچکس نخواهد بود و ایران می تواند در یک زمان 6 ماهه حداقل 1.5 میلیون بشکه به ظرفیت صادرات خود اضافه کند و کاهش قیمت شدیدی نیز به وجود نخواهد آمد، رقبا نیز مجبور هستند تا ورود مجدد ایران به بازار را بپذیرند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 831

به "با پیروزی بایدن ایران به بازار نفت باز می شود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با پیروزی بایدن ایران به بازار نفت باز می شود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید