ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد از شنبه، تکلیف چک های طرح قدیم چه می گردد؟

به گزارش بازی ناتمام، صادرکنندگان و دریافت کنندگان چک از 20 دی ماه سالجاری به صورت اختیاری می توانند فرایندهای ثبت، تائید و انتقال چک را در سامانه صیاد به وسیله برنامک های موبایلی مورد تایید بانک مرکزی انجام دهند. در این زمینه گفتنی است که تا زمان خاتمه برگ های دسته چک های طرح قدیم، تمامی فرایند صدور و وصول آن ها طبق روال سابق انجام می گردد و نیازی به ثبت در سامانه صیاد ندارند.

ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد از شنبه، تکلیف چک های طرح قدیم چه می گردد؟

به گزارش خبرنگاران، در راستای اجرای قانون جدید چک، طبق اعلام بانک مرکزی تا سه روز دیگر دسته چک های جدید روانه بازار می شوند.

در این بین، هنوز میزان قابل توجهی چک های قدیمی که براساس قانون جدید فعالیت نمی نمایند، بین مردم مبادله و استفاده می گردد. بنابراین، باید معین گردد که تکلیف چک های موجود در بازار از قبل چه می گردد و آیا آن ها برای نقل و انتقال احتیاج به ثبت در سامانه صیاد دارند یا خیر؟

بدین منظور، براساس اطلاعیه های بانک مرکزی تا زمان انتها برگ های دسته چک های قدیمی و دریافت دسته چک های با ظاهر و مندرجات جدید، صدور و وصول چک ها به روال سابق انجام می گردد.

بنابراین، چک های قدیمی می توانند به شکل سابق کارسازی و در وجه حامل نیز صادر شوند و محدویت های شدیدتری که برای چک های برگشتی در قانون جدید درنظر گرفته شده است، برای چک های طرح قدیم اعمال نمی گردد.

همچنین، نقل و انتقال چک های کنونی، طبق روال سابق موجود است و احتیاجی به ثبت در سامانه صیاد ندارد که با این تفاسیر چک های طرح قدیم تا زمان انتها برگ های دسته چک هایشان می توانند در وجه حامل صادر و پشت نویسی شوند.

علاوه براین، امروز نیز بانک مرکزی اعلام نمود که از شنبه قابلیت ثبت، تائید و انتقال اختیاری چک در سامانه صیاد به وسیله برنامکهای موبایلی مورد تایید بانک مرکزی انجام میگردد اما با عرضه چک های با ظاهر و مندرجات جدید که زمان انتشار آن توسط بانک مرکزی اعلام خواهد شد، طبق قانون ثبت در سامانه صیاد برای این نوع از چک ها، اجباری خواهد شد.

براین اساس تمام صادرنمایندگان چک می توانند با مراجعه به برنامک های کاربردی موبایلی (که اسامی آن ها در تارنمای شرکت شبکه الکترونیک پرداخت کارت (شاپرک) و همچنین به وسیله درگاه های نوین بانک ها و موسسات اعتباری (اینترنت بانک و همراه بانک) منتشر می گردد)، اطلاعات چک هایی که قصد صدور آن را دارند، در سامانه صیاد ثبت نمایند.

علاوه براین، دریافت نمایندگان چک نیز در صورت ثبت چک از سوی صادرنماینده آن، امکان استعلام چک ثبت شده به نفع خود را به وسیله برنامک های موبایلی داشته و پس از حصول اطمینان از تطبیق اطلاعات مندرج در فیزیک چک با اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد، می توانند اطلاعات چک را تائید یا رد نمایند.

همچنین، چنانچه دریافت نماینده چک متمایل به انتقال چک به شخص ثالث یا ذی نفع جدید باشد؛ پس از تائید چک، امکان انتقال چک به شخص ثالث برای وی فراهم است.

با این تفاسیر، نحوه استفاده از برنامک های موبایلی برای صادرنمایندگان و دریافت نمایندگان چک به توضیح زیر است:

نحوه استفاده صادرنمایندگان چک از برنامک های موبایلی

صادرنماینده چک می تواند با در اختیار داشتن یکی از کارت های بانکی صادر شده از سوی بانکی که دسته چک وی را صادر نموده و با استفاده از سیم کارت متعلق به خود به وسیله برنامک موبایلی، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی 16 رقمی مندرج در برگه چک که قصد صدور آن را دارد، وارد منوی ثبت چک شده و اطلاعات چک صادره خود شامل تاریخ، مبلغ و معینات ذی نفع را وارد کند.

نحوه استفاده گیرندگان چک از برنامک های موبایلی

گیرنده چک نیز می تواند با در اختیار داشتن هریک از کارت های بانکی خود و سیم کارت متعلق به خود، به وسیله برنامک موبایلی، با وارد کردن اطلاعات شناسه صیادی 16 رقمی مندرج در برگه چک دریافتی، وارد منوی تائید چک شده و اطلاعات چک ثبت شده به نفع خود را با اطلاعات مندرج در برگه چک تطبیق داده و مراتب تائید و یا عدم تائید خود را اعلام کند. پس از تائید چک، گیرنده می تواند چک ثبت شده را به ذی نفع جدید منتقل کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 915

به "ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد از شنبه، تکلیف چک های طرح قدیم چه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ثبت اختیاری چک در سامانه صیاد از شنبه، تکلیف چک های طرح قدیم چه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید