خبرنگاران 2 هزار و 600 تن بذر گواهی شده در چهارمحال و بختیاری تولید شد

به گزارش بازی ناتمام، شهرکرد- خبرنگاران- رییس بخش ثبت گواهی بذر و نهال مثمر مرکز تحقیقات کشاورزی چهارمحال و بختیاری گفت: امسال افزون بر 2 هزار و 600 تن بذر گندم و جو گواهی تایید شده در این استان تولید و در اختیار بهره برداران قرار گرفت.

خبرنگاران 2 هزار و 600 تن بذر گواهی شده در چهارمحال و بختیاری تولید شد

از پروفایل ما وبلاگ حامد دیدن نمایید.

مجید هاشمی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت:امسال علاوه بر بذرهای گواهی شده افزون بر یکهزار و 300 تن گندم مرغوب که برای کشت مورد تایید مرکز تحقیقات کشاورزی قرار گرفته است نیز در استان تولید و در اختیار بهره برداران قرار گرفته است.

به گفته وی،پیمانکاران و کشاورزان برتر استان در امر تولید بذرهای گواهی شده در سطح 20 هکتار به تولید بذور گواهی شده مشغولند و مرکز تحقیقات کشاورزی استان در فرایند کاشت، داشت و برداشت با دقت بالا و رصد دفع آفات و مبارزه با علف های هرز نظارت کامل دارد.

رییس بخش ثبت گواهی بذر و نهال مثمر مرکز تحقیقات کشاورزی چهارمحال و بختیاری، ضریب نفوذ بذرهای گواهی شده در کشاورزی در این استان 60 درصد گفت و گفت: این درحالی است که میزان مصرف بذر گندم ، جو و سیب زمینی گواهی شده مورد استفاده در سطح کشور حدود 40 درصد است.

وی همچنین از فعالیت پنج واحد نهال مثمر گواهی شده در شهرستان های سامان ، لردگان و اردل خبر داد و شرح داد: سالانه بیش از 400 هزار نهال مثمر در این نهالستان های زیر پوشش مرکز تحقیقالت کشاورزی این استان تولید که حدود 300 هزار نهال مصرف داخل و 100 هزار نهال گواهی شده به استان های همجوار ارسال می شود.

هاشمی، از صدور مجوز احداث و تکمیل یک گلخانه گردوی پیوندی 10هزار اصله در شهرستان بروجن و یک واحد گلخانه کشت بافت گیاهی در نقنه این شهرستان خبر داد و گفت: امسال همچنین مجوز احداث یک واحد گلخانه کشت بافت در استان نیز از سوی مرکز تحقیقات کشاورزی استان صادر شده است.

رییس بخش ثبت گواهی بذر و نهال مثمر مرکز تحقیقات کشاورزی چهارمحال و بختیاری از توزیع سالانه 150 تا200 تن بذر سیب زمینی گواهی شده خارجی بین کشاورزان گندمان،سفیددشت در شهرستان بروجن و کشاورزان روستای بارده شهرستان شهرکرد خبر داد و اضافه کرد: با توزیع این میزان بذر وارداتی سالانه 40 هکتار زمین به زیر کشت بذر سیب زمینی می رود که از هر هکتار 35 تا40 تن بذر گواهی شده سیب زمینی تولید می شود.

به گزارش خبرنگاران،سالانه در چهارمحال و بختیاری بیش از 1.5 میلیون تن محصولات باغی، زراعی، دامی و شیلات تولید می شود، سطح زیرکشت استان نیز 270 هزار هکتار با 66 هزار بهره بردار است.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 دی 1399 بروزرسانی: 3 دی 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 823

به "خبرنگاران 2 هزار و 600 تن بذر گواهی شده در چهارمحال و بختیاری تولید شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 2 هزار و 600 تن بذر گواهی شده در چهارمحال و بختیاری تولید شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید