زیان 16 تریلیون دلاری کرونا بر اقتصاد آمریکا

به گزارش بازی ناتمام، تحقیقات جدید نشان داده که اقتصاد آمریکا ممکن است به واسطه تاثیر مخرب شیوع کووید -19، مبلغ 16 تریلیون دلار در هر دو بخش تولید و زندگی مردم، زیان بیند.

زیان 16 تریلیون دلاری کرونا بر اقتصاد آمریکا

در حالی که بیشتر مطالعات، هزینه این ویروس مرگبار را با تاثیر بر تولید ناخالص داخلی ارزیابی می کنند، یک مقاله منتشر شده در نشریه انجمن پزشکی آمریکا رویکرد متفاوتی را بازگو می کند.

لارنس سامرز وزیر خزانه داری سابق آمریکا و دیوید کاتلر اقتصاددان دانشگاه هاروارد که مولفان این مطالعه هستند، زیان های اقتصادی مربوط به افراد جان باخته بر اثر ابتلا به این بیماری را در کنار هزینههای صرف اقتصادی مورد توجه قرار دادند.

در حالی که شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا به حدود 8 میلیون نفر رسیده و آمار مرگ و میر ناشی از این بیماری از 215 هزار نفر گذشته است، محققان بر این باورند که این بیماری احتمالا مجموعا 625 هزار نفر را در ایالات متحده تا سال آینده به کام مرگ می کشاند.

محاسبات این محققان حاکی است که با توجه به نظریه ارزش محافظه کارانه 7 میلیون دلار برای هر زندگی، مرگ های زودهنگام ناشی از ابتلا به کرونا می تواند تقریبا 4.4 تریلیون دلار زیان به بار آورد.

تصورات بر این است که ویروس کرونا، تاثیراتی طولانی مدت بر سلامت افراد به ویژه برای بازماندگان با بیماری وخیم یا حاد دارد.

طبق این بررسی، علاوه بر اینکه این پیچیدگی ها به افزایش خطر مرگ زودهنگام منتهی می شود، تبعاتی برای اقتصاد نیز دارد و 2.6 تریلیون دلار دیگر برای موارد پیش بینی شده در طول سال آینده تخمین زده می شود.

حتی افرادی که در تماس با این ویروس مرگبار نبوده اند نیز ممکن است تحت تاثیر آن قرار گیرند.

آسیب های ناشی از مرگ عزیزان و تاثیر قرنطینه و تنهایی می تواند به وخامت شرایط سلامت روان منجر شود.

ضرر این مساله نیز به اقتصاد وارد می شود به طوری که تقریبا 1.6 تریلیون دلار به واسطه نقصان سلامت روان از دست می رود.

بقیه زیان های اقتصادی که تقریبا نیمی از رقم مجموع است، با کاهش درآمدها به دلیل رکود اقتصادی ناشی از شیوع کرونا مرتبط است.

محققان در این مطالعه به تخمین قبلی دفتر بودجه کنگره آمریکا استناد کردند که در مجموع 7.6 تریلیون دلار زیان تولید در جریان دهه آینده را پیش بینی می کند.

این مطالعه در ادامه حاکی است: زیان اقتصادی بیش از دو برابر مجموع هزینه های اقتصادی برای همه جنگ هایی است که آمریکا از یازده سپتامبر 2001 از جمله در افغانستان، عراق و سوریه درگیر آن بوده است. در نتیجه، مجموع هزینه تخمین زده شده بیش از 16 تریلیون دلار یا تقریبا 90 درصد از تولید ناخالص داخلی سالیانه ایالات متحده است و زیان هر خانواده چهار نفره حدود 200 هزار دلار ارزیابی می شود.

این مقاله در حالی منتشر شده که کنندگان آمریکا در حال بحث و بررسی بسته محرک اقتصادی دیگری هستند که با هدف کاستن از زیان ناشی از شیوع کرونا درنظر گرفته شده است.

محققان تاکید دارند که جبران اقتصادی باید دستکم 5 درصد از بودجه مربوط به افزایش آزمایش ها و ردیابی تماسی را دربرگیرد، زیرا سرمایه گذاری حدود 6 میلیون دلار منجر به هزینه های پیشگیرانه 176 میلیون دلاری می شود.

در ادامه این مقاله آمده است: افزایش سرمایه گذاری در آزمایش و ردیابی تماس ها می تواند مزایای اقتصادی داشته باشد که دستکم 30 برابر بیشتر از هزینه های تخمین زده شده سرمایه گذاری در این رویکردهاست. همچنین حمایت اقتصادی از تمهیدات سلامتی نباید از میان برداشته شود حتی هنگامی که نگرانی های مربوط به همه گیری شروع به کاهش می کند. ، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 747

به "زیان 16 تریلیون دلاری کرونا بر اقتصاد آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیان 16 تریلیون دلاری کرونا بر اقتصاد آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید