عربستان نظاره گر جنگ میان شورای انتقالی و دولت هادی است

به گزارش بازی ناتمام، رئیس جنبش مردمی الحراک در جنوب یمن، این منطقه و مردم آن را قربانی کشمکش های سیاسی و نظامی میان شورای انتقالی و دولت مستعفی یمن خواند و گفت در این میان ائتلاف سعودی هم نظاره گر ماجراست.

عربستان نظاره گر جنگ میان شورای انتقالی و دولت هادی است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فؤاد راشد رئیس شورای عالی جنبش مردمی الحراک الثوری در جنوب یمن، درگیری میان نیرو های شورای انتقالی جنوب با دولت مستعفی یمن در ماه مبارک رمضان و در شرایط شیوع ویروس کرونا را دردناک و غم انگیز خواند.

او با اشاره به تاکید مکرر شورای عالی جنبش الحراک بر لزوم اجرای توافق ریاض در ابعاد امنیتی و نظامی آن گفت: البته درباره بعد سیاسی این توافق، ما ملاحظاتی از همان ابتدای امضای این توافق داشتیم، زیرا کاملا مسئله مطالبات مردم جنوب و جنبش های مردمی آنجا را نادیده گرفت.

رئیس شورای عالی جنبش الحراک وقوع جنگ میان شورای انتقالی و دولت مستعفی در مناطق تماس در استان أبین را غیر عجیب خواند و گفت: همه ظواهر امر طی روز های گذشته از وقوع جنگ طی روز های پیش رو حکایت داشت.

راشد گفت: کسانی در داخل و خارج یمن هستند که می خواهند منطقه جنوب یمن را درگیر کشمکش های کهنه و قدیمی نمایند تا مسئله و آرمان های جنوب یمن مغفول بماند و امروز هدف از کشته و زخمی شدن شمار بیشتری از جنوبی ها افزایش شکاف در جامعه جنوب یمن است.

رئیس جنبش حراک جنوب یمن تاکید نمود: ما قبلا گفته ایم حالا هم تکرار می کنیم که بازنده این جنگ ها جنوب یمن است، اما آن ها مثل همواره نمی شنوند و متاسفانه ائتلاف عربی هم نظاره گر است و طرفی را که برای اجرای توافق ریاض کارشکنی می گردد به اجرای آن ملزم نمی کند.

راشد بار دیگر طرفین درگیر در جنوب یمن را به توقف جنگ و اجرای توافق ریاض دعوت کرد و گفت: گفت وگوی جدی در جنوب یمن راه دستیابی به یک توافق جنوب فراگیر بر مبنای اصل حق جنوبی ها در مشخص سرنوشتشان در مذکرات سیاسی آینده است.

منابع یمنی که روز گذشته از حمله نیرو های دولت مستعفی یمن متحد عربستان سعودی به المجلس الانتقالی الجنوبی (شورای انتقالی جنوب-تحت حمایت امارات) در استان ابین (جنوب یمن) خبر دادند، امروز (سه شنبه) گزارش کردند که نیرو های دولت مستعفی یمن بخش هایی از این استان را تحت کنترل خود درآوردند.

توافق ریاض، توافق عربستان و امارت برای تقسیم قدرت در عدن و خاتمه دادن به درگیری نواب یکدیگر در جنوب یمن است که پنجم نوامبر (14 آبان ماه گذشته) میان متحدان آنان در ریاض امضاء شد.

از مهم ترین بند های توافق ریاض استقرار دولت منصور هادی در شهر عدن ظرف مدت هفت هفته از زمان امضای آن، استقرار نیرو های نظامی زیر نظر وزارتخانه های کشور و دفاع، مقابله مشترک با جنبش انصارالله یمن زیر نظر ائتلاف سعودی، تشکیل یک کمیته نظارت بر توافق ریاض با نظارت عربستان و مشخص 12 وزیر از شورای انتقالی جنوب (متحد امارات) در دولت آینده از مجموع 24 وزیر کابینه بوده است که هیچ کدام تا به امروز عملی نشده است

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 516

به "عربستان نظاره گر جنگ میان شورای انتقالی و دولت هادی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عربستان نظاره گر جنگ میان شورای انتقالی و دولت هادی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید