احتمال حیات در زیر پوسته سطحی مریخ

به گزارش بازی ناتمام، ما نمی دانیم آیا هرگز حیات در زیر پوسته مریخ شروع شده بوده یا نه، اما اگر هم چنین باشد به اندازه کافی انرژی در آن وجود داشته که بتواند تا به امروز آن را حفظ کند

احتمال حیات در زیر پوسته سطحی مریخ

بخش اعظم سنگ های زیر پوسته بیرونی مریخ قادر به ایجاد و حفظ حیات اند

یک پژوهش جدید حاکی از آن است که عناصر لازم برای حیات احتمالا در زیر پوسته سطح مریخ وجود دارد. در این گزارش آمده است که محتمل است در حال حاضر زندگی در سطح توده های میکروبی در زیر پوسته مریخ در جریان و آماده کشف باشد.

هدف این پژوهش جدید درک شرایط زیر پوسته سطح مریخ به وسیله آنالیز ترکیب شهاب سنگ های آن روی کره زمین بوده است. این شهاب سنگ ها تصویری روشن از مریخ می دهند، زیرا پیش از انفجار و پرت شدن روی کره زمین بخشی از سطح کره سرخ بوده اند.

نتیجه این مطالعات حاکی از آن است که اگر این شهاب سنگ ها مرتبا در تماس با آب بودند، می توانستد نوعی انرژی فراوری نمایند که به اجتماع میکروب ها امکان دهد در اعماق تاریک زمین تکثیر شوند. از آن جایی که این شهاب سنگ ها می توانند نماینده شرایط حاکم بر بخش های گسترده ای از پوسته مریخ باشند، می توان نتیجه گیری کرد که بخش اعظم سنگ های زیر پوسته بیرونی مریخ قادر به ایجاد و حفظ حیات اند.

این تحقیقات به این سوال که آیا حیات پیشتر در کره مریخ شروع شده بوده، پاسخ نمی دهد. این نکته ای است که تعدادی از آژانس های فضایی امیدوارند از طرق مختلف از جمله استفاده از کاوشگر در سال های آینده به آن پاسخ دهند. اما تحقیقات مذکور خاطرنشان می نماید که اگر این اتفاق اتفاق افتاده بود، می توانست شرایط لازم برای بقای حیات را پیدا کند.

جس تارناس، محقق دوره فوق دکترا در آزمایشگاه جِت پروپالژِن وابسته به ناسا که در دوره دانشجویی دکترا در دانشگاه براون این پروژه را رهبری می کرد، می گوید: پیامد عمده اکتشافات در پوسته زیرین مریخ این است که اگر در این لایه آب باشد، امکان زیادی وجود دارد که انرژی شیمیایی کافی برای حمایت از زندگی میکروبی نیز در آن موجود باشد.

او می گوید: ما نمی دانیم آیا هرگز حیات در زیر پوسته مریخ شروع شده بوده یا نه، اما اگر هم چنین باشد به اندازه کافی انرژی در آن وجود داشته که بتواند تا به امروز آن را حفظ کند.

این پژوهش به تحقیقات دهه های اخیر استناد می نماید که نشان داده اند بعضی نقاط پوسته زیرین کره زمین دارای حیات و زیست بوم خاص خودش است که با دنیایی که ما می شناسیم بسیار متفاوت است. این موجودات به دلایل روشن قادر به زندگی در زیر نور آفتاب نیستند و انرژی خود را از فراوریات جانبی فعل و انفعالات شیمیایی هنگام برخورد آب به صخره و سنگ می گیرند.

هدف این پژوهش جدید معین آن است که آیا این فرایند - به ویژه فرایندی که به رادیولیز (تجزیه ملوکولی یک عنصر) موسوم است، می تواند در مریخ هم اتفاق افتاده باشد. در این پژوهش نه تن ها از قطعات سنگ شهاب های مریخ، بلکه از داده های کاوشگر کیوراسیتی ناسا و دیگر فضاپیما هایی که در مدار این کره می گردند نیز استفاده شده است.

پژوهشگران اکنون می گویند کشف احتمالی فرایندی مشابه در مریخ به کوشش برای یافتن زندگی در زیر پوسته این سیاره، برای نمونه مته کردن سطح و مطالعه روی یافته های ناشی از آن، یاری می نماید.

جک ماستارد، استاد دانشگاه براون، می گوید: پوسته زیر سطح مریخ یکی از نواحی اکتشاف دانشمندان است. ما در خصوص آتمسفر مریخ تحقیق نموده ایم و با دستگاه های نورسنج از سطح آن نقشه برداری نموده و در شش نقطه بر سطح آن فرود آمده ایم. این تحقیقات همچنان به ما از گذشته این سیاره می گوید، اما اگر بخواهیم در زمینه احتمال وجود زندگی در کره مریخ تحقیق کنیم، پوسته زیرین آن جایی است که باید در جست وجوی آن باشیم.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 31 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1106

به "احتمال حیات در زیر پوسته سطحی مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال حیات در زیر پوسته سطحی مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید