برخورد سلیقه ای ناظران بورس در چارچوب قانون است!

به گزارش بازی ناتمام، کارشناس بازار سرمایه گفت: ناظران بازار می توانند در برخی شرایط نسبت به ابطال معاملات حداکثر تا روز معاملاتی بعدی اقدام کنند.

برخورد سلیقه ای ناظران بورس در چارچوب قانون است!

مهدی قلی پور کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار بورس گروه مالی خبرنگاران، در پاسخ به این پرسش که چه معاملاتی در بورس تایید نمی شوند؟ اظهار کرد: براساس ماده 30 دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس و همچنین ماده 20 دستورالعمل مشابه برای فرابورس، ناظران بازار (معاون عملیات) می توانند به کنندگی از مدیرعامل بورس یا فرابورس در برخی شرایط نسبت به ابطال معاملات حداکثر تا روز معاملاتی بعدی اقدام کنند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه بیان نمود: دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس مربوط به فصل 9 درباره تائید معاملات است که در آن ماده بیان می گردد؛ تمامی معاملات اوراق بهادار در بورس، در صورتی قطعیت می یابد که به تائید بورس برسد. بورس می تواند در هر یک از مراحل سفارش گیری و انجام معامله، شامل فرآیند حراج پیوسته و حراج ناپیوسته و همچنین پس از پایان جلسه معاملاتی مبادرت به حذف تمام یا بخشی از سفارش هایی کند که با حجم یا قیمت نامتعارف وارد سامانه شده اند.

او گفت: همچنین در صورتی که ظن دست کاری قیمت یا استفاده از اطلاعات نهانی وجود داشته باشد، مدیرعامل بورس می تواند معاملاتی را که با نوسان غیر عادی قیمت یا حجم غیرعادی انجام گردد تائید نکرده و یا از انطباق سفارش ها جلوگیری کند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: در فرابورس نیز عدم تائید معاملات به فصل هفت باز می گردد که شامل چندین ماده و تبصره است. ماده 20 به این موضوع اشاره دارد که مدیرعامل فرابورس صرفا دربرخی شرایط می تواند بخشی از معاملات اوراق بهادار را حداکثر تا پایان روز برگزاری جلسه معاملاتی تائید نکند.

او اضافه نمود: اعلام کارگزار مبنی بر وقوع اشتباه و احراز آن از طریق مدیرعامل فرابورس، خطای معاملاتی متاثر از اشکال سامانه معاملاتی، معامله سهام بزرگ تر یا مساوی 5 درصد برای شرکت هایی که سرمایه پایه آن ها کمتر یا مساوی یک میلیارد عدد سهم یا حق تقدم است و بزرگ تر یا مساوی یک درصد برای شرکت هایی که سرمایه پایه آن ها بیش از یک میلیارد عدد است در یک جلسه معاملاتی و از طریق یک کد معاملاتی بدون رعایت ضوابط معاملات عمده از جمله این موارد است.

این کارشناس بازار گفت: ناظر بازار با استفاده از سامانه های تشخیص اتوماتیک یا بر اساس گزارش های کارشناسان مرتبط در بورس یا فرابورس و بعضا با گزارش هایی که از سوی سایر فعالان بازار مثل سهامداران و نهاد های مالی اعلام می شوند، معاملات را ابطال می کند.

قلی پور در رابطه با برخورد سلیقه ای در تائید یا عدم تائید معامات اظهار کرد: بله این اختیار در دستورالعمل های سازمان به مدیران عامل بورس و فرابورس داده شده که به تشخیص خود (که بدیهی است با دریافت گزارش های از مدیران پایین دستی) نسبت به اجرای دستورالعمل ها برای ابطال معاملات اقدام کند و در قانون دیده شده است. چون عامل انسانی برای تشخیص ابطال معاملات در دستورالعمل دیده شده است، بنابراین مشخص است که امکان سلیقه ای بودن برخوردها وجود دارد و ممکن است ابطال معاملاتی که به تشخیص بورس یا فرابورس انجام شده، برای یک ناظر بیرونی نادرست باشد.

بیشتر بخوانید

  • افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی مهر

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که آیا برخورد سلیقه ای می تواند بر فرایند بازار اثر گذار باشد؟ گفت: معمولا ابطال معاملات سلیقه ای نیست و ناظر بورس یا فرابورس با منطق مشخصی این کار را انجام می دهد. همچنین از آنجایی که عدم تقارن اطلاعاتی میان ناظر بورس و فرابورس با افراد بیرونی به دلیل دسترسی بیشتر آن ها به آمار و اطلاعات وجود دارد، سوء تفاهم به وجود می آید.

او اضافه نمود: با این حال برخی مواقع ابطال معاملات به منظور مدیریت شرایط عمومی بازار صورت می گیرد که مورد اعتراض فعالان بازار است. به ویژه زمانی که برای کنترل شاخص، معاملات ابطال می شوند. همچنین برخی مواقع ناظر بورس و فرابورس با دلایل مبهمی مثل کنترل هیجانات دست به ابطال معامله می زنند که برای فعالان قابل قبول نیست. یعنی ناظر بازار تشخیص می دهد که این سهم نمی ارزد یا قیمت پایینی دارد که منطقی نیست و بعضا شائبه سیگنال دهی و هیجان دهی را ایجاد می کند. بخشی از ابطال معاملات نیز به دلیل مسائل در هسته مرکزی معاملات و خطا های ناشی از آن است.

قلی پور در پایان تاکید کرد: نکته دیگری که در خصوص ابطال معاملات وجود دارد، زمان اعلام ابطال معاملات است که برخی اوقات در ساعت های 5 عصر به بعد اعلام می شوند و این مسئله مدیریت نقدینگی را برای سرمایه گذاران به ویژه آن هایی که نیاز فوری به پول نقد دارند، دچار مشکل می کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1354

به "برخورد سلیقه ای ناظران بورس در چارچوب قانون است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برخورد سلیقه ای ناظران بورس در چارچوب قانون است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید