فراوری آثار هنری مشترک برای روایت مقابله کشورهای اسلامی در برابر ویروس کرونا

به گزارش بازی ناتمام، به گزارش خبرنگاران ، به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محسن جوادی در این جلسه با تشکر از جامعه جهانی پزشکان، پرستاران و کادر پزشکی برای مقابله با این بیماری همه گیر گفت: آن ها با فدا کردن زندگی، سلامتی و شادی شان برای مصون ماندن جهانی از این همه گیری تاوان سنگینی پرداخت کردند.

فراوری آثار هنری مشترک برای روایت مقابله کشورهای اسلامی در برابر ویروس کرونا

وی ادامه داد: در میان ما کشورهایی هستند که احتیاج مبرم به مهارت، حمایت اقتصادی، فنی و زیرساختی دارند. در این شرایط اسفبار، آیسیسکو با تکیه بر اصول همبستگی و اتحاد نقش محوری در تقویت همکاری و مشارکت اعضایش دارد.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخورد فرهنگی با بیماری کرونا را مهم دانست و عنوان نمود: ایران با تکیه بر غنای فرهنگی، توانسته است اقدامات بسزایی برای کنترل کرونا انجام دهد؛ هرچند هنوز از آثار منفی آن رنج می بریم.

جوادی با اشاره به بعضی از این اقدامات فرهنگی موثر در کنترل این پاندمی گفت: همه رهبران مذهبی علی الخصوص رهبر معظم انقلاب، صراحتا بیان کردند که مردم باید دستور العمل های پزشکی را رعایت نمایند و در صورت سرپیچی، گناه محسوب می گردد. به همین دلیل برای مصون سازی مردم از این ویروس، اجتماعات مذهبی مثل نمازجمعه ممنوع شد.

وی با اشاره به استفاده ایرانیان از ظرفیت های دنیای مجازی در برگزاری مراسم های مذهبی گفت: از آنجا که مراسم مذهبی جز لاینفک از هویت فرهنگی ایرانیان است، این مراسم با استفاده از ظرفیت اینترنت برگزار گردید که شکل جدیدی از عبادت آنلاین محسوب می شد، مثل زیارت اماکن مذهبی و حتی مراسم خاکسپاری آنلاین.

معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ضرورت حفظ فعالیت های فرهنگی تحت هر شرایطی، منجر به تغییر در شکل و محتوای آنها می گردد. برای نمونه در این ایام فیلم و نمایش به جای سالن سینما و تئاتر بصورت آنلاین پخش شد. تورهای آنلاین نمایشگاه های فرهنگی، بازدید مجازی از آثار تاریخی در موزه ها و برگزاری آنلاین کنسرت ها انجام شد.

محسن جوادی با اشاره به گسترش استفاده از ابزار الکترونیک در دیدارها و دیدار های شخصی و خانوادگی گفت: دیدار با اقوام و دوستان در این روزها سخت شده است ولی افراد سعی نموده اند تا گزینه های آنلاین را جایگزین دیدار ها و اجتماعات حضوری نمایند. البته استفاده از این ابزار نوعی نگرانی به همراه دارد زیرا عادی سازی ارتباطات مجازی می تواند تهدیدی بر روابط حضوری در آینده باشد که باید توسط روانشناسان و جامعه شناسان آنالیز گردد.

وی همچنین با تشکر از دستاوردهای آیسسکو برای ارتباطات میان کشورها پیشنهاد داد: تاسیس موسسه آنلاین اخلاق پزشکی می تواند اقدام مناسبی برای تصمیم گیری در شرایط بحرانی مثل اولویت بندی تخصیص منابع به پزشکان و همچنین به افراد در زمینه اجتناب از رفتارهای سطحی ناشی از بیماری هایی مثل کرونا باشد.

معاون امور فرهنگی ادامه داد: در ایام این بیماری همه گیر، مصرف اینترنت بویژه در میان نوجوانان و بچه ها افزایش داشت. در نتیجه فراوری سرگرمی های جذاب و مناسب در قالب سریال های تلویزیونی، فیلم های سینمایی و محتوای پلتفرم های شبکه های اجتماعی ضرورت دارد.

محسن جوادی در انتها با اشاره به آمادگی ایران برای همکاری با اعضای سازمان درخصوص مقابله با همه گیری در زمینه های مختلف به ویژه حوزه فرهنگی اظهار داشت: همه گیری ویروس کرونا یک نقطه تاریخی است و پیشنهاد می کنم آثار هنری در قالب فعالیت مشترک به منظور روایت شیوه مواجهه کشورهای اسلامی این همه گیری فراوری گردد.

در این کنفرانس مجازی سخنرانی هایی با موضوعات چالش های فرهنگی به هنگام بحران ها (کووید 19)، آیندۀ فرهنگ پس از ویروس کرونا، مسیرهای جدید برای گردشگری فرهنگی و پروژۀ راهبردی -فرهنگی دیجیتال آیسسکو توسط وزرای فرهنگ بعضی کشورها از جمله مصر، ازبکستان، مراکش، عمان، عربستان و ... ایراد شد.

در این سخنرانی ها بر استقرار پلتفرم ارائه خدمات فرهنگی در فضای مجازی، دیجیتالی کردن فرآیندها و فعالیت های فرهنگی از جمله موزه گردی مجازی، گردشگری مجازی، برگزاری کنسرت های آنلاین، دسترسی برابر کشورها به فناوری های جدید برای جلوگیری از ایجاد شکاف دیجیتالی تاکید شد.

همچنین در جلسه کنفرانس مجازی وزاری فرهنگ کشورهای عضو آیسسکو فیلم کوتاهی با عتنوان پورتال آیسسکو برای میراث دنیای اسلام پخش شد. در این فیلم تاکید شد که 80 درصد میراث فرهنگی در دنیا اسلام در معرض خطر قرار گرفته است.

آیسسکو یا ISESCO (Islamic Educational Scientific and Cultural Organization) یک سازمان علمی، فرهنگی و آموزشی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی است که در مه 1979 تأسیس شد. مقر آن در در رباط در مراکش قرار گرفته است و 57 کشور اسلامی ازجمله ایران عضو این سازمان هستند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 3 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 572

به "فراوری آثار هنری مشترک برای روایت مقابله کشورهای اسلامی در برابر ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری آثار هنری مشترک برای روایت مقابله کشورهای اسلامی در برابر ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید