خبرنگاران 16.5 میلیارد تومان در حوزه آبخیزداری استان تهران هزینه شد

به گزارش بازی ناتمام، تهران- خبرنگاران- معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: 16 و نیم میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی از ابتدای امسال تا به امروز در حوزه آبخیزداری هفت شهرستان پرجمعیت استان هزینه شده است.

خبرنگاران 16.5 میلیارد تومان در حوزه آبخیزداری استان تهران هزینه شد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ هیچکس بیشتر بدانید.

حمیدرضا زکی زاده روز یکشنبه به خبرنگار خبرنگاران گفت: تغییر اقلیم و بارش های رگباری و سیلابی چند سال اخیر، هفت شهرستان پر جمعیت استان تهران شامل شهرری، تهران، فیروزکوه، پاکدشت، دماوند، شمیرانات و پردیس را تحت تاثیر قرار داده که این امر به وقوع سیلاب های ناگهانی طی سال های گذشته منجر شده است.

وی با اشاره به نقش اجرای سازه های آبخیزداری در جلوگیری از وقوع سیلاب افزود: با توجه به اینکه سازه های آبخیزداری برای حفاظت خاک و کنترل رسوب اهمیت ویژه ای دارد، بیش از 2 هزار میلیارد تومان در سال 97، یک هزار میلیارد تومان در سال 98 و به همین نسبت در سال 99 اعتبار برای اجرای طرح های آبخیزداری سراسر کشور در نظر گرفته شده است.

معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران افزود: سال گذشته در استان تهران 35 میلیارد تومان طرح از محل صندوق توسعه ملی و امسال نیز 16.5 میلیارد تومان در بخش آبخیزداری اجرا شده است که این امر نقش مهمی در کاهش میزان سیلاب و فرسایش خاک داشته است.

وی با اشاره به تشکیل معاونت آبخیزداری از دهه 70 افزود: در طول سه دهه اخیر اقدامات موثری در حوزه آبخیزداری و آبخوان داری اجرا شده است که نتیجه آن را در سال های اخیر در کاهش خسارات سیلاب، مدیریت منابع زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک می توان مشاهده کرد.

زکی زاده گفت: بارش های ناگهانی به ویژه در اوایل بهار همواره با خسارات زیادی به ویژه در شهرستان های پرجمعیت استان تهران همراه است که جلوگیری از این خسارات به هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی شرح داد: در هفت شهر پرجمعیت استان تهران از جمله 12 روددره پایتخت، ساخت و سازهای وسیعی انجام گرفته که این ساخت و سازها، ظرفیت عبور سیلاب را بسیار محدود کرده است، شهرداری ها موظفند تا محل ایمنی برای عبور سیلاب در محدوده شهر ایجاد کنند.

معاون اداره کل منابع طبیعی استان تهران با اشاره به نقش اجرای طرح های آبخیزداری در تغذیه سفره های زیرزمینی گفت: هر جا با خشکسالی و سیلاب ها روبرو شدیم، آب چاه، چشمه و قنات ها به شدت فروکش پیدا کرده، میزان مهاجرت روستائیان به علت نبود آب افزایش یافته و دبی آب کاهش می یابد.

وی گفت: اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری فرصت تغذیه سفره های زیرزمینی را فراهم کرده و از خسارات ناشی از خشکسالی می کاهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 فروردین 1400 بروزرسانی: 6 فروردین 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1003

به "خبرنگاران 16.5 میلیارد تومان در حوزه آبخیزداری استان تهران هزینه شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 16.5 میلیارد تومان در حوزه آبخیزداری استان تهران هزینه شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید