ساخت مواد توپولوژیک با خاصیت آهن ربایی

به گزارش بازی ناتمام، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی جایزه مصطفی (ص)، پروفسور زاهد حسن برگزیده چهارمین دوره جایزه مصطفی(ص) در هشتمین نشست استپ با اشاره به وجود دو نوع ماده در فیزیک از نظر الکتریکی و فلز (که جریان الکتریسته از آنها عبور می نماید) یا عایق بودن مواد گفت: مواد توپولوژیک رفتارهای متفاوتی از این جهت دارند، این مواد در حجم عایق ولی در سطح فلز هستند.

ساخت مواد توپولوژیک با خاصیت آهن ربایی

پروفسور حسن اشاره نمود: ما در ابتدای آزمایش ها در سال های 2007 نمونه هایی از مواد مختلف در آزمایشگاه داشتیم که بعد از کوشش و آزمایش برای عایق کردن، همچنان روی سطح عایق بودند و جریان برق از آنها عبور می کرد.

وی ادامه داد: ما بر اساس فرضیاتی از روی تئوری های فیزیک همان سال ها متوجه شدیم علت این امر توپولوژی است.

به گفته وی البته موضوع توپولوژی در دهه 1980 میلادی در فیزیک مطرح بود؛ اما در خصوص موادی بود که میدان مغناطیسی توی آنها وجود داشت، وقتی میدان مغناطیسی در یک ماده باشد فیزیک مواد فرق دارد و تحت سیستم های وارونی زمانی نیستند.

وی در ادامه به کوشش ها برای فراوری عایق های توپولوژیک اشاره نمود و جذابیت عایق های توپولوژیک را وجود جریان وارونی زمانی دانست.

پروفسور زاهد حسن در ادامه به استمرار آزمایش ها برای ساخت مواد توپولوژیک با خاصیت آهن ربایی اشاره نمود؛ موادی که توپولوژیک و هم آهن ربایی هستند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آبان 1400 بروزرسانی: 17 آبان 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1339

به "ساخت مواد توپولوژیک با خاصیت آهن ربایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت مواد توپولوژیک با خاصیت آهن ربایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید