افزایش نرخ سود در سررسیدهای یک و دوساله

به گزارش بازی ناتمام، خبرنگاران: امروز 11 خرداد 1400 طبق روال روزهای اخیر اوراق بدهی بازار سردی را تجربه کرد.

افزایش نرخ سود در سررسیدهای یک و دوساله

به گزارش حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه با 14 درصد کاهش به 150 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 36 نماد اخزا و 7 نماد اراد انجام شد.

حجم معاملات عمده نیز در بازار ثانویه به 1.8 هزار میلیارد تومان رسید که 1.6 هزار میلیارد تومان از این معاملات به عرضه اولیه اوراق بدهی دولت مربوط میگرددشَ.

آنالیز منحنی بازده استخراج شده از 36 نماد اخزا نشان میدهد که نرخ های بازده نسبت به روز گذشته باثبات بود. این دومین روزی است که بازار بدهی ثبات نرخ های بازده را مشاهده می نماید. اما همچنان نرخ های میان مدت در حال تثبت در سطوح بالاتر از 23 درصد هستند. نرخ اوراق با سررسیدهای یک و سه سال نسبت به روز گذشته تغییری نداست و به ترتیب در سطح 21.75 و 23.15 بود. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال نیز با یک دهم درصد افزایش به 22.66 درصد رسید و نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با یک دهم درصد افزایش به 23.62 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز منحنی نرخ بازدهی اوراق آینده نسبت به دیروز نوساناتی داشت. با آنالیز منحنی امروز آشکار می گردد که نرخ بازده آینده در سررسید 400 روزبه 22.8 درصد، در سررسیده 600 روزه 23.8درصد و در سررسید 800 روزه 24.1 درصد رسیده است.

نرخ بازده نقدی و آینده

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف به وسیله عرضه و تقاضا کشف می گردد. نرخ کشف شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می دهد. همچنین از تفاوت نرخ های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می توان برای استخراج بازده آینده مورد انتظار سرمایه گذاران استفاده کرد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 تیر 1400 بروزرسانی: 4 تیر 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1156

به "افزایش نرخ سود در سررسیدهای یک و دوساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش نرخ سود در سررسیدهای یک و دوساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید