بازسازی ویلا: بازسازی میراث شهر سوخته پمپئی به یاری یک ربات

به گزارش بازی ناتمام، ایرنا/ براساس آخرین اخبار بدست رسیده و گزارش های منتشر شده، بازسازی میراث شهر سوخته پمپئی به یاری یک ربات صورت می گیرد.

بازسازی ویلا: بازسازی میراث شهر سوخته پمپئی به یاری یک ربات

جهت دریافت خدمات بازسازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

تصور کنید پازلی ده هزار تکه دارید اما از تصویر راهنما روی جعبه خبری نیست. در واقع جعبه این پازل نزدیک به دو هزار سال پیش نابود شده است. منظور از قطعات پازل در اینجا تکه های دیوارنگاره هایی است که در سال 79 میلادی زیر گدازه های آتشفشان کوه وزوو در پمپئی مدفون شدند. بعضی از این تکه ها گمشده و بعضی دیگر شکسته اند و به جای اینکه مثل تکه های پازل به دقت برش خورده باشند تا به خوبی در هم چفت شوند، بسیاری از تکه های این پازل باستانی ناموزون و آسیب دیده اند. پس چطور میتوان این پازل را کنار هم چید؟

دانشمندان موسسه فناوری ایتالیا (IIT) در نظر دارند برای این کار از یک ربات استفاده نمایند. پروژه آنها که ریپر (RePAIR) -بازسازی گذشته: مواجهه هوش مصنوعی و علم رباتیک با میراث فرهنگی- نام دارد، علم رباتیک، هوش مصنوعی و باستان شناسی را با یکدیگر ترکیب می نماید تا میراث پمپئی را بازسازی کند، میراثی که در غیر اینصورت ناقص باقی می مانند چون یا خیلی پیچیده هستند یا به حجم غیرقابل تصوری از کار و زمان احتیاج دارند.

محققان موسسه فناوری ایتالیا و همکارانشان در چند دانشگاه بین المللی طی چند ماه آینده یک ربات می سازند، تعلیم می دهند و آزمایش می نمایند تا از آن برای کنار هم قرار دادن دیوارنگاره های تخریب شده در دو ساختمان استفاده نمایند. در ساختمان اول دیوارنگاره هایی وجود دارند که تا همین اواخر کامل و دست نخورده بودند. بنابراین معلوم است چه شکلی باید باشند اما در خصوص دیوارنگاره های ساختمان دوم، محققان هیچ تصویری ندارند، چون این تکه ها برای دهه ها در انتظار کسی یا چیزی که آنها را دوباره کنار هم قرار دهد، در انبار بودند.

به گفته آریانا تراویگلیا، مدیر مرکز میراث فرهنگی و فناوری موسسه فناوری ایتالیا، پروژه RePAIR صرفا یک پروژه آزمایشی بوده و ممکن است شکست بخورد. بودجه 3 میلیون و 500 هزار یورویی این پروژه به وسیله یکی از صندوق های کمیسیون اروپا تامین شده که از پروژه های پرمخاطره با هدف رسیدن به فناوری های آینده حمایت می نماید. با این حال به گفته مارسلو پلیلو، استاد علوم رایانه و هوش مصنوعی دانشگاه ونیز اگر این پروژه با موفقیت تکمیل گردد، میتوان از فناوری آن برای بازسازی طیف وسیعی از آثار تاریخی شکسته استفاده کرد که ترمیم آنها از توان انسانی خارج است.

ربات پروژه RePAIR که هنوز نامی برایش انتخاب نشده است باید از ترکیب هوش، قدرت و حساسیت برخوردار باشد. هوش این ربات از ترکیبی از بینایی پیشرفته رایانه ای برای اسکن تکه های دیوارنگاره ها به عنوان قطعات پازل، الگوریتم های یادگیری ماشینی برای حل پازل و تخصص انسانی برای هدایت هوش مصنوعی تامین خواهد شد.

پلیلو می گوید: فکر کردیم استفاده از یک سیستم مبتنی بر هوش مصنوعی کافی نخواهد بود؛ بنابراین از هدایت های باستان شناسان و تاریخ دانان هنر درباره سبک مختلف دیوارنگاره های پیدا شده در پمپئی نیز استفاده خواهیم کرد.

محققان در پمپئی در حال حاضر به صورت دستی در حال دیجیتالیزه کردن قطعات دیوارنگاره های موجود و ایجاد یک بانک داده دیجیتال برای ربات RePAIR هستند. اما به گفته پلیلو، به محض اینکه سیستم بطور کامل راه اندازی گردد، فرآیند اسکن به وسیله خود ربات انجام خواهد شد. مادامی که ربات ها به کار دیجیتالیزه کردن مشغولند، نیروهای انسانی آزادند تا به کارهای پیچیده تر رسیدگی نمایند. دانشجویان نمی توانند هفت روز هفته تمام روز را بدون احتیاج به آب و غذا یا خواب اسکن نمایند اما یک ربات توان انجام چنین کاری را دارد. به گفته تراویگلیا، هدف این است که فعالیت زمانبر و خسته نماینده دیجیتالیزه کردن میراث فرهنگی تا حد امکان ماشینی گردد.

این ربات شبه انسانی با بالاتنه و بازوهایی که 80 تا 100 سانتیمتر طول دارند و وزن 25 تا 30 کیلوگرمی، تقریبا هم میزان با بالاتنه یک انسان معمولی است. دستهای این ربات به وسیله چند سوکت در مچ، به بازوها وصل می شوند. در پمپئی از این دستهای رباتیک برای گرفتن و حرکت دادن تکه های مختلف در ابعاد و وزن های متفاوت آن هم با احتیاط فراوان و جمع آوری اطلاعات درباره آنها استفاده خواهد شد.

محققان در نظر دارند تا بهار یا تابستان سال 2022 میلادی این ربات هوشمند را در شهر پمپئی مستقر نمایند.

منبع: همگردی
انتشار: 27 آذر 1400 بروزرسانی: 27 آذر 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1381

به "بازسازی ویلا: بازسازی میراث شهر سوخته پمپئی به یاری یک ربات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی ویلا: بازسازی میراث شهر سوخته پمپئی به یاری یک ربات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید