جدیدترین تصاویر از سیاره سرخ

به گزارش بازی ناتمام، مریخ نورد چینی ها اخیرا تصاویر جدیدی از سفر خود به سیاره سرخ ارسال نموده است.

جدیدترین تصاویر از سیاره سرخ

به گزارش ایسنا و به نقل از چاینا دیلی، سازمان ملی فضایی چین روز شنبه چهار تصویر ثبت شده به وسیله ماموریت مریخیتیان ون 1 که شامل اولین عکس کامل از مدارگرد این ماموریت بود را منتشر کرد.

در این تصاویر رنگی، پرواز مدارگرد به دور سیاره سرخ در یک مدار، پوشش یخی قطب شمال مریخ و بخش هایی از یک دشت خشک مریخ قابل مشاهده است.

کاوشگر رباتیک تیان ون1 که در ژوئیه 2020 از مرکز پرتاب فضایی ون چانگ در استان هاینان پرتاب شد تا به امروز در مجموع مسافتی در حدود 475 میلیون کیلومتر را طی نموده است و قبل از ورود به مدار مریخ در 10 فوریه چندین مانور مسیری را انجام داده است.

تیان-ون 1 در ماه فوریه سال گذشته میلادی به مریخ رسید و در ماه مه، سطح نشین حامل مریخ نورد ژورونگ روی یک ناحیه به نام یوتوپیا پلانیتیا (Utopia Planitia) که دشت وسیعی در نیمکره شمالی مریخ است، فرود آمد. گرچه مریخ نورد ژورونگ برای یک ماموریت سه ماهه طراحی شده بود، اما این مریخ نورد عملکرد خوبی داشت و توانست بیش از زمان مد نظر محققان در مریخ کاوش کند که این موضوع محققان را شگفت زده کرد. در طی یک دوره چهار ماهه، این مریخ نورد توانست مسافتی در حدود بیش از 1000 متر از سطح مریخ را پیموده و از منطقه ها مختلف آن ناحیه بازدید کند.

در ماه سپتامبر سال گذشته میلادی، ژرونگ به وسیله سازمان ملی فضایی چین (CNSA) به خواب زمستانی رفت. خورشید، فعالیت پروژه های جاری در سیاره سرخ را به تعویق انداخت و همه مریخ نورد های موجود روی این سیاره به حالت ایمن وارد شدند. علت این کار این بود که خورشید در رویدادی به نام مقارنه خورشیدی مریخ (Mars solar conjunction) در حالت قرارگیری میان زمین و مریخ بود که این اتفاق، مانع از برقراری همه ارتباطات مستقیم می شد و ارتباط بین فضاپیما و زمین را به شدت مختل می کرد. در ماه اکتبر سال گذشته میلادی دوباره مریخ نورد چینی ها فعالیت خود را از سر گرفت و 200 متر دیگر از سطح مریخ و مسیری که ممکن است زمانی خط ساحلی یک اقیانوس باستانی بوده باشد را پیمود.

تا صبح امروز، مریخ نورد ژورونگ با ارتفاع 1.85 متر و و وزن 240 کیلوگرم 224 روز روی سطح مریخ به کاوش پرداخته است که این زمان بسیار بیشتر از طول عمر سه ماهه آن بوده است. این مریخ نورد تا به امروز مسافتی در حدود بیش از 1400 متر را طی نموده است.

سازمان ملی فضایی چین گفت: ماموریت تیان ون 1 نزدیک به 540 گیگابایت داده را جمع آوری و ارسال نموده است و در شرایط خوبی است.

تیان-ون-1 هفت محموله علمی با خود دارد که شامل دوربین هایی با وضوح میانه و بالا برای نقشه برداری از منطقه ها بزرگ مریخ و عکسبرداری از سطح این سیاره است. علاوه بر آن رادار کاوش زیرسطحی MOSIR و رادار صوتی به جستجوی یخ در زیر سطح سیاره سرخ می پردازند. اهدافی که مورد کاوش قرار می گیرند شامل دهانه های برخوردی، آتشفشان ها و دره ها است. تیان-ون-1 با خود یک طیف سنج کانی شناسی نیز دارد که با آن ترکیبات سطح سیاره سرخ را مورد آنالیز قرار می دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 13 خرداد 1401 بروزرسانی: 13 خرداد 1401 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1540

به "جدیدترین تصاویر از سیاره سرخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین تصاویر از سیاره سرخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید