جنگل حرا : وقتی از شوری اشک و آب، درخت می روید!

به گزارش بازی ناتمام، جنگل حرا از آن دسته جنگل هایی است که تصور شما را نسبت به مفهوم های معمولی جنگل و آب عوض می نماید. درختان حرا چه از دلِ شوریِ اشک آدمیان (با توجه به روایت اسطوره ای درباره پیدایش جنگل حرا از اشک شور آدم) سر برآورده باشند، چه بوسیله دستِ جادوگر طبیعت، از آن پدیده های مرموز طبیعی هستند که هنوز کسی نمی داند، ریشه نام گذاری آن در چیست. بر اساس روایت های تاریخی در متون قدیمی، نام گذاری این جنگل ها به جنگل حرا را نخستین بار، دانشمند کهن ایرانی، ابن سینا، بدعت گذاشته است.

جنگل حرا : وقتی از شوری اشک و آب، درخت می روید!

به هر روی، کمتر سفردوستی را می توان سراغ گرفت که از تماشای ردیف های تودرتو و چسبیده به هم درختان حرا، آن هم درست در دل آبِ شور خلیج فارس، به وَجد نیاید.

اگر مایلید قدری بیشتر راجع به جنگل های حرا در طبیعت بکر منطقه ها جنوبی کشورمان بدانید، با خبرنگاران در این نوشتار، همراه شوید!

جنگل حرا : پیوند جادویی آب و نمک و زندگی

گونه های متنوعی از جنگل حرا را می توان در بخشهایی از مصر، عربستان و کشور خودمان، ایران، تماشا کرد. هرچند به لحاظ علمی هنوز نحوه دقیق ساز و کار حیاتِ درختان حرا در میان آبهای شور، تعیین نشده اما دانشمندان دریافته اند که این گیاه قدرتمند، در ساقه ها و برگهای خود قدرتی مرموز نهفته دارد که می تواند طی فرآیندی عجیب، شوری آب دریا را در درون خود تصفیه کند و املاح آب را به عنوان مکمل های غذایی مورد استفاده قرار دهد و در نهایت، نمک درون آن را دفع کند.

جالب تر اینکه درخت حرا دانه ها خود را روی برگهای خود فراوری و تکثیر می نماید و پس از آن که این دانه ها جوانه بزنند، به وسیله وزش بادها در میان آب های خلیج افتاده می شوند تا ادامه عمر خود را روی پای خود بایستند. درخت حرا حتی شکوفه و گل هم می دهد که البته تماشای آن به وسیله چشم های غیر متخصص، کاری سخت است، چرا که این گل ها در دل برگهای این درخت می شکفند و تنها در ساعت هایی خاص، قابل رویتند.

در زبان علم گیاه شناسی، جنگل حرا یکی از زیرشاخه های گیاهی مانگرو است که یک گونه گیاهی اصطلاحا شور زی محسوب می گردد.

جنگل حرا

در استان های جنوبی کشور، چند ناحیه تحت پوشش جنگل حرا را می توان مشاهده کرد، از جمله جنگل های حرای خلیج جنگل نای بند در استان بوشهر و بعلاوه منطقه ها جنوبی سیستان و بلوچستان و چند نقطه از استان هرمزگان. ولی بزرگترین جنگل دریایی کشور را باید در جزیره قشم سراغ گرفت.

شما می توانید برترین، زیباترین و مرتفع ترین پوشش جنگل های حرای ایران را در ناحیه قشم و مابین بندر پل و بندر خمیر به چشم ببینید. فاصله این منطقه تا شهر قشم حدودا پنجاه کیلومتر دریایی است. البته بهتر است برای تماشای مسحورنماینده ترین بخش این جنگل های زیبا تا حدفاصل مابین بندر لافت، منطقه گازی گورزین و روستای گوران را هم از دید بگذرانید.

در جنگل حرا چه می بینید؟

  • یک: پیوند دریا و درخت

اولین چیزی که شما را میخ کوب می نماید، تماشا درختان در وسط آب های بسیار شور خلیج فارس است. شاید بهتر باشد برای اینکه از شک شور بودن آب آن منطقه خلاص شوید، کمی از آب دریا را در آنجا مزمزه کنید!

در نگاه اول شاید لحظه ای تصور کنید که خواب زده شده اید و چگونه ممکن است که میان این آبهای شور و گس، درختان سرسبزی چنین سر بر آورند! اما باور کنید که تصویرهایی که می بینید قطعا در خواب نیز نخواهید دید! اینجا همه چیز رویایی به نظر می رسد.

  • دو: جنگل حرا متحرک است

جنگل حرا در عمق یک تا دو متری قرار گرفته است و برای همین، هنگام جزر و مد دریا، قسمت هایی از آن به زیر آب می رود و قسمت های دیگری از آب بیرون می آید.

در هنگام جزر تا حدودی شما می توانید کف دریا را ببینید ولی در هنگام مد قسمت زیادی بر روی آب دریا شناور می شوند. در شبانه روز یک بار جزر و یک بار مد رخ می دهد.

اگر می خواهید این جنگل را خوب ببینید پیشنهاد می کنیم که در ساعات مختلفی به این جنگل سر بزنید! هرچند که لذت تماشای این درختان هنگام غروب آفتاب، چیز دیگری است.

  • سه: پرنده هایی نا آشنا ولی زیبا

هر کجا که درخت است، بنا بر قاعده همیشگی طبیعت، آشیانه پرندگان نیز هست. گویی که هنگامه آفرینش این دنیا، مالکیت تمام درخت ها را به نام پرندگان زده شده است.

جنگل حرا هم از این قاعده مستثنی نیست و شما می توانید انواع پرنده های دریایی را در گوشه و کنار آن ببینید. پرنده های معروف این جنگل، مرغ ماهیخوار، حواصیل، لک لک، مرغ سقا و چند نوع مرغابی و مرغ دریایی است.

اگر پرنده شناس باشید تفاوت این پرنده ها برایتان آشکار است ولی در غیر این صورت باید از یک متخصص بپرسید تا شما را با گونه های چشم گیر و متنوع پرندگان ساکن جنگل های حرا، آشنا کند.

برترین زمان برای سفر به جنگل حرا چه زمانی است؟

همانطور که می دانید و در دیگر نوشته های مجله خبرنگاران نیز قبل تر گفته ایم، برترین زمان سفر برای بازدید از طبیعت ناب جنوب کشورمان و جنگل حرا، حدفاصل ماه های میانی پاییز تا زمستان است. جزیره قشم و طبیعت جنگل های حرای آنجا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

با این حساب، برترین زمان برای سفر به قشم از آبان ماه تا آخر زمستان است، اگرچه که پیشنهاد ما، انجام سفر در ماه های آبان و آذر است. تابستان به علت گرمای طاقت فرسای جنوب، به هیچ وجه زمان مناسبی برای سفر به قشم و جنگل حرا نیست و بهار هم، فصل فوق العاده ای برای تماشا این جنگل به شمار نمی آید.

چطور خود را به جنگل حرا برسانیم؟

اگر سوالتان این است که چطور به جنگل حرا برویم، باید بگوییم برای رفتن به این جنگل دریایی راهی جز قایق سواری ندارید. برای رفتن به این جنگل شما باید سوار یکی از قایق هایی سریع در قشم شوید. در اینجا سه نکته ضروری است در رفتن به جنگل حرا در نظر داشته باشید.

جنگل حرا

بندر لافت برترین محل برای سفر به جنگل حرا است چرا که قسمت زیبای جنگل به این بندر بسیار نزدیک است پس تا جایی که می گردد سعی کنید تا از این بندر بروید.

هزینه رفتن به جنگل حرا نفری حدودا صد هزار تومان است ولی با این حال شما به قصد چانه زدن بروید، چون محلی ها عادت دارند که از تمتع اقتصادی گردشگر ها و گردشگرها، حسابی استفاده نمایند.

پس با خیال راحت چانه بزنید و به هیچ چیز فکر نکنید! چون با قیمت های کمتر هم شاید بتوانید به بازدید دل انگیز این جنگل ها بروید.

چنانچه سابقه دریازدگی دارید، یا چنانچه خانم هستید و در دوره های موقت و نامناسبی به لحاظ سلامت جسمانی به سر می برید، از قلم نیاندازید

که قبل از قایق سواری، قرص حالت تهوع بخورید. تکان های گاه و بی گاه شناورهای دریایی و البته رطوبت بسیار بالای خلیج فارس و بعلاوه استشمام هوای دریایی، ممکن است بسیاری از گردشگران غیر بومی را دچار سرگیجه و حالت تهوع کند.

در کنار قرصِ ضد تهوع، پیشنهاد می کنیم که حتما کلاه نیز بهمراه داشته باشید تا از دست تابش مستقیم آفتاب و بخار دریا، در امان بمانید.

سخن آخر

جنگل حرا آنچنان زیبایی مسحور نماینده ای دارد که به طور حتم، هیچ وقت از تجربه یکبار تماشا آن، دل زده نخواهید شد. مخصوصا که تمام فرایند بازدید از این جنگل، بیشتر از نصفِ روز، وقت شما را نمی گیرد و در این بازدید، هم لذت یک تجربه دریانوردی محلی بر آبهای نیلگون خلیج همواره فارس را تجربه خواهید کرد و هم با یکی از پدیده های عجیب و دوست داشتنی طبیعت بکر کشورمان، از نزدیک آشنا خواهید شد.

در آخر، چنانچه شما هم تجربه بازدید از این جنگل های سحرگون را دارید، یا قصد سفر به منطقه ها جنوبی کشورمان را در سر می پرورانید، مایه خوشحالی ما خواهد بود اگر که خاطرات، پیشنهادات و یا رویاهای سفری تان را با خبرنگاران و خواننده های پر و پا قرص آن، در میان بگذارید.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1596

به "جنگل حرا : وقتی از شوری اشک و آب، درخت می روید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنگل حرا : وقتی از شوری اشک و آب، درخت می روید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید