حدیث غدیر، زمانی که شیطان در میان سپاهیانش نعره سر داد!

به گزارش بازی ناتمام، بطور حتم روز غدیر برای ابلیسی که سوگند یاد نموده بود در راستا صراط مستقیم خداوند مانع تراشی کند، تلخ و ناگوار بود.

حدیث غدیر، زمانی که شیطان در میان سپاهیانش نعره سر داد!

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، عید غدیر در فرهنگ ناب اسلامی، یکی از اعیاد مهم و پر خیر و برکت شمرده می گردد. در این روز بود که پیغامبر اسلام (ص) امیرالمؤمنین علیه السلام را منسوب به امامت کرد و ایشان را خلیفه خویش برگزید. هرچند در طول رسالت شریف شان بارها بر این مسئله تأکید داشتند، اما در روز غدیر مراسم اعلان و انتصاب رسمی شروع امامت امیرالمؤمنین بود تا بشریت تحت ولایت این امام بزرگوار به بهترین ثواب ها و خاتمه ها دست یابد.

به طور طبیعی چنین رویدادی برای ابلیسی که سوگند یاد نموده بود در جهت صراط مستقیم خداوند مانع تراشی کند، تلخ و ناگوار بود؛ از این جهت تمام کوشش خود را برای انحراف مسلمانان از جهت خداوند که مصداق بارزش ولایت امیرالمؤمنین علیه السلام است، به کار گرفت؛ نشان به اینکه پس از رویگردانی امت پیغامبر از پیغام غدیر و رفتار نامناسب آنها با خلیفه خداوند، امت اسلام دچار انحراف شدیدی از ارزش های الهی شد و فتنه امویان و عباسیان سالیان سال همانند سایه شومی بر بالای سر این امت نهاده شد.

درباره مکر شیطان در ماجرای غدیر جابر بن عبدالله از امام باقر علیه السلام روایت می نماید:

زمانی که پیغامبر اکرم صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم در روز غدیر خم دست على علیه السلام را در دست گرفت، شیطان در میان سپاهیانش نعره برآورد و هیچ یک از آنها چه در خشکى و چه دریا به جاى نماند مگر آنکه در پى نعره او به سویش دویدند و گفتند: اى آقا و مولا چه بر سر تو آمده؟ ما هرگز از تو نعره اى دهشتناک تر از این نعره نشنیده بودیم.

ابلیس به آنها گفت: این پیغامبر کارى کرد که اگر براستى این کار تحقق یابد دیگر کسى هرگز خدا را نافرمانى نکند. آنها در پاسخ گفتند: سرورا، تو آدم را فریب دادى.

زمانی که منافقان گفتند: این مرد [پیغامبر اکرم صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم ] از سر هواى نفس سخن مى گوید و یکى به دیگرى گفت: مگر نمى بینى که چشمانش چگونه در کاسه سرش مى چرخد؟ گویا دیوانه شده مقصودشان پیغامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم بود در این هنگام شیطان فریادى از سر شادى زد و دوستانش دوباره گرد او حلقه زدند. او به آنها گفت: آیا مى دانید من قبلاً با آدم ابو البشر چه نموده ام؟ گفتند: بله؛ گفت: آدم، پیمان خود را شکست،اما به خدا کفر نورزید، ولى اینان هم پیمانشان را نقض کردند و هم به پیغامبر علیه السلام کفر ورزیدند؛ فَلَمَّا قَالَ الْمُنَافِقُونَ إِنَّهُ یَنْطِقُ عَنِ الْهَوَى وَ قَالَ أَحَدُهُمَا لِصَاحِبِهِ أَ مَا تَرَى عَیْنَیْهِ تَدُورَانِ فِی رَأْسِهِ کَأَنَّهُ مَجْنُونٌ یَعْنُونَ رَسُولَ اللَّهِ ص صَرَخَ إِبْلِیسُ صَرْخَةً بِطَرَبٍ فَجَمَعَ أَوْلِیَاءَهُ فَقَالَ أَ مَا عَلِمْتُمْ أَنِّی کُنْتُ لآِدَمَ مِنْ قَبْلُ قَالُوا نَعَمْ قَالَ آدَمُ نَقَضَ الْعَهْدَ وَ لَمْ یَکْفُرْ بِالرَّبِ وَ هَؤُلَاءِ نَقَضُوا الْعَهْدَ وَ کَفَرُوا بِالرَّسُول

پس هنگامى که پیغامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم از این دنیا رخت بربست و مردم به جاى على علیه السلام دیگرى را به خلافت نشاندند شیطان تاج شاهى بر سر گذاشت و منبرى نهاد و روى بالش نشست و پیادگان و سوارگان خود را گرد آورد و به آنها گفت: شادى کنید که تا روز قیام امام، خداوند فرمان برده نگردد. فَلَمَّا قُبِضَ رَسُولُ اللَّهِ ص وَ أَقَامَ النَّاسُ غَیْرَ عَلِیٍّ لَبِسَ إِبْلِیسُ تَاجَ الْمُلْکِ وَ نَصَبَ مِنْبَراً وَ قَعَدَ فِی الْوَثْبَةِ وَ جَمَعَ خَیْلَهُ وَ رَجْلَهُ ثُمَّ قَالَ لَهُمْ اطْرَبُوا لَا یُطَاعُ اللَّهُ حَتَّى یَقُومَ الْإِمَام .

امام باقر علیه السلام این آیه را تلاوت فرمود وَ لَقَدْ صَدَّقَ عَلَیْهِمْ إِبْلِیسُ ظَنَّهُ فَاتَّبَعُوهُ إِلَّا فَرِیقاً مِنَ الْمُؤْمِنِینَ ؛ براستى شیطان گمان خویش را در باره آنها صادق یافت و جز گروهى از مؤمنان همه از او پیروى کردند(سوره سبأ/ آیه 20). امام باقر علیه السّلام فرمود: تأویل این آیه هنگامى بود که پیغامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم رحلت فرمود و گمان ابلیس همان هنگامى بود که در باره پیغامبر صلّى اللَّه علیه و آله و سلّم گفتند: او از سر هواى نفس سخن مى گوید، و شیطان در این هنگام گمانى در باره ایشان برد و آنها گمان شیطان را تصدیق کردند و تحقّق بخشیدند. (الکافی (ط - الإسلامیة)، ج 8، ص344 و 345)

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 639

به "حدیث غدیر، زمانی که شیطان در میان سپاهیانش نعره سر داد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدیث غدیر، زمانی که شیطان در میان سپاهیانش نعره سر داد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید