ساسان مؤیدی و احمد ناطقی، نخستین عکاسانی که تصاویر بمباران شیمیایی حلبچه را به ثبت رساندند

به گزارش بازی ناتمام، به گزارش خبرنگاران ، دومین نشست از سومین روز هفته هنر انقلاب اسلامی با عنوان واکاوی روایت تصویری ساسان مؤیدی از بمباران های تهران در زمان جنگ تحمیلی با رویکرد نشانه شناسی اجتماعی و سخنرانی مائده اسلامی به میزبانی کامران شریفی مدیر گروه عکاسی دانشگاه سوره، روز دوشنبه 23 فروردین ماه به صورت مجازی در دانشگاه سوره برگزار گشت.

ساسان مؤیدی و احمد ناطقی، نخستین عکاسانی که تصاویر بمباران شیمیایی حلبچه را به ثبت رساندند

در ابتدای جلسه، مائده اسلامی به توضیح زندگی نامه ساسان مؤیدی پرداخت و گفت: ساسان مؤیدی سال 1338 در ایران متولد شده و از عکاسان مستند جنگ به شمار می رود که اغلب وی را بیشتر با عکس هایی که از جنگ ایران و عراق ثبت کرده است، می شناسند.

وی افزود: ساسان مؤیدی به همراه احمد ناطقی از نخستین عکاسانی بودند که تصاویر بمباران شیمیایی حلبچه را به ثبت رساندند؛ مؤیدی نیز عکاسی را از سال 1355 در روابط عمومی تلویزیون ایران آغاز کرد.

اسلامی در ادامه این جلسه، عکس هایی که توسط ساسان مؤیدی گرفته شده بود را نمایش داد و به توضیح درباره آن ها پرداخت.

وی با بیان این که عکس برداری جنگی به سه دسته تقسیم می شود گفت: عکس برداری جنگی به سه دسته جنگ شهری، عکاسان جنگ و تغییر سرنوشت جنگ و عکس برداری از بمباران های تهران تقسیم می شود.

اسلامی در انتها به توضیح در رابطه با فرانقش های ترکیب بندی پرداخت و افزود: فرانقش های ترکیب بندی به دو دسته تقسیم می شوند که ارزش اطلاعاتی عناصر، چپ به راست، راست به چپ، بالا، پایین، مرکز و حاشیه و همینطور برجستگی عناصر شامل ابعاد، کنتراست، پیش زمینه، نقاط طلایی، وضوح روشنایی می شود.

در انتهای این برنامه نیز به سوالات حاضران پاسخ داده شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 20 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 20 اردیبهشت 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1084

به "ساسان مؤیدی و احمد ناطقی، نخستین عکاسانی که تصاویر بمباران شیمیایی حلبچه را به ثبت رساندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساسان مؤیدی و احمد ناطقی، نخستین عکاسانی که تصاویر بمباران شیمیایی حلبچه را به ثبت رساندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید