علت گریه جنسی و راهکارهای درمان آن

به گزارش بازی ناتمام، خبرنگاران| سرویس زناشویی - اگر در طول رابطه جنسی یا پس از آن گریه می کنید، نگران نباشید! شما تنها نیستید. گریه جنسی مسئله نگران کننده ای محسوب نمی شود و حتی می توان به ناشی از شادی و رسیدن به اوج لذت جنسی باشد. البته گاهی این نوع گریه، نشانه مشکل دیگری است، از اینرو باید به دقت گریه جنسی را بررسی کنید تا علت آن را بیابید. اگر شما یا همسرتان با این مشکل روبرو هستید، در این مقاله می توانید 10 علت احتمالی گریه بعد از رابطه جنسی را بخوانید.

علت گریه جنسی و راهکارهای درمان آن

در صورتی که بخش خاصی از این مطلب مدنظر شماست، با انتخاب عناوینی که در فهرست موضوعی زیر ارائه شده اند، به بخش دلخواه خود برسید.

 • تعریف گریه جنسی
 • علت
 • نحوه برخورد

تعریف گریه جنسی

از لحاظ پزشکی، گریه جنسی به عنوان اندوه پسا آمیزشی (PCD) و یا گاهی مالیخولیا بعد از رابطه جنسی (PCT) شناخته می شود. علائم PCD ممکن است شامل گریه، غم و تحریک پذیری احساسی بعد از رابطه جنسی باشد، حتی اگر این رابطه کاملا رضایت بخش بوده باشد.

اندوه پسا آمیزشی لزوما بعد از ارگاسم اتفاق نمی افتد و می تواند فراتر از نوع رابطه جنسی یا گرایش جنسی رخ دهد. تحقیقات محدودی در این رابطه انجام شده است، بنابراین نمی توان به طور دقیق گفت که چند نفر آن را تجربه می کنند.

در یک مطالعه که در سال 2015 میلادی انجام شد، محققان 230 زن دگرجنس گرا را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که PCD اتفاقی شایع است. همچنین پرسشنامه هایی که در سال 2018 میلادی پر شدند، نشان می دهند که از میان 1208 مرد، 41 درصد از آن ها PCD را تجربه کرده اند و تا 4 درصد از آن ها گریه جنسی را امری متداول و عادی می دانند.

علت گریه جنسی

همانطور که گفته شد، گریه جنسی چندان هم نادر نیست. برای آنکه به درستی با این مسئله برخورد کنید، باید ابتدا علت گریه جنسی معین شود.

1. شادی

طیف وسیعی از احساسات می توانند موجب گریه شوند که همه آن ها منفی نیستند. شما احتمالا اشک شادی مثل زمانی که در یک تولد یا عروسی هستید را تجربه یا نظاره کرده اید. همین احساس می تواند در زمان رابطه جنسی یا بعد از آن نیز رخ دهد.

شاید شما بسیار عاشق و شیفته شریک جنسی خود باشید یا بهترین تجربه جنسی خود را داشته اید، در نتیجه اشک شوق طبیعی است. اگر برای مدت زیادی رابطه جنسی نداشته اید، این احساسات ممکن است در شما شدیدتر باشند.

2. فانتزی های جنسی

آیا در لحظه غرق شده اید؟ آیا در حال تجربه یک رابطه جنسی همراه با نقش بازی کردن یا فانتزی ها بوده اید؟ این سناریو ها می توانند تنش را افزایش دهند و حجم زیادی از احساسات را ایجاد کنند.

این اشک ها ممکن است بدان معنا باشند که شما سرشار از هیجان و احساسات هستید. اگر از گریه جنسی خود ناراحت می شوید، کاهش داستان ها و فانتزی های جنسی می تواند کمک کند.

3. حجم واکنش بدن

آیا بهترین ارگاسم زندگی خود را داشته اید؟ آیا اولین باری بود که ارگاسم چندگانه را تجربه کرده اید؟ لذت جنسی فراوان قطعا قادر است تمام وجود شما را احاطه کند و تعجبی ندارد اگر در اثر آن گریه کنید. البته برعکس آن نیز ممکن است رخ دهد، یعنی زمانی که به دلیل فقدان واکنش بدن اشک های تان سرازیر می شود. اگر به دنبال داشتن یک رابطه جنسی فوق العاده باشید و آن را بدست نیاورید، ممکن است آنقدر ناامید شوید که به گریه نیاز داشته باشید.

4. واکنش بیولوژیکی

برخی برآورد ها نشان می دهند که 32 تا 46 درصد از زنان گریه جنسی را تجربه می کنند، اما تحقیقات زیادی پیرامون بررسی علل این موضوع انجام نشده است. احتمال دارد به دلیل تغییرات هورمونی که در طول رابطه جنسی اتفاق می افتد، یا به خاطر یک مکانیزم برای کاهش تنش و تحریک فیزیکی شدید بعد از نزدیکی دچار گریه شوید. زمانی که بدن سرشار از هیجان جنسی است، پایان ناگهانی آن قطعا این قدرت را دارد که شما را به گریه بیاندازد. براین اساس، گریه جنسی گاهی کاملا یک واکنش فیزیکی است.

5. درد

به دلایل گوناگونی ممکن است در طول رابطه جنسی احساس درد داشته باشید. آمیزش دردناک دیسپارونیا نامیده می شود. دیسپارونیا شامل درد در حین و بعد از دخول است. برخی از علت های این درد عبارتند از:

 • خشکی واژن و استفاده نکردن از روان کننده
 • تروما یا ناراحتی اندام تناسلی
 • عفونت دستگاه ادراری یا عفونت واژن
 • اگزما یا سایر مسائل پوستی در نزدیکی ناحیه تناسلی
 • اسپاسم عضلانی واژن
 • ناهنجاری های مادرزادی

درد فیزیکی حاصل از آمیزش می تواند درمان شود، بنابراین در این رابطه به پزشک مراجعه کنید. اگر بازی های جنسی در طول رابطه برای شما دردناک است یا به هر دلیلی با آن ها احساس راحتی نمی کنید، با همسر خود در این رابطه صحبت کنید. روشی پیدا کنید که برای هردوی شما مناسب و لذت بخش باشد.

بیشتر بخوانید: راه های درمان درد هنگام نزدیکی

6. تشویش

گریه یک واکنش طبیعی نسبت به ترس، استرس و تشویش است. وقتی پریشان هستید، سخت است که آن پریشانی را فراموش کنید تا رابطه جنسی داشته باشید. بدن شما ممکن است دل به این کار بدهد، اما ذهن با بدن همراه نخواهد شد. بنابراین طبیعی است که به خودتان بیایید و ببینید که غرق در اشک هستید.

همچنین این احتمال وجود دارد که شما نگران عملکرد خود در طول نزدیکی باشید، آیا همسرم راضی شده است؟ آیا در حد انتظاراتش عمل کرده ام؟ تمام این اضطراب ها می توانند منجر به جاری شدن سیلاب اشک شوند.

7. احساس شرم یا گناه

دلایل بسکمک وجود دارند که می توانند به خاطر رابطه جنسی، در شما شرم یا گناه ایجاد کنند و در نهایت شما را به گریه بیاندازند.

ممکن است در جایی از زندگی تان، کسی به شما گفته باشد که رابطه جنسی ذاتا چیز بدی است. این باور به ویژه در برخی فرهنگ های خاص رواج دارد. نیازی نیست که این نظریه ها را باور کنید.

شما ممکن است به خاطر انجام کاری که آن را حیوانی می دانید، انجام اعمال جنسی غیرمعمول و فقدان کنترل برانگیختگی خود احساس ناراحتی کنید. احتمال دیگر این است که تصویر ذهنی ناخوشایندی از بدن خود یا برهنگی دارید.

مسائلی که در رابطه شما و همسرتان وجود دارد نیز می تواند به در رابطه جنسی نیز تاثیرگذار باشد و باعث احساس شرم و گناه شود.

8. سردرگمی

احساس گیجی و سردرگمی بعد از آمیزش، احساس نادر و عجیبی نیست و ممکن است به خاطر خود رابطه جنسی باشد. شاید فکر می کردید که اتفاقات طور دیگری خواهند افتاد، اما در میانه راه متوجه شدید که راستا تغییر کرده است؟ به همسر خود گفته اید که چیزی را دوست ندارید، اما او به هرحال آن را انجام داده است؟ حس می کردید که با انجام کاری در حال لذت دهی هستید، اما شریک شما کاملا ناراضی و ناراحت به نظر می رسد؟

مسائل حل نشده و سردرگمی عاطفی در یک رابطه می توانند رابطه جنسی را تحت تاثیر بگذارند. شما دونفر ممکن است نظرات گوناگونی نسبت به نوع رابطه داشته باشید و همه این ها منجر به بوجود آمدن سوالات فراوانی در ذهن هر یک از شما شده باشد.

رابطه جنسی همیشه عالی از آب در نمی آید و گاهی اوقات می تواند باعث ناامیدی و گیج کننده باشد.

9. افسردگی

اگر به طور کلی زیاد گریه می کنید، ممکن است نشانه ای از افسردگی یا مسائل روحی دیگر باشد. در این صورت حتما به پزشک مراجعه کنید. از رایج ترین علائم افسردگی می توان اشاره کرد به:

 • غمگین بودن
 • ناامیدی، تحریک پذیری احساسی یا خشم
 • پریشانی
 • اختلال در خواب
 • بی حوصلگی یا خستگی
 • از دست دادن تمرکز یا حافظه
 • تغییر در شرایط اشتها
 • درد های بی علت
 • از دست دادن علاقه نسبت به فعالیت های عادی از جمله رابطه جنسی

گریه جنسی در زنانی که از افسردگی پس از زایمان رنج می برند بیشتر اتفاق می افتد و این می تواند به دلیل نوسانات هورمونی باشد.

بیشتر بدانید: تفاوت غم و اندوه با افسردگی

10. یادآوری آسیب های گذشته

برخی موقعیت ها یا حرکات خاص برای افرادی که در گذشته قربانی تجاوز بوده اند، باعث یادآوری خاطرات دردناک می شوند. این می تواند احساس آسیب پذیری ایجاد کند و در نتیجه اشک ریختن واکنشی قابل درک خواهد بود. در چنین شرایطی کمک دریافت از یک مشاور می تواند سودمند باشد.

نحوه برخورد با گریه جنسی

1. اگر خودتان بعد از رابطه جنسی، گریه می کنید

درصورتی که علت گریه جنسی شما درد فیزیکی یا ناراحتی در قبل، حین یا بعد از رابطه جنسی است، به دکتر مراجعه کنید. بسکمک از عوامل احساس درد هنگام دخول قابل رفع کردن هستند. در غیر این صورت، به عللی که ممکن است شما را به گریه بیاندازند فکر کنید. سوالاتی که در ادامه آمده است را از خودتان بپرسید تا بهتر بتوانید در مورد علت گریه تصمیم بگیرید:

 • آیا فقط چند قطره اشک بود یا واقعا گریه کردم؟
 • آیا حسی فیزیکی بود یا عاطفی؟
 • زمانی که این احساس شروع شد، چه چیز در سرم می گذشت؟ آیا افکارم خوشایند بودند یا ناخوشایند؟
 • آیا من داشتم خاطرات آن سوء استفاده را دوباره تجربه می کردم؟
 • آیا گریه از تنش من کم کرد یا بر آن افزود؟

اگر در پاسخ های شما به این سوالات، عشق و لذت فیزیکی سنگینی می کند، احتمالا لازم نیست درباره گریه های خود نگران باشید. در صورتی که پاسخ ها نشان دهنده مسائل احساسی در شما یا رابطه جنسی تان هستند، چند راه حل هست که می توانید امتحان کنید:

 • کمی زمان بگذارید و دوباره با این سوالات احساسات خود را بررسی کنید.
 • با شریک زندگی خود صحبت کنید و سعی کنید مسائل را رفع نمایید.
 • درباره علایق جنسی خود با همسرتان صحبت کنید.

2. اگر شریک زندگیتان بعد از رابطه جنسی گریه می کند

دیدن گریه همسرتان بعد از رابطه جنسی می تواند ناراحت کننده باشد. بنابراین:

 • از او بپرسید که آیا مسئله ای وجود دارد یا نه؟ لحن شما نباید تحقیرآمیز یا توهین آمیز باشد.
 • به او پیشنهاد کنید آرام باشد، اما اگر نیاز به تنهایی دارد به خواست او احترام بگذارید.
 • مدتی بعد از اتمام رابطه جنسی، دوباره درباره این موضوع صحبت کنید و با احترام به حرف های او گوش دهید.
 • او را مجبور نکنید با شما صحبت کند.
 • برای داشتن رابطه جنسی به او فشار وارد نکنید.
 • از همسرتان بپرسید که چگونه می توانید به او کمک کنید.

سخن پایانی

گریه کردن در زمان رابطه جنسی یا بعد از آن غیرمعمول نیست. درحالی که معمولا گریه جنسی نباید باعث نگرانی شود، اما می تواند نشانه ای از مسائل عمیق تر باشد که باید مورد توجه قرار بگیرند. اگر این اتفاق به طور منظم رخ می دهد، مراجعه به یک مشاور می تواند کمک کننده باشد. او به شما کمک خواهد کرد که علت مشکل را پیدا و آن را رفع کنید. اگر شما یا همسرتان تجربه اندوه پسا آمیزشی را داشته اید، راه حل درمانی و نظرات خود را با ما و سایر همراهان خبرنگاران در میان بگذارید.

برگرفته از: healthline

منبع: setare.com
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1133

به "علت گریه جنسی و راهکارهای درمان آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت گریه جنسی و راهکارهای درمان آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید