کشف خارق العاده نقاب های مردم مایا

به گزارش بازی ناتمام، باستان شناسان مؤسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک (INAH)، مجموعه ای از نقاب های مایا را در شهر باستانی تونینا (TONINÁ) کشف کردند.

کشف خارق العاده نقاب های مردم مایا

باستان شناسان با کاوش در مکزیک مجموعه ای از نقاب های تاریخی را کشف نموده اند که در ساخت آن ها از هنر گچ بری استفاده شده است.

باستان شناسان مؤسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک (INAH)، مجموعه ای از نقاب های مایا را در شهر باستانی تونینا (TONINÁ) کشف کردند.

معنی تونینا به زبان مردم مایا، خانه سنگ است. این شهر باستانی در 800 تا 900 متری از سطح دریا و در استان چیاپاس کشور مکزیک واقع شده است و فقط 65 کیلومتر با پالنکه، دیگر شهر تمدن مایا فاصله دارد.

مردم برای نخستین بار در اوایل دوره کلاسیک ساکن تونینا شدند و عمده ساخت وساز های مهم در این شهر در فاصله قرن ششم تا نهم میلادی اجرا شد. این شهر چندین معبد هرمی، کاخ و بیش از 100 بنای یادبود حکاکی شده را در خود جای داده است.

کاوش های باستان شناسی در سال 2018 در شهر تونینا به کشف مجموعه بزرگی از نقاب های گچی مایا و چندین مجسمه منجر شد که زیر یکی از بنا های شهر مدفون شده بودند.

این آثار تاریخی مدت ها در تونیا حفظ شدند و کشف آن ها اخیرا و پس از تحقیقات کارشناسان اعلام شد. محققان مؤسسه ملی انسان شناسی و تاریخ مکزیک معتقدند، قدمت این نقاب ها به حوالی 650 تا 700 میلادی بازمی گردد و نمایشگر زمین، آسمان و دنیا پس از مرگ هستند.

نقاب مشابهی در سال 2018 در معبد خورشید این شهر کشف شده است. این نقاب چهره ارباب دنیا زیرین را به تصویر می کشد. در تصویرگری های مشابه مردم مایا، این شخصیت بیشتر با چهره ای بدون فک پایین دیده می گردد تا نشان دهنده زنده نبودن او باشد.

منبع: ایسنا

منبع: فرادید
انتشار: 25 آذر 1401 بروزرسانی: 25 آذر 1401 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1662

به "کشف خارق العاده نقاب های مردم مایا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف خارق العاده نقاب های مردم مایا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید