استانداری که از فناوری حمایت می کند باید حمایت شود، نقش دولت در توسعه فناوری

به گزارش بازی ناتمام، معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به نقش دولت در توسعه فناوری، با بیان این که صنعت خودروی کشور صنعت نیست، بلکه کارخانه داری است، گفت: صنعت در جایی رشد می کند که طراحی صنعتی و تحقیق و توسعه در آن توسعه یابد.

استانداری که از فناوری حمایت می کند باید حمایت شود، نقش دولت در توسعه فناوری

به گزارش خبرنگاران دکتر سورنا ستاری امروز در آئین اختتامیه جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور با بیان اینکه گفته های من در حوزه فناوری تکراری است، ولی باید این موضوعات دائما تکرار شود، افزود: یکی از این موارد مفهوم پیشرفت است. در زمانی که من مجری پروژه بودم، تصور می کردم مفهوم پیشرفت یک مفهوم سخت افزاری است و با ایجاد کارخانه پیشرفت حاصل می شود.

وی ادامه داد: بعدها به این نتیجه رسیدم که پیشرفت مفهوم نرم افزاری است، ولی اکنون به این ایده رسیدم که مفهوم پیشرفت قبل از هر چیزی فرهنگی است و با اصلاح فرهنگ می توانیم به پیشرفت برسیم.

ستاری با بیان اینکه ما در حوزه پیشرفت معکوس بالا آمدیم، اظهار کرد: این امر موجب شده صنعت خوروسازی ما صنعت نباشد، بلکه کارخانه داری است. صنعت در جایی شکل می گیرد که طرحی صنعتی و تحقیق و توسعه در آن باشد، ولی ما با کارخانه داری نیاز به دانشگاه و صرف سرمایه برای تربیت نیروی انسانی نداریم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ضرورت ایجاد ارتباط با صنعت و بازار را در تعامل دانست و گفت: در این راستا ما به زیست بوم و نظام نوآوری نیاز داریم که این زیست بوم در کشور راه اندازی شده است.

وی ایجاد حدود 50 پارک علم و فناوری، بیش از 6 هزار شرکت دانش بنیان، 10 هزار استارت آپ و 300 تا 400 شتابدهنده تخصصی بخش خصوصی را از جمله این زیرساخت ها دانست و افزود: پارک های فناوری جایی برای سرمایه گذاری بخش خصوصی هستند و در حال حاضر نسبت سرمایه گذاری بخش دولتی به خصوصی 10 تا 8 به یک است و این میزان در پارک فناوری پردیس یک به 25 است.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری حضور بیش از 45 شرکت فناور در بورس با ارزش گذاری 500 تا 600 میلیارد تومانی را از دیگر بخش های زیست بوم نوآوری بیان نمود و یادآور شد: سال قبل یکی از شرکت ها حدود 400 میلیون تومان در بخش تحقیق و توسعه سرمایه گذاری کرد؛ اقدامی که در بخش دولتی کمتر رخ می دهد و این تفاوت سرمایه گذاری بخش دولتی و خصوصی است.

ستاری با اشاره به نقش دولت در توسعه زیست بوم با تاکید بر اینکه دولت باید در حوزه علوم پایه سرمایه گذاری کند، خاطر نشان کرد: برای تولید محصول باید در زیرساخت ها سرمایه گذاری شود.

رییس بنیاد ملی نخبگان، ایجاد معاونت فناوری در وزارت علوم را اقدامی پیشتازانه توصیف کرد و ادامه داد: حتما پارک های علم و فناوری نیازمند حمایت بیشتری هستند.

ستاری با اشاره به اقدام برخی استانداری ها در حمایت از فناوری بر حمایت ارزشمند از این افراد تاکید کرد و گفت: ما اخیرا مصوبه ای در دولت گرفته ایم که بر اساس آن بخشی از ارزش اضافه نموده به پارک ها اختصاص می یابد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 اسفند 1400 بروزرسانی: 17 اسفند 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1468

به "استانداری که از فناوری حمایت می کند باید حمایت شود، نقش دولت در توسعه فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استانداری که از فناوری حمایت می کند باید حمایت شود، نقش دولت در توسعه فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید