اپلیکیشنی که گوش و چشم می گردد

به گزارش بازی ناتمام، تهران (پانا) - متولد ماه آخر سال است یعنی 13 اسفند 73؛ زاده سورمق استان فارس. الهه بحری تحصیلاتش را در رشته فناوری اطلاعات تمام نموده؛ فارغ التحصیل دانشگاه علمی -کاربردی آباده. الهه حالا در بیست وشش سالگی بنیانگذار استارتاپ و مدیرمسئول آژانس تبلیغاتی هاناپ و مدیرعامل شرکت آتیه سازان توسعه ناشنوایان است.

اپلیکیشنی که گوش و چشم می گردد

به گزارش شهروند، الهه در ابتدای جوانی عضو هیأت مدیره شرکت فناوری است. فعالیتی در وب مستر دارد و برگزیده در ریهابتک2020 است. پای صحبت های او نشسته ایم تا از هاناپ برایمان بگوید. اپلیکیشنی مختص ناشنوایان. اپلیکیشنی که دسترنج جوانان متولد 67 تا 76 است. جوانانی که در ابتدای کار با سرمایه شخصی شان تصمیم گرفتند کار بزرگی نمایند. هاناپ امکان تشخیص صدا، خدمات بانکی، خرید و فروش، دیدنی فیلم و تفریح و حتی درآمدزایی را برای ناشنوایان مهیا نموده است.

هاناپ چگونه به دنیا آمد؟

ایده هاناپ از زندگی روزمره یک ناشنوا شکل گرفت. حمیدرضا محترم که سال ها با مسائل جامعه ناشنوایان عمر گذرانده. ایده ای که از همان ابتدای مطرح شدن در پی آسان تر کردن زندگی برای ناشنوایان بود. هرچند ایده هاناپ هم مانند هر ایده اولیه ای به مرور زمان شکل کامل تری به خود گرفت. حالا هاناپ می تواند همراه ناشنواها و کم شنواها شود تا بتوانند زندگی مستقل شان را بسازند.

هاناپ به چه معناست و قرار است چه کارکردی در زندگی ناشنواها و کم شنواها داشته باشد؟

ههاناپ یعنی هشدار. الفش از ایمنی می گوید. نونش یعنی ناشنوا و الف و پ آخرش مخفف اپلیکیشن است. شاید بتوان هاناپ را این گونه معنی کرد. اپلیکیشنی برای هشدار و ایمنی بیشتر ناشنواها. وقتی از هاناپ صحبت می شود نباید بخش هوشمند آن را فراموش کرد. بخشی که با هوش مصنوعی کار می نماید و می تواند صدا را بشنود و به فرد ناشنوا اخطار بدهد. هاناپ قابلیت تشخیص صداها را هم دارد. این اپلیکیشن صداها را شناخته و آنها را به وسیله گوشی موبایل یا ساعت هوشمند به فرد ناشنوا اطلاع می دهد. از صدای زنگ آیفون تا گریه نوزاد تا صدای لوازم خانگی و حیوانات.

و قابلیت های دیگر هاناپ.

هاناپ در کنار تشخیص صداها این قابلیت را هم دارد که نوشتار را به گفتار و گفتار را به نوشتار تبدیل کند. قابلیتی که در بخش های مختلف زندگی ناشنوایان کارایی بالایی دارد. این قابلیت همراه خوبی برای فرد ناشنوا در جلسات کاری است. در چنین جلساتی هاناپ با تشخیص صدای فردی که صحبت می نماید به فرد ناشنوا می گوید چه کسی در حال صحبت است. هرچند این قابلیت هاناپ به اینجا ختم نمی شود. هاناپ این قابلیت را دارد صحبت ها را به متن تبدیل کند و در اختیار فرد ناشنوا قرار دهد. این اپلیکیشن این توانایی را به فرد ناشنوا می دهد تا متنی را نوشته و به شکل صدا در اختیار دیگران قرار دهد.

آیا هاناپ در تشخیص صدا مختصر می شود یا قرار است اغلب ابعاد زندگی ناشنواها را پوشش دهد؟

هاناپ خدمات کیف پول را هم دارد. قابلیتی که به فرد ناشنوا این امکان را می دهد تا به راحتی کارهای بانکی اش را انجام دهد. هرچند هاناپ سعی نموده است با مناسب سازی بستر یاری کند تا ناشنوایان با تکنولوژی همراه باشند و از بسیاری از برنامه های کاربردی استفاده نمایند. خدماتی مثل مشورپ، شنوایی سنج در محل، تپسی، امداد خودرو، برنامه آموزش آشپزی، تست کرونا و ثبت نام واکسن. دسترسی به فروشگاه یکی دیگر از خدمات این اپلیکیشن است. هاناپ به ناشنوایان یاری می نماید تا هم خرید داشته باشند و هم محصولات شان را بفروشند. درواقع هاناپ بستر خوبی است برای درآمدزایی ناشنوایان. قابلیتی که ایده پردازان این اپلیکیشن در راستای مسئولیت اجتماعی شان آن را مدنظر قرار داده اند. هاناپ تی وی یکی دیگر از قابلیت های این اپلیکیشن است. قابلیتی که یاری می نماید تا ناشنوایان انواع فیلم های تفریح، آموزشی، مستندها و برنامه های تلویزیونی را با زیرنویس و زبان اشاره دیدن نمایند.

تا اینجای کار هاناپ تمام قد ایستاده تا زندگی آسان تری برای ناشنوایان رقم بزند. آیا می توان خدمات دیگری را به این موارد افزود؟

هاناپشاپ را هم داریم. فروشگاهی که در آن ساعت هوشمند، باتری سمعک، ردیاب خودرو و هر چیزی که مناسب ناشنوایان است، موجود است.

هاناپ قرار است کدام احتیاج ناشنوایان را رفع کند؟

ناشنوایان و کم شنواها به علت نشنیدن صدای محیط اطراف شان، درک صحیحی از محیط پیرامون شان ندارند. شاید به همین علت اغلب این افراد منزوی اند. این اپلیکیشن به افراد ناشنوا و کم شنوا یاری می نماید با شناخت فضای پیرامون شان از حالت منزوی بودن خارج شوند. ما سعی نموده ایم هاناپ را پر از امکانات مفید برای ناشنوایان و کم شنوایان کنیم. این اپلیکیشن یاری می نماید ناشنوایان مستقل باشند و هر روز بیشتر پیشرفت نمایند.

و نقاط قوت و ضعف هاناپ.

هاناپ سخت افزار نیست که هزینه بالایی ایجاد کند. هاناپنرم افزار روی گوشی همراه است و این قابلیت را دارد که در هر مکانی مورد استفاده قرار گیرد. هاناپ شاید امروز کامل به نظر نرسد، اما سعی می کنیم همواره آپدیت و به روزرسانی شود. این اپلیکیشن احتیاج به حمایت دارد. اگر بتوانیم جذب سرمایه گذار کنیم، این نرم افزار رو به پیشرفت خواهد بود و کامل تر از امروز خدمات ارایه خواهد نمود.

آیا تیمی طراحی این اپلیکیشن را به عهده داشته است؟

تیم هاناپ به مرور تکمیل شد. به جرأت می توانم بگویم یکی از مهم ترین دلایل به نتیجه رسیدن این اپلیکیشن تیم خوب و دلسوزش بود.

داستان تشکیل تیم هاناپچه بود؟ این تیم متشکل از چه کسانی با چه تخصص هایی است؟

ایده هاناپ از حمیدرضا محترم بود که ناشنوا هستند. آشنایی ما به دانشگاه برمی شود؛ هم دانشگاهی بودیم. 23سال بیشتر نداشتم که با ایده هاناپ آشنا شدم، خیلی برایم مجذوب کننده بود. همان روز تصمیم گرفتم همه کوششم را کنم تا این ایده عملی شود. چند ماه بعد شهرزاد سبزعلیان به جمع ما اضافه شد. او هم به هاناپ علاقه مند شد. ما با سرمایه های شخصی مان توانستیم استارت ایده را بزنیم. در ابتدا برای برنامه نویسی هاناپ با یک شرکت همکاری کردیم. متأسفانه در ابتدای راه بودیم و کم تجربه. هرچند شرکت انتخابی مان در برنامه نویسی هوش مصنوعی خیلی ضعیف بود. یک سال زمان با صرفه سرمایه 70میلیونی نتیجه پیروزی برایمان در پی نداشت.

نتیجه این تجربه یک ساله چطور به رشد هاناپ یاری کرد؟

تصمیم گرفتیم از اول آغاز کنیم. در ابتدا تصمیم بر تکمیل تیم شد. تصمیم درست و منطقی هم بود. ما توانستیم تیم برنامه نویسی برای هاناپ داشته داشیم. برنامه نویس اصلی پوریا میرابراهیمی بودند. فردی که هم با هوش مصنوعی آشنا بودند، هم با فرهنگ ناشنوایان. دو فاکتوری که باعث شد احتیاج واقعی جامعه هدف ما را بشناسند و به ما یاری نمایند. در ادامه کار زینب اسماعیلی و مریم عبدالهی به تیم هاناپ اضافه شدند. هاناپ دیگر یک تیم قوی به خود می دید. بعد از کلی کوشش و پشت سر گذاشتن چالش های بسیار نسخه اصلی هاناپ آماده شد و پنجم شهریور منتشرش کردیم.

بستر انتشار این اپلیکیشن از مارکت های ایرانی بود؟

متأسفانه مارکت های ایرانی مثل کافه بازار و مایکت همکاری خوبی با ما نداشتند، برای همین تصمیم گرفتیم برویم به سمت گوگل پلی. همکاری خوبی با ما داشتند و خوشبختانه ناشنوایان می توانند به وسیله گوگل پلی یا سایت هاناپ با امنیت این اپلیکیشن را دانلود نمایند.

این اپلیکیشن زیرمجموعه استارتاپی به دنیا آمد؟

خیر. هاناپ به صورت مستقل ایجاد شده و کار می نماید. درواقع این اپلیکیشن زیرمجموعه شخص یا جایی نیست.

آیا در نظر دارید در ادامه اپلیکیشن های دیگری هم رونمایی کنید یا خیر؟

دو اپلیکیشن دیگر هم هست که ان شاءالله در آینده متولد خواهند شد.

*چقدر می توان ادعا کرد این اپلیکیشن داخلی است؟ آیا از نمونه خارجی الگوبرداری شده است یا خیر؟

این اپلیکیشن کاملا ایرانی است. طبق آنالیز تیم تحقیق و توسعه اپلیکیشن های موجود برای ناشنوایان در کشورهای دیگر بسیار ساده تر یا به صورت سخت افزار است. هدف ما این است به ناشنوایان یاری کنیم، چه ایرانی و چه خارجی. قصد داریم این اپلیکیشن را یک روز جهانی کنیم.

چند سال فعالیت منجر به تولد هاناپ شد؟

حدودا سه سال.

هزینه این اپلیکیشن برای ناشنواها چقدر خواهد بود؟

دانلود نرم افزار رایگان است. شارژ اولیه 15.000 تومان است و ناشنوایان می توانند از خدمات اپلیکیشن رایگان استفاده نمایند. هرچند اما بعد از آن با خرید بسته های نرم افزار می توانند از خدماتش بهره ببرند. درست مانند خرید اینترنت برای موبایل.

سه سال کوشش برای رسیدن به امروز. در این جهت چندبار شکست خوردید یا ناامید شدید؟

نمی شود گفت شکست. شکست از نظر من یعنی رها کردن. قرار گرفتن در یک جهت و کوشش برای رسیدن به هدف قطعا چالش ها و مسائلی خواهد داشت. اگر ما با رسیدن به چالش ها و مسائل همه چیز را رها کنیم، می شود شکست. در حالی که اگر آنقدر ادامه بدهیم تا به نتیجه برسیم، می شود تجربه. تجربه ما را پخته تر می نماید و دیگر شکستی در کار نیست.

و اما همکاری با ناشنوایان.

یکی از همکارانم ناشنواست. من واقعا این را تجربه کردم که معلولیت نمی تواند جلوی انسان ها را برای رسیدن به خواسته های شان بگیرد. متأسفانه خیلی از افراد جامعه یا مسئولان اوایل همکاری خوبی نداشتند آن هم به علت ناشنوا بودن. اما محترم با کوشش بی وقفه ثابت کرد که می تواند از افراد شنوا هم پیروز تر باشد. در حال حاضر خیلی ها علاقه مند به همکاری با محترم هستند و این درس مهمی برای من بود.

افتخارات هاناپ.

هاناپ در همین مدت کوتاه توانسته گواهی ثبت اختراع، دو گواهی ثبت برند تجاری را به خود اختصاص بدهد. کسب رتبه نخست استارتاپ برتر جشنواره توان تک، کسب رتبه نخست بخش تاک و شرکت برتر در سال های 95،96، 97 جزو افتخارات هاناپ است. برگزیده در ریهابتک 2019 و 2020 هم در کارنامه هاناپ به چشم می خورد. هاناپ عضو پارک علم و فناوری استان فارس و جزو 15 نفر برتر نمایشگاه الکامپ2019 هم هست. پذیرش جشنواره بین المللی تجاری سازی اختراعات در حوزه معلولان توانا هم بخشی از کارنامه هاناپ است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 شهریور 1400 بروزرسانی: 15 شهریور 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1269

به "اپلیکیشنی که گوش و چشم می گردد" امتیاز دهید

1 کاربر به "اپلیکیشنی که گوش و چشم می گردد" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اپلیکیشنی که گوش و چشم می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید