بدهی سینماداران به پخش کنندگان چه شد؟

به گزارش بازی ناتمام، بیشتر از 20 روز از انتشار خبری با این مضمون که با مساعدت سازمان سینمایی بدهی سینماداران به پخش کنندگان پرداخت می گردد، گذشته ولی هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

بدهی سینماداران به پخش کنندگان چه شد؟

به گزارش خبرنگاران، بدهی سینماداران به پخش کنندگان فیلم هایی که سال قبل روی پرده رفته و اکران شده بودند یکی از مسائلی بود که کم شدن ارزش پول ملی، آن را تشدید و سبب گله مندی بیشتر صاحبان فیلم ها شد.

در روزهای کرونایی که مردم استقبالی از سینماها نمی کردند، جامعه سینماداران خواهان حمایت دولت بودند، درحالی که تعدادی پخش کننده و تهیه کننده هم از خود سینماداران شاکی بودند که هنوز پول فروش فیلم هایشان را دریافت ننموده اند. آن ها می گفتند معین نیست پول حاصل از فروش فیلم های پرمخاطب سال قبل چه شده و حتی بعضی مدعی بودند که صاحبان سینما با پول آن ها یا سرمایه گذاری نموده اند یا در حال ساخت فیلم هستند.

به همین دلیل اوایل مردادماه، معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی گفت، پیرو جلسات متعددی که در مورد بدهی سینماداران به پخش کنندگان برگزار گشت، لیستی نهایی شده که جمع آن شامل سینماهای سراسر کشور، با رقم 16.5 میلیارد تومان می گردد.

طباطبایی نژاد تاکید نموده بود: این لیست در همان روز (6 مرداد) به صندوق اعتباری هنر اعلام می گردد و مقرر شده است به وسیله صندق اعتباری وام 4 درصدی جهت تسویه حساب پخش کنندگان به سینماها پرداخت گردد.

اما پیگیری خبرنگاران نشان می دهد هنوز هیچ رقمی نه به سینمادارها داده شده و نه به پخش کنندگان.

مصطفی کیایی - کارگردان و تهیه کننده مطرب - که پرفروش ترین فیلم سال 98 را روی پرده داشت، تایید می نماید که تا به امروز پولی دریافت ننموده و هیچ خبری از آنچه وعده داده شد نیست. ضمن اینکه با توجه به فروش بالای این فیلم و رقمی که هنوز پرداخت نشده باید بخش زیادی از آن 16.5 میلیارد تومانی که طباطبایی نژاد گفته به همین فیلم برسد.

محمد شایسته - تهیه کننده دیگر فیلم کمدی سال قبل یعنی زیر نظر هم حدود چهار میلیارد تومان از صاحبان سالن های سینما طلب دارد، با توجه به اینکه هیچ پولی دریافت ننموده است، می گوید: به نظر می رسد همه چیز سرِ کاری بوده است!

علاوه براین ها، معین نیست با توجه به میزان بدهی سینماداران به پخش کنندگان بویژه برای همین دو فیلم مطرب و زیرنظر، این وام حدود 17 میلیاردی چطور تقسیم می گردد. این نکته را هم باید اشاره نمود که پیش از انتشار خبر رسمی دادن وام از سوی سازمان سینمایی، بعضی سینماداران در گفت وگویی با خبرنگاران گفته بودند که قرار است یک یاری 27 میلیاردی از سازمان سینمایی گرفته گردد.

در این باره علی سرتیپی پخش کننده و سینمادار درباره پرداخت وام گفت: هنوز پرداختی صورت نگرفته وجلسه ای هم داشتیم تا این کار سریع تر صورت گیرد چون برای پرداخت وام و ضمانت هایی که برای برگشت باید گرفته گردد خلل ایجاد شده و باید شرایط پرداخت تسهیل گردد که امیدوارم ظرف چند روز آینده این مسئله رفع گردد.

او درباره کم بودن یا نبودن رقم وام هم اضافه نمود: این رقم حداقل 20 تا 22 میلیارد تومان باید می بود ولی باز همین هم بخشی از مسائل را حل می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 مهر 1399 بروزرسانی: 15 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 658

به "بدهی سینماداران به پخش کنندگان چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بدهی سینماداران به پخش کنندگان چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید