برترین جاذبه های سورنتو در خلیج ناپل

به گزارش بازی ناتمام، شهر کوچک سورنتو (با تلفظ سوریِنتو با لهجه محلی) در میان جنگل‌های لیمو و پرتقال در جنوب خلیج ناپل واقع شده است. این شهر که در محاصره صخره‌های ناهموار است، 55 متر بالاتر از سطح زمین واقع شده است. اگرچه شما نمی‌توانید برترین جاذبه‌های گردشگری ایتالیا را در این ناحیه بیابید، اما سورنتو به خاطر حال و هوای آرامش‌بخش، سواحل و خیابان‌های قدیمی با خانه‌های خاص ارزش وقت صرف کردن را دارد.

برترین جاذبه های سورنتو در خلیج ناپل

با ما همراه باشید و با تور ایتالیا از به بهترین کشور اروپا سفر کنیم و در شهرهای ونیز، فلورانس و رم بگردیم و بناهای تاریخی این کشور تاریخی را از نزدیک ببینیم.

در قلب شهر سورنتو، میدان تاسو (Tasso) نهاده شده است که با خیابان‌های کوچک و مغازه‌ها و رستوران‌ها احاطه شده است. اینجا شهری زیبا برای قدم زدن، استراحت و لذت بردن از طعم شیرین زندگی است. اگر قصد سفر به ایتالیا و شهر ناپل را دارید، مطالعه این مقاله شما را برای سر زدن به سورنتو در نزدیکی آن ترغیب می‌کند.

سورنتو در طول تاریخ خود، تحت سلطه حاکمان یونانی، رومی، فرانسوی و اسپانیایی بوده و یک‌بار هم به دست ترک‌ها به غارت رفته است. می‌توان در معماری این شهر نفوذ این امپراطوری‌ها را به چشم دید و حتی نشانه‌هایی از زبان اسپانیایی را در لهجه مردمان آن حس کرد.

وقتی‌که در حال گشت زدن در این شهر هستید، به‌طور ویژه به سراغ بنای تاریخی سدیل دومینووا (Sedil Dominova)، کاخ قرن چهاردهمی کورئاله (Correale) و کاخ قرن سیزدهمی وِنیِرو (Veniero) با تزئینات مرتبط با اواخر دوره بیزانس و سبک‌های عربی بروید. اگر به دنبال تجربه‌ای مدرن‌تر هستید، در یک شیرینی فروشی توقف نموده و شیرینی‌های محلی سورنتو مانند کیک بادام را امتحان کنید.

1. مارینا گرانده و مارینا پیکولا

دو بندر مارینا گرانده (Marina Grande) و مارینا پیکولا (Marina Piccola) در امتداد شیب ساحل بسط یافته‌اند. درواقع مارینا گرانده، به معنای بندر عظیم، از جهت ورود و خروج قایق‌ها در مقایسه با مارینا پیکولا به معنای بندر کوچک، کوچک‌تر است اما از نظر گردشگران جذابیت‌های بیشتری دارد.

ساحل این بندر تفرجگاه خوبی برای قدم زدن دارد و در امتداد آن رستوران‌های دریایی با منظره‌ای رو به آب دیده می‌شود. اگر از ساحل و تفرجگاه آبی این منطقه فاصله بگیرید، با یک دهکده ماهیگیری روبرو می‌شوید. ماهیگیران همچنان در صبح‌های زود، قایق‌های خود را از ماهی خالی نموده و احتیاج رستوران‌های اطراف را تأمین می‌کنند.

از میدان شلوغ تاسو، به‌عنوان قطب تجاری سورنتو، جاده‌ای ما را به سمت مارینا پیکولا می‌برد. در این بندر قایق‌های توریستی به چشم می‌خورند. می‌توان در مارینا پیکولا قایق‌هایی را یافت که راهی جزیره کاپری، ناپل، ساحل آمالفی و جزایر ایسکیا (Ischia) و پروچیدا (Procida) می‌شوند.

2. صومعه سن فرانچسکو

این صومعه که وقف سنت فرانسیس شده، به اوایل قرن هشتم میلادی تعلق دارد و ویژگی برتر آن، صومعه قرن سیزدهمی سن فرانچسکو است. در دو طرف این صومعه طاق‌های صلیبی از جنس سنگ‌های رسوبی توفا دیده می‌شود و دو طرف دیگر این صومعه طاق‌های گرد بر فراز ستون‌های هشت‌ضلعی دارد.

به‌مانند دیگر ساختمان‌های سورنتو، در این بنا نیز به دنبال سازه‌های قدیمی‌تر باشید. سه ستون موجود در این صومعه، در گذشته بخشی از معابد بت‌پرستی بوده‌اند. کلیسای مجاور نیز به قرن شانزدهم تعلق دارد.

3. شنا در کاپو دی سورنتو

در دماغه کاپو دی سورنتو (Capo di Sorrento) خرابه‌هایی از یک خانه ویلایی رومی، متعلق به قرن اول پیش از میلاد، به چشم می‌خورد. یکی از جذاب‌ترین تفریحات در سورنتو، شنا در حوضچه طبیعی و زیبا در پایین این خانه است. این حوضچه که با یک طاق سنگی از دریا جدا شده، در محاصره صخره‌های پرشیب نهاده شده است.

می‌توان با قایق یا به وسیله جاده نیز به اینجا آمد. یک اتوبوس شما را از مرکز شهر به کاپو دی سورنتو می‌آورد. راه دیگر برای آمدن به اینجا، به وسیله عبور از روی یک پل سنگی طبیعی است. اگرچه سواحل فراوانی در سورنتو وجود دارد، اما شنا در این مکان تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای شما خواهد بود.

4. کلیسای جامع و برج ناقوس سورنتو

کلیسای جامع سن فیلیپو (San Filippo) و سن جیاکومو (San Giacomo) از همان سال‌های ابتدایی خود در قرن پانزدهم و همچنین قرن بیستم، بارها دستخوش تغییر نهاده شده و نوسازی شده است، اما در این کلیسا همچنان درهای مجاور متعلق به سال 1474 و عصر رنسانس دیده می‌شود.

برج ناقوس قدیمی و قرن دوازدهمی این کلیسا نیز دارای سرستون‌هایی با معماری بیزانس و کلاسیک است. بخش بالایی برج در قرن پانزدهم مورد بازسازی نهاده شد و به شکل امروزی آن درآمد. هنرِ درون کلیسا نیز نمایانگر تداوم دوران بسیاری است و شامل نقاشی‌هایی از مکتب ناپلئونی و تزئینات چوبی استادان محلی می‌شود. این تزئینات در درهای کلیسا نیز به چشم می‌خورند.

5. کلیسای سنت آنتونینو

این محراب قرن نوزدهمی وقف حافظ قدیس سورنتو، سنت آنتونینو یا راهب عظیم سنت آنتونی، شد و با توسعه در قرن یازدهم، شکل یک کلیسای کامل به خود گرفت. امروزه می‌توان ستون‌های رومی و دیگر آثار کشف‌شده از ساختمان‌های قدیمی‌تر را در این کلیسا پیدا کرد.

سرداب این کلیسا را نباید فراموش کنید؛ جایی که مردم قدرشناس نقره‌ها و نقاشی‌های اولیه خود را به لطف نجات یافتن از فجایع دریایی نذر آن کردند. احتمالاً شهرت سنت آنتونینو به خاطر نجات یک بچه اهل سورنتو باشد که توسط یک نهنگ بلعیده شده بود. درون این کلیسا استخوان‌هایی دیده می‌شود که به باور مردم محلی متعلق به همان نهنگ هستند.

6. ویلا کوموناله

یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌ها و شاید یکی از رمانتیک‌ترین تفریحات در سورنتو، تماشای غروب آفتاب از بالای سکوی ویلا کوموناله (Villa Comunale)، پارکی در نزدیکی صومعه سن فرانچسکو، است. این پارک دقیقاً در بالای مارینا گرانده نهاده شده است و نمای آن به پایین‌دست، بندری شلوغ با قایق‌های رنگارنگ است.

وقتی‌که به شرق خلیج ناپل نگاه می‌کنید، کوه وزوو به چشم می‌خورد. در طرف غرب، نمایی از دماغه صخره‌ای کاپو دی سورنتو دیده می‌شود. یک بالابر شما را به‌سرعت از ویلا کوموناله به پایین بندر می‌برد. البته می‌توان این راستا پرپیچ‌وخم را با پای پیاده نیز طی کرد.

7. موزه کوریاله دی ترانووا سورنتو

این موزه که کار خود را با نمایش کلکسیون‌های هنرهای زیبا از خانه‌های فراوان خاندان کوریاله در ناپل و سورنتو شروع کرد، به زیباترین موزه استانی ایتالیا شهرت دارد.

نقطه قوت کوریاله دی ترانووا (Correale di Terranova) نقاشی‌های قرن هفدهم و هجدهمی آن است، اما این موزه به خاطر کلکسیون‌های ظروف سفالی منطقه اروپا ، ظروف شیشه‌ای منطقه بوهمی، نقش‌برجسته‌هایی از عصر آگوستان و وسایل و نقاشی‌های عصر ناپلئون نیز شهرت دارد. باغ‌های این موزه بسیار زیبا بوده و به روی عموم باز هستند.

8. موزه و فروشگاه تزئینات چوبی سورنتو

هنر ظریف و استادانه منبت‌کاری و خاتم‌کاری تاریخی طولانی در سورنتو دارد و می‌توان نمونه‌هایی از آن را در کلیساها و مغازه‌های سراسر شهر مشاهده کرد. در این عمارت اشرافی قرن هجدهمی، می‌توان مبلمان، صندوق‌ها و تابلوهای منبت‌کاری شده به دست استادان قرن نوزدهمی سورنتو را به چشم دید.

9. موزه باستان شناسی سورنتو

موزه باستان‌شناسی سورنتو، در عمارت باشکوه ویلا فیورنتینو (Villa Fiorentino) و باغ‌های اختصاصی آن نهاده شده است و محلی برای نمایش یافته‌های شهر کوچک ماسا لوبرنسه (Massa Lubrense) در جنوب غربی سورنتو و دیگر محوطه‌های شبه‌جزیره سورنتینه (Sorrentine) است.

توجه این کلکسیون‌ها معطوف به نمایش مجسمه‌ها، المان‌های معماری، هنرهای تزئینی و آثار متعلق به زندگی روزمره انسان‌ها در قرن‌ها پیش، از دوران ماقبل تاریخ تا خاتمه عصر روم باستان، شده است.

10. دیوارهای شهر سورنتو

یونانی‌ها دیوارهایی را به دور شهر سورنتو کشیدند که رومی‌ها آن‌ها را تقویت کردند و در سراسر قرون وسطی دوام آوردند. این دیوارها مجدداً پس از حمله ترک‌ها به سورنتو در سال 1500 ساخته شدند. بخشی از این دیوارها همچنان پابرجا هستند.

می‌توان بخش‌هایی از دیوارهای شهر که به دست یونانی‌ها در دروازه مارینا گرانده ساخته شده‌اند را به چشم دید. شما همچنین می‌توانید دیوارهای بازسازی‌شده را در سنگر پورتا پارسانو (Porta Parsano) تماشا کنید.

منبع: گردشبان
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 806

به "برترین جاذبه های سورنتو در خلیج ناپل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین جاذبه های سورنتو در خلیج ناپل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید