ترفندهایی برای انتخاب گلدان مناسب ، یک قاعده کلی برای خرید گلدان ، گلدان پلاستیکی بهتر است یا سرامیکی؟

به گزارش بازی ناتمام، یک گلدان زیبا می تواند مرکز ثقلی برای خانه یا آپارتمان شما باشد، بنابراین چگونگی انتخاب آن با توجه به شکل و مقدار گیاه بسیار اهمیت دارد.

ترفندهایی برای انتخاب گلدان مناسب ، یک قاعده کلی برای خرید گلدان ، گلدان پلاستیکی بهتر است یا سرامیکی؟

به گزارش خبرنگاران، اگر به گل و گیاه علاقه مند باشید حتما می دانید که انتخاب یک گلدان مناسب برای گیاهان تا چه مقدار اهمیت دارد.

  • ببینید | ترفندهایی برای خشک نشدن گل ها در زمان مسافرت | با این روش ها بدون نگرانی برای گل هایتان به سفر بروید
  • اگر گیاهان آپارتمانی تان پژمرده شده اند بخوانید | به گیاه استرس دمایی ندهید
  • برترین کودهای گیاهان آپارتمانی را بشناسید | با این روش ها برای گیاهان آپارتمانی کودهای خانگی تهیه کنید

گیاهان در فضای آپارتمانی سرزندگی را به ما القا می نمایند اما برای اینکه فضای زیباتر و دلچسب تری در خانه ایجاد کنیم باید به گلدان ها نیز توجه کنیم.

رنگ و شکل گلدان می تواند در دکوراسیون خانه تاثیرگذار باشد. بنابراین باید بنا به متراژ و مقدار محیطی که گیاهان را در آن قرار می دهیم گلدان مورد نظر خود را انتخاب کنیم. به عنوان نمونه اگر جای چندانی برای قرار دادن گلدان نداریم بهتر است از انتخاب گلدان هایی که گرد و پهن هستند خودداری کنیم و از گلدان های باریک و بلند حتی گلدان های آویز استفاده کنیم تا فضای بیشتری برای چیدمان گیاهان ایجاد کنیم. گلدان های استوانه ای، هم برای گیاهانی که به خاک خشک تری احتیاج دارند مناسب هستند و جای کمتری می گیرند.

نکات مهم در انتخاب گلدان

قبل از خرید هر گلدانی باید به تناسب میان گیاه و گلدان توجه کنید. اگر برای گیاهی که مقدار کوچکی دارد گلدانی بسیار بزرگ انتخاب کنید گیاه رشد چندانی نمی نماید و حتی محتمل است خشک گردد. گلدان هایی که بیش از حد بزرگ هستند باعث می گردد که گیاه به مدت طولانی در آب قرار گیرد و یا مقدار زیادی مواد مغذی از خاک دریافت کند که به گیاه آسیب می رساند. در کل حجم بالای خاک در گلدان های بیش از مقدار بزرگ به نسبت گیاه سبب می گردد موقع آبیاری دیرتر خشک گردد و در نهایت گیاه شما با ریشه های کمی که نسبت به مقدار گلدان دارد، بیش از حد درون این خاک خیس باقی می ماند و در نتیجه ریشه های گیاه دچار پوسیدگی یا بیماری های قارچی می گردد.

از طرفی اگر گلدان نسبت به مقدار گیاه شما خیلی کوچک باشد، ریشه های آنجا برای رشد ندارند و در این صورت رشدش متوقف می گردد.

برای گیاهانی هم که ریشه های بلند دارند باید گلدانی که عمق بیشتری دارد و برای گیاهان با ریشه های کوتاه و پهن گلدان کوتاه یا با عمق کم انتخاب کنید.

در کل در انتخاب گلدان این موضوع را در نظر بگیرید که ریشه باید نصف گلدان را پر کند و مابقی را خاک.

اگر ریشه های گیاه به ته گلدان برسد یا از سوراخ های آن خارج گردد هم باید گلدان را عوض و گلدان بزرگ تر تهیه کنید.

طبق یک قاعده کلی اگر گیاه شما در گلدانی با قطر زیر 25 سانتی متر قرار گرفته است، باید موقع خرید گلدانی را برای آن درنظر بگیرید که 3 الی 5 سانتی متر در قطر، از گلدان قبلی گیاه بزرگ تر باشد و اگر گیاه شما در گلدانی بالای 25 سانتی متر زندگی می نماید، گلدانی را برای آن درنظر بگیرید که 5 الی 8 سانتی متر بزرگ تر باشد.

انواع گلدان و مزایا و معایب آنها

وقتی دو عامل مهم سایز و سوراخ زهکشی را در انتخاب گلدان مد نظر قرار دادید، به نوع و شکل گلدانتان فکر کنید تا با طراحی داخلی فضای شما همخوانی داشته باشد.

گلدان پلاستیکی

جنس گلدان نیز اهمیت دارد. در میان انواع گلدان ها، گلدان پلاستیکی هواداران بسیاری دارد. زیرا در درجه اول ارزان هستند و قیمت آنها به نسبت سایر گلدان ها ارزان تر است. برای گیاهانی هم که باید آویز شوند برترین انتخاب گلدان پلاستیکی است، چون وزن چندانی ندارند. از طرفی این نوع گلدان رطوبت را در خود نگه می دارد. گلدان های پلاستیکی گیاه را در برابر سرما محافظت می نماید.

اما این گلدان یک عیب بزرگ هم دارد، زیرا آب را در خود نگه می دارد که همین موضوع احتمال پوسیدگی ریشه گیاه را بالا می برد. بنابراین هنگام خرید دقت کنید که حتما زهکشی مناسبی داشته باشد و سوراخ های بیشتر در کف آن ایجاد شده باشد.

گلدان سفالی

گلدان های سفالی که از خاک رس ساخته می شوند؛ رطوبت و هوا را به خوبی در گلدان انتقال می دهند و از بالا رفتن دمای خاک جلوگیری می نمایند و خاک را خنک نگه می دارند. این گلدان ها با جذب رطوبت سبب می شوند تا آب بیش از حد اطراف ریشه ها نماند و از پوسیدگی ریشه ها جلوگیری می نمایند. البته یکی از معایب این گلدان ها این است که چون رطوبت را جذب می نمایند گیاه به آبیاری بیشتری احتیاج دارد. از طرفی جابه جایی این گلدان ها در ابعاد بزرگ تر سخت است زیرا سنگین هستند و احتمال شکستن این نوع گلدان بیشتر است.

گلدان شیشه ای

بودن گیاهان در جایی خارج از خاک، علاوه بر زیبایی می تواند از بروز مسائل خاک مانند آفات هم جلوگیری کند. تماشا ریشه ها در آب شفاف گلدانی شیشه ای زیبایی خاصی به دکوراسیون شما می دهد و حتی می توانید قلمه ای از چند گیاه را در یک گلدان شیشه ای بزرگ تر قرار دهید و یک آکواریوم گیاهی کوچک برای خود درست کنید.

گلدان چوبی

گلدان چوبی البته بسیار زیباست، اما به نسبت گلدان های پلاستیکی و سفالی دوام کمتری دارند و زود خراب می شوند. از طرفی قیمت بالاتری هم دارند. اما ویژگی مثبت این گلدان ها این است که عایق خوبی برای حرارت هستند و از ریشه های گیاه در تابستان محافظت می نمایند.

گلدان سرامیکی

این روزها گلدان های سرامیکی هواداران بسیاری پیدا نموده است، زیرا علاوه بر زیبایی تنوع رنگ بی نظیری دارند که جوابگوی هر نوع سلیقه ای هستند. با این حال این نوع گلدان هم خالی از عیب نیست زیرا شنماینده و گران هستند.

با این وجود می توانید برای گیاهانی مثل ساکولنت ها، کاکتوس ها و ارکیده ها که به آبیاری کمتری احتیاج دارند از گلدان سرامیکی بهره ببرید.

چرا رنگ گلدان مهم است؟

رنگ گلدان نیز مهم است و می تواند مقدار گرمای گیاه را حفظ کند. هر چه رنگ تیره تر باشد، گرمای بیشتری را حفظ می نماید. این روزها انتخاب گلدان سیاه در دکوراسیون فضاهای مدرن هواداران بسیار پیدا نموده است.

گلدان های سفید نیز همواره جزو انتخاب های اولیه افراد بسیاری بوده است. زیرا برای روشنی بخشیدن به فضا گزینه عالی است. رنگ سفید عناصر را متعادل می نماید.

اگر در پی آرامش بیشتری در خانه هستید می توانید از گلدان هایی به رنگ سبز بهره ببرید.

با این حال انتخاب رنگ گلدان کاملا سلیقه ای است و می توانید از هر رنگی در دکوراسیون خود بهره ببرید.

تمیز نگه داشتن گلدان

تمیز نگه داشتن گلدان تاثیر مهمی در جلوگیری از آفت و بیماری دارد. بنابراین اگر می خواهید از گلدانی قدیمی که کنار گذاشته اید برای گیاه تازه ای بهره ببرید حتما آن را خوب بشویید و با الکل اسپری کنید تا گیاه دچار قارچ نگردد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 مهر 1401 بروزرسانی: 18 مهر 1401 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1636

به "ترفندهایی برای انتخاب گلدان مناسب ، یک قاعده کلی برای خرید گلدان ، گلدان پلاستیکی بهتر است یا سرامیکی؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "ترفندهایی برای انتخاب گلدان مناسب ، یک قاعده کلی برای خرید گلدان ، گلدان پلاستیکی بهتر است یا سرامیکی؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفندهایی برای انتخاب گلدان مناسب ، یک قاعده کلی برای خرید گلدان ، گلدان پلاستیکی بهتر است یا سرامیکی؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید