تور ارزان اروپا: تغییر سبک خرید میوه؛ خرید دانه ای به سبک اروپایی ها

به گزارش بازی ناتمام، در ایام شب عید سال جاری، گرانی میوه و کاهش قدرت خرید، سبک خرید میوه را از کیلویی به خرید دانه ای یا خرید با وزن پایین تغییر داده است.

تور ارزان اروپا: تغییر سبک خرید میوه؛ خرید دانه ای به سبک اروپایی ها

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش همشهری، این روز ها رکود، حرف نخست بازار میوه است؛ رکودی که فروشندگان میوه و سبزی، آن را ناشی از افت شدید تقاضا در ایام شب عید تلقی می نمایند و بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار علت را در کاهش قدرت خرید و تغییر سبک خرید از کیلویی به دانه ای می دانند.

سال جاری در شرایطی به استقبال نوروز می رویم که سهم میوه در سبد مصرفی خانوار ها در 2 سال گذشته به طور چشمگیری کاهش داشته است. حذف میوه از سبد مصرفی خانوار های کم عایدی و کاهش سهم آن در سبد مصرفی خانوار های با عایدی میانه، موجب افت شدید تقاضا و تغییر سبک خرید میوه از چند کیلوگرم به یک یا 2 کیلو یا حتی دانه ای شده است. مسئولان تنظیم بازار از اتخاذ تدابیری برای رشد عرضه سیب و پرتقال در ایام نوروز خبر می دهند، اما فعالان صنفی نرخ بالای میوه های تنظیم بازاری را عامل گرانی این اقلام قلمداد نموده و از احتمال عرضه سیب و پرتقال با قیمت کمتر از نرخ مصوب خرید و ذخیره سازی خبر می دهند.

دانه ای شدن خرید میوه

رئیس اتحادیه بارفروشان تهران در تبادل نظر با همشهری از کاهش شدید تقاضای میوه در ایام نوروز سال جاری اطلاع داد و گفت: تقاضای خرید میوه شب عید به شدت کاهش پیدا نموده و این روز ها مردم میوه را به جای کیلویی به صورت دانه ای می خرند. مصطفی دارایی نژاد، اضافه نمود: اخیرا 23هزار تن میوه وارد میدان مرکزی میوه و تره بار تهران شد که از این اندازه 8 هزار تن آن روی دست بارفروشان مانده و تقاضایی برای خرید این اندازه میوه وجود ندارد.

او با انتقاد از سیاست سال جاری تنظیم بازار میوه شب عید اضافه نمود: سال جاری مسئولان برای تنظیم بازار شب عید میوه، پرتقال کیلویی 7هزار تومانی را 14هزار تومان از تجار و نه باغداران خریده و با این گران خریدن باعث شوک قیمتی به بازار پرتقال و کاهش تقاضای خرید این میوه شدند. دارایی نژاد گفت: به علت رکود حاکم بر بازار شب عید سال جاری میوه، دولت مجبور است همان پرتقال را به قیمت هر کیلوگرم 9هزارتومان بفروشد، اما باز هم مردم به این پرتقال ها اعتماد نداشته و نمی خرند، چراکه قیمت میوه تابع نظام عرضه و تقاضاست و در چند روز آینده عرضه میوه در بازار به 35هزار تن می رسد و مردم می دانند که همان محصول را می توانند به قیمت 6هزارتومان هم بخرند.

بار روی دست بارفروشان ماند

یک عضو هیأت مدیره اتحادیه بارفروشان با بیان اینکه این روز ها بار روی دست بارفروشان میدان مرکزی و فروشندگان میوه مانده است، گفت: میوه گران است و کاهش قدرت خرید مردم، آن ها را مجبور نموده تا میوه را دانه ای بخرند. اکبر یاوری اضافه نمود: هفته گذشته بارفروشان به مردم قول دادند از شنبه موز مقرون به صرفه می گردد؛ هرچند که موز در میدان اصلی میوه و تره بار تا کیلویی 10 هزار تومان مقرون به صرفه شد، اما میوه فروشان در سطح شهر موز را تا 50 هزار تومان می فروشند، زیرا بعضی از آن ها حتی به سود 100 درصدی قانع نبوده و این میوه را با سود 300 درصدی می فروشند.

او می گوید: در اسفندماه سال گذشته مردم میوه را کمتر می خریدند، اما سال جاری 5 هزار تن میوه در میدان دپو شده و کسی نمی خرد، زیرا قدرت خرید پایین آمده است. اگر به میوه فروشی ها سر بزنید اشکتان درمی آید؛ چون شهروندان تهرانی میوه را دانه ای می خرند. بارفروشی که قبلا روزی 5 ماشین میوه می فروخت، امروز در شب عید فقط توانسته یک ماشین میوه بفروشد. علت آن است که مردم از میوه فروشی ها میوه نمی خرند و میوه فروش هم از بارفروش سفارش نمی گیرد.

یاوری اضافه نمود: اکنون قیمت پرتقال خونی در میدان اصلی بین 11 تا 14 هزار تومان، پرتقال تامسون مجلسی 8 تا 10 هزار تومان، خیار گلخانه ای 7 تا 8 هزار تومان و هر کیلوگرم سیب قرمز 5 تا 12 هزار تومان است.

خواب میوه فروشان

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی در تبادل نظر با همشهری با بیان اینکه این روز ها میوه فروشان خواب هستند و خبری در بازار میوه نیست، گفت: کاهش قدرت خرید نیز در افت اندازه تقاضای میوه مؤثر بوده است. اسدالله کارگر با رد گرانفروشی میوه در سطح شهر اضافه نمود: رکود حرف نخست بازار میوه است. بدیهی است که وقتی مردم بار نخرند، خودبه خود قیمت میوه نیز کاهش یافته و نرخ میوه در بازار متناسب با عرضه و تقاضا تنظیم می گردد.

او با بیان اینکه بارفروشان به زور به میوه فروشان بار می دهند، اضافه نمود: در میدان مرکزی میوه و تره بار، عمده فروشان برای فروش میوه به فروشندگان با مشکل روبرو شده اند. به نظر می رسد این شرایط تا 26 و 27 اسفند ادامه داشته باشد. کارگر با اشاره به اینکه رکود بازار و نبود مشتری موجب افت قیمت ها در بازار میوه شده است، گفت: شرایط به گونه ای است که این روز ها میوه فروشان به علت نبود مشتری باید به اصطلاح میوه را آب نمایند.

خرید مدیریت شده میوه

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با تأکید بر خلوتی میدان مرکزی میوه و تره بار از ابتدای اسفندماه سال جاری گفت: قبلا وقتی اعضای صنف فروشندگان برای خرید میوه به میدان مرکزی می رفتند، باید ساعت ها در صف خرید و تحویل بار می ماندند، اما اکنون به علت خواب بازار، ترافیک خرید میوه از میدان کم شده و مسیری که قبلا یک ساعت ونیم طول می کشید را با 80 سرعت کیلومتر رد می شوند.

کارگر اضافه نمود: این روز ها میوه فروشان به علت افت شدید فروش، کمتر بار می گیرند و رکود بازار میوه به شدت افزایش یافته است. به گفته او شیوه خرید میوه به وسیله مشتریان از 2 سال پیش تغییر نموده و مدیریت شده است که این اتفاق بدی نیست و از هدررفتن میوه جلوگیری می نماید و مشتریانی که قبلا چند کیلو میوه می خریدند اکنون یک یا 2 کیلو و حتی دانه ای خرید می نمایند. کارگر تأکید کرد: مثلا مردمی که قبلا 5 تا 6 کیلو میوه می خریدند اکنون به صورت مدیریت شده 2 تا 2.5 کیلو و بعضی دیگر که 2.5 کیلو خرید می کردند اکنون فقط یک کیلو میوه می خرند و خرید دانه ای در بعضی انواع میوه مانند موز رایج شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 19 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1401 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1524

به "تور ارزان اروپا: تغییر سبک خرید میوه؛ خرید دانه ای به سبک اروپایی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور ارزان اروپا: تغییر سبک خرید میوه؛ خرید دانه ای به سبک اروپایی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید