دعوت نامه آمریکا برای دختران ایران؟

به گزارش بازی ناتمام، ورزش از دیرباز نقشی مهم در احیای روابط سیاسی کشور های مختلف داشته و نقش کاتالیزور را به خوبی ایفا نموده است. نمونه های متعدد و زیادی است که نشان می دهد دولت هایی که رابطه دیپلماتیک خوبی با یکدیگر نداشته اند چطور به بهانه یک مسابقه ورزشی روابط سیاسی شان را بهبود بخشیدند یا اینکه حداقل کوشش کردند چنین نمایند. درباره ایران و سیاست هایش نسبت به کشور هایی که از لحاظ دیپلماتیک، ارتباط با آن ها پستی و بلندی داشته نیز چنین است. مسابقه دو تیم ملی ایران و آمریکا در جام جهانی 98 فرانسه که از آن به عنوان ملاقات قرن نام برده شده، مهم ترین آنهاست.

دعوت نامه آمریکا برای دختران ایران؟

البته که تنها مورد نیست، چون پس از آن، دو کشور یک بار دیگر در ملاقاتی محبت آمیز به مصاف هم رفتند و تیم های کشتی هر دو کشور ایران و آمریکا با وجود تنش های سیاسی موجود به کشور دیگر سفر نموده و با رقبا روی تشک مبارزه نموده اند. این موضوع، ولی در چند سال اخیر کمی دستخوش تغییر و تحول شده است.

به عبارتی از زمانی که آمریکا دایره تحریم ها بر ایران را تنگ تر کرد، امکان اعزام ورزشکاران ایرانی به این کشور حتی برای رقابت های رسمی هم سخت شد. از سوی دیگر، این کشور به آن دسته از ورزشکاران ایرانی که دوران سربازی شان را در سپاه سپری نموده بودند ویزا نمی داد یا به سختی و پس از دوندگی های بسیار چنین می کرد. به همین علت بود که در سال های گذشته بسیاری از اعزام های ورزشکاران ایرانی که دست بر قضا تعدادشان زیاد بود، به آمریکا صورت نگرفت.

حالا، ولی ظاهرا شرایط در آستانه تغییر است. تیم ملی والیبال ایران همین روز ها در ترکیه است تا بتواند ویزای حضور در آمریکا را اوکی کند. آن طور که مسئولان این فدراسیون خبر داده اند از قبل رایزنی های لازم صورت گرفته و قرار نیست آمریکا مانع تراشی کند. از این موضوع مهم تر، شایعه ای است که این روز ها حول فدراسیون هاکی سالنی ایران می چرخد و از همین فدراسیون خبری به بیرون درز نموده که آمریکایی ها تیم هاکی زنان ایران را برای شرکت در تورنمنتی محبت آمیز به این کشور دعوت نموده اند.

این یکی اگر درست از آن دربیاید و دعوت نامه آمریکایی ها رسمی گردد اهمیت دوچندانی دارد؛ چون علاوه بر نشانه هایی برای بهبود روابط، دعوت از دختران ایرانی به آمریکا می تواند پایه گذار روابط ورزشی تازهی بین ایران و آمریکا گردد. با این حال، همان طور که عنوان شد این موضوع فعلا به صورت رسمی بیان نشده و فدراسیون هاکی ایران منتظر دریافت دعوت نامه رسمی از سوی آمریکایی هایی است تا بعدا اقدامات لازم را انجام دهد.

چگونگی انجام این مذاکرات هم مربوط به تعطیلات نوروزی سال تازه است که کنگره هاکی آسیا در شهر مونگیونگ کره جنوبی برگزار گردید و بهرام قدیمی، رئیس فدراسیون هاکی ایران به عضویت هیئت اجرائی هاکی آسیا عایدی. در آن مراسم که با حضور رئیس جهانی فدراسیون هاکی طیب اکرم و رئیس هاکی آسیا فومیو آگورا و دیگر اعضای هاکی آسیا برگزار گردید، بهرام قدیمی برای چهار سال دیگر به عنوان رئیس هاکی داخل سالن آسیا انتخاب شد. در جریان آن کنگره رئیس فدراسیون هاکی با بعضی از کشور های حوزه خلیج فارس ملاقات هایی را انجام داد و در آن مقرر شد که از این پس تعاملات بیشتری بین این کشور ها صورت گیرد. البته موضوع دیگر هم اینکه قرار شد یک تورنمنت پنج جانبه آبان ماه امسال به میزبانی قطر و با حضور کشور های ایران، عربستان، عمان و قطر به همراه بحرین برگزار گردد. در کنار آن هم به تازگی یک دعوت نامه رسمی از کشور بلاروس برای تیم های آقایان و بانوان در مسابقات داخل سالن پنج نفره ارسال شده و تاریخ رقابت های بلاروس در اواسط مردادماه برنامه ریزی شده است.

در همین رابطه خبرگزاری آنا عنوان نموده که پس از عملکرد عالی تیم بانوان ایران در سالیان اخیر، فدراسیون هاکی آمریکا از تیم بانوان برای حضور در آنجا دعوت نموده است و مسئولان فدراسیون ایران منتظر ارسال دعوت نامه رسمی از آن کشور هستند. بهرام قدیمی، رئیس فدراسیون هاکی نیز درباره دعوت تیم آمریکا از بانوان ایران برای حضور در آن کشور گفته است: در کنار ارسال دعوت نامه رسمی از طرف کشور بلاروس برای تیم های داخل سالن پنج نفره آقایان و بانوان، تیم آمریکا هم یک درخواست جدی از ما داشته تا بانوان ما برای حضور در تورنمنت بین المللی به آن کشور سفر نمایند. مسئولان آن کشور از ما پرسیدند که آقایان و بانوان ما در کجا تمرین می نمایند و امکانات ما برای آن ها در چه حدی است که توانسته اند از بُعد نتیجه گیری به موفقیت های خوبی برسند. چنانچه نامه کشور آمریکا بیاید، ما درخواست جدی خودمان را به شورای برون مرزی و وزارت ورزش خواهیم فرستاد تا کار های مربوط به حضورمان را در آنجا پیگیری کنیم.

حالا همان طور که عنوان شد هنوز چیزی رسمی نشده، ولی ظاهرا اعضای کادر فنی و بازیکنان تیم ملی هاکی زنان ایران با روی گشاده از این دعوت استقبال نموده اند.

نسیم میرزایی، عضو تیم ملی هاکی داخل سالن بانوان ایران، درباره دعوت تیم آمریکا از بانوان ایران برای حضور در آن کشور برای شرکت در یک تورنمنت رسمی به برنا گفته است: من هم فقط در جریان این دعوت نامه هستم. قاعدتا به عنوان یک بازیکن ملی پوش دوست دارم این بازی را تجربه کنم. به هر صورت حضور در بازی های بین المللی، چه آن یک رویداد رسمی باشد و چه یک بازی تدارکاتی، یاری شایانی به ما می نماید و واقعا اتفاق خوبی است. فدراسیون هم در کوشش است که این اعزام انجام گردد، ولی هنوز هیچ چیز قطعی شده نیست. او بعلاوه درباره زمان برگزاری مسابقات گفت: فکر می کنم خردادماه تاریخی است که اعلام شده است، ولی معین نیست می توانیم این سفر را برویم یا خیر. میرزایی درباره سطح فنی هاکی بانوان آمریکا هم گفته است: هاکی رشته جذابی است و می دانم که آمریکا هم تیم خوبی دارد، ولی رقیب جدی ما که واقعا بازی های خوبی انجام می دهند تیم قزاقستان است. عضو تیم ملی هاکی داخل سالن بانوان درخصوص نزدیک ترین رویدادی که قرار است اعزام شوند، گفت: اعزام های کمی داریم. اخیرا در مسابقات آسیایی شرکت کردیم که اتفاقات خوبی هم رخ داد، ولی این اعزام زمانی انجام شد که پیش تر از آن آخرین اعزام به سال 88 برمی گشت. در شرایط فعلی همین تورنمنت آمریکاست که اگر شرایط حضورمان مهیا گردد، می توانیم اعزام شویم.

منبع: فرارو
انتشار: 18 فروردین 1402 بروزرسانی: 18 فروردین 1402 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1715

به "دعوت نامه آمریکا برای دختران ایران؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دعوت نامه آمریکا برای دختران ایران؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید