دورخیز تنیس روی میز ایران برای هفتمین المپیک، دور اما نزدیک

به گزارش بازی ناتمام، به گزارش خبرنگاران، فدراسیون دنیای تنیس روی میز (ITTF) مانند دیگر فدراسیون های بین المللی تحت تاثیر پاندمی کرونا باتعویق چند باره یا لغو کلی رویدادهای خود روبرو شد که مسابقات قهرمانی دنیا یکی از آنها بود. مهمترین رویداد این فدراسیون که مشخص کننده شرایط پینگ پنگ بازان دنیا برای حضور در بزرگترین آوردگاه دنیا است اما بعد از کش و قوس های فراوان در تقویم مصوب ITTF نهاده شد.

دورخیز تنیس روی میز ایران برای هفتمین المپیک، دور اما نزدیک

این رقابت ها در سطح دنیای از فردا یکشنبه در قطر شروع می شود و با برگزاری مسابقات گزینشی در سطح قاره پیگیری می شود. با برگزاری اولین مسابقات گزینشی در قطر چهار نفر از مسافران توکیو معرفی می شوند. بعد از آن پینگ پنگ بازان آسیایی رقابت خود را برای مشخص تکلیف سهمیه های منطقه ای این قاره ادامه می دهند.

نوشاد و نیما عالمیان همراه با ندا شهسواری و شیما صفایی نمایندگان تنیس روی میز ایران در مسابقات گزینشی المپیک در سطح دنیای و قاره ای هستند، این چهار نماینده کشورمان از فردا دیدارهای خود را در این میادین شروع می نمایند به این امید که بتوانند برای هفتمین بار تنیس روی میز ایران را المپیکی نمایند.

اولین حضور تنیس روی میز ایران در میادین المپیک المپیک به بازی های 1992 بارسلونا و حضور ابراهیم علیدخت در این بازی ها باز می شود. آن موقع سهمیه ایران خارج از مسابقات گزینشی به دست آمد اما بعد از آن نمایندگان کشورمان با حضور در میادین انتخابی مجوز لازم برای شرکت در بازی های المپیک را به دست آوردند.

مجید احتشام زاه (المپیک 2000 سیدنی)، محمدرضا اخلاق پسند (المپیک 2004 آتن)، افشین نوروزی (المپیک 2008 پکن)، نوشاد عالمیان و ندا شهسواری (المپیک 2012 لندن) و نوشاد و نیما عالمیان همراه با ندا شهسواری (المپیک 2016 ریو) پینگ پنگ بازان ایرانی هستند که به این واسطه یعنی حضور در میادین انتخابی برای المپیک کسب سهمیه نموده اند.

البته سهمیه المپیکی هیچ یک از این بازیکنان از مسابقات گزینشی دنیا به دست نیامده است. رقابت های منطقه ای (آسیای میانه) و قاره ای (آسیا) تنها رویدادهایی بوده که تا به امروز پینگ پنگ بازان ایران پیروز به کسب سهمیه المپیک از حضور در آنها شده اند همانطور که پنج سال پیش برای المپیک ریو نیما عالمیان از رقابت های انتخابی آسیای میانه و نوشاد عالمیان از مسابقات گزینشی آسیا کسب سهمیه کردند.

برای دوره جدید بازی های المپیک اما به واسطه اضافه شدن دیدارهای میکس به مسابقات تنیس روی میز که منجر به کاهش کلی سهمیه های قاره آسیا از 11 به 6 سهمیه شده، توزیع سهمیه در سطح قاره آسیا انجام نمی شود. بنابراین بازیکنان تنیس روی میز ایران فقط می توانند از مسابقات گزینشی دنیا یا آسیای میانه ورودیه لازم برای المپیک را بگیرند و البته رنکینگ دنیای.

شانس نمایندگان ایران که برای اینکه بتوانند از رقابت با حریفان دنیای خود صاحب سهمیه شوند خیلی زیاد نیست اما این دیدارها می توانند تدارکات خوبی باشد برای آنها تا شانس خود را برای دست یابی به تک سهمیه در نظر گرفته شده برای آسیای میانه - در هر دو بخش مردان و بانوان - بیشتر نمایند.

قزاقستان و ازبکستان حریفان اصلی پینگ پنگ بازان کشورمان در هر دو بخش مردان و بانوان در آسیای میانه هستند که شاید بتوانند برای آنها در راه کسب سهمیه المپیک دست و پا گیر شوند اگرچه برادران عالمیان و ندا شهسواری تجربه المپیکی شدن در رقابت با نمایندگان این کشورها را دارند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1048

به "دورخیز تنیس روی میز ایران برای هفتمین المپیک، دور اما نزدیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دورخیز تنیس روی میز ایران برای هفتمین المپیک، دور اما نزدیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید