ستاره بیت لحم؛ مشتری و کیوان جفت شده؟!

به گزارش بازی ناتمام، دو هزار سال پیش، مردم از رویداد های آسمانی خیلی بیشتر خبر داشتند، پس غیرممکن نیست که ستاره بیت لحم جفت شدن دو سیاره مثل مشتری و کیوان بوده باشد.

ستاره بیت لحم؛ مشتری و کیوان جفت شده؟!

سیارات اغب در مدار خود روی یک خط قرار می گیرند، اما جفت شدن سال جاری کیوان و مشتری استثنایی تر است

مشتری و کیوان، دو غول منظومه شمسی، که در آسمان شب درحال نزدیک شدن به هم بوده اند به زودی تقریبا جفت خواهند شد، پدیده ای که در علم نجوم به مقارنه موسوم است. با توجه به زمان این رویداد بعضی گمان می نمایند شاید همین پدیده بوده که دو هزار سال قبل جلب توجه کرد و در متون دینی ثبت شد؛ پدیده ای که به ستاره بیت لحم معروف شد.

این سیارات روز 21 دسامبر به مقارنه خواهند رسید. دکتر کارولین کرافورد از موسسه نجوم دانشگاه کمبریج به بی بی سی گفت: هر شبی که هوا صاف است ارزش دارد نگاهی به آن بیاندازید، چون معلوم نیست در روز مقارنه هوا کمک کند.

این دو سیاره لختی بعد از غروب آفتاب در جنوب غربی درست بالای افق نمایان می شوند. آیا این همان ستاره بیت لحم است؟ بعضی منجمان و متخصصین الهیات چنین تصور می نمایند.

اریک ام وَندِن استاد دین از کالج فروم در ویرجینیا در مقاله ای اشاره نمود که زمان وقوع این رویداد به این سوال منجر شده که آیا این می تواند همان رویداد نجومی باشد که کتاب مقدس مسیحیان می گوید مردان خردمند را به یوسف، مریم و مسیح تازه متولد شده رهنمون شد.

البته این گمان تازگی ندارد. این فرضیه که مقارنه کیوان و مشتری ممکن است همان ستاره حیرت انگیز باشد ابتدا از سوی یوهانس کپلر، منجم و ریاضیدان برجسته آلمانی، در اوایل قرن هفدهم مطرح شد. دکتر کرافورد گفت: دو هزار سال پیش، مردم از رویداد های آسمانی خیلی بیشتر خبر داشتند، پس غیرممکن نیست که ستاره بیت لحم جفت شدن دو سیاره مثل مشتری و کیوان بوده باشد.

این پدیده چقدر نادر است؟

سیارات در مدار گردش خود به دور خورشید گاه روی یک خط دید قرار می گیرند که پدیده خیلی نادری نیست، اما مقارنه 21 دسامبر ویژگی دارد. پروفسور تیم اوبرایان اخترفیزیکدان در دانشگاه منچستر گفت: مقارنه ها پدیده هایی تماشایی هستند - و البته اغلب اتفاق می افتند -، اما (اینکه این قدر به هم نزدیک شوند) فوق العاده است.

مشتری و کیوان به ترتیب بزرگترین سیارات منظومه ما و از درخشان ترین اجرام آسمان شب هستند. آخرین باری که این دو در آسمان تاریک تا این اندازه به هم نزدیک شدند 800 سال پیش بود. اوبرایان گفت که دفعه بعد که این دو سیاره دوباره چنین به هم بچسبند 400 سال دیگر خواهد بود.

منبع: فرادید
انتشار: 4 بهمن 1399 بروزرسانی: 4 بهمن 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 878

به "ستاره بیت لحم؛ مشتری و کیوان جفت شده؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ستاره بیت لحم؛ مشتری و کیوان جفت شده؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید