سفر چه محدودیت هایی دارد؟

به گزارش بازی ناتمام، ایسنا/ بدنبال آخرین خبرهای بدست رسیده و گزارش های منتشر شده، این سوال مطرح می شود که سفر چه محدودیت هایی دارد؟

سفر چه محدودیت هایی دارد؟

همزمان با اجرای طرح مدیریت هوشمند کرونا از اول آذر، سفر با وسایل نقلیه عمومی و استفاده از مراکز اقامتی، مشروط به ارائه کارت واکسن یا تست PCR منفی شده، درحالیکه همچنان سفر به شهرهای قرمز و نارنجی جریمه دارد.

تمام مراکز اقامتی رسمی و ناوگان حمل و نقل هوایی از اتوبوس تا هواپیما و قطار ملزم به پذیرش مسافرانی شده اند که دارای کارت واکسن و یا تست منفی PCR در محدوده 72 ساعت تا زمان حرکت باشند. وزارت راه و شهرسازی نیز برای قطار و اتوبوس ظرفیت 80 درصدی پذیرش مسافر را در نظر گرفته است.

با این وجود، همچنان الزام و قانونی برای تورهای گردشگری و آژانس های مسافرتی مشخص نشده است. البته که آژانس دارها می گویند: با اجرای این طرح، ناگزیر مسافر هنگام خرید بلیت وسیله نقلیه و رزرو هتل، استعلام می شود، اما مساله درباره تورها و سفرهای گروهی است که در اقامتگاه های رسمی اسکان ندارند یا در طبیعت کمپ می کنند و از اتوبوس کرایه ای برای جابه جایی استفاده می کنند، تا کنون برای این گروه ها و این شکل از سفرها دستورالعملی مشخص نشده است.

علاوه بر این، خانه های کرایه ای و شبانه فاقد مجوز و غیرمجاز که با توجه به افزایش هزینه هتل ها و محدودیت های عرفی و قانونی کمتر به نسبت اقامتگاه های رسمی با تقاضای بیشتری روبرو اند، در شمول نظارت های کرونا از نظر رعایت دستورالعمل های بهداشتی قرار نگرفته اند.

از سوی دیگر، با وجود لغو ممنوعیت تردد شبانه براساس اعلام پلیس راهور، تردد جاده ای بین استانی از ابتدای آذر به صورت هوشمند اجرا می شود و ارائه کارت واکسن (هر دو دز) و تست منفی (با اعتبار 72 ساعت) PCR الزامی است. توصیه شد: در صورتی که مجوز تردد بین شهری داشتید، اما جریمه شده اید باید به محل صدرو مجوز مراجعه کنید. لازم است تا زمان حذف جریمه اشتباهی، برگه تردد را نزد خود نگه دارید.

پلیس راهور همچنین اعلام کرد که سفر با خودرو شخصی به استان ها و شهرهای قرمز و نارنجی مطابق مصوبه ستاد ملی کرونا همچنان ممنوع است و جریمه دارد. سفر به شهرهای زرد و آبی شامل این قانون نمی شود.

مراکز اقامتی و دفاتر خدمات مسافرتی در تمام شهرها بدون درنظر گفتن رنگ بندی باز بوده و مطابق با مصوبه ستاد ملی کرونا ملزم به ارائه خدمات به مسافران هستند.

موزه ها، محوطه های تاریخی و سایت های گردشگری نیز با توجه به رده بندی شغلی، در شهرهای آبی، نارنجی و زرد هیچ محدودیتی برای فعالیت ندارند و می توانند باز باشند. این مراکز همانند سالن های پذیرایی در شهرهای قرمز باز نیستند.

براساس مقاله سفر چه محدودیت هایی دارد؟ باید بدانید که سفر به خارج از کشور نیز تابع مقررات کشور مقصد بود، اما طبق مقرراتی که تا به امروز اعلام شده است، ارائه تست منفی PCR یا کارت واکسن در بیشتر مسیرهای خارجی الزامی شده است. تمام اتباع ایرانی و خارجی برای ورود به ایران نیز باید گواهی منفی تست PCR به زبان انگلیسی در محدوده 96 ساعت قبل از پرواز بین المللی به سمت ایران را همراه داشته باشند. این قانون شامل حال تمام مسافران ایرانی و خارجی بالای 12 سال می شود.

با وجود طرح مدیریت هوشمند، اما همچنان از مسافران خواسته شد پروتکل های بهداشتی کرونا را رعایت کنند. طبق گزارش های نود و دومین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا، کنترل مسافران در برخی مرزها و در حمل و نقل عمومی سست شده است. درحال حاضر میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح کشور به 46 درصد رسید.

منبع: همگردی
انتشار: 3 اسفند 1400 بروزرسانی: 3 اسفند 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1454

به "سفر چه محدودیت هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر چه محدودیت هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید