عمارت شترگلو ماهان،دیدنی ترین جاذبه قاجار در کرمان، عکس

به گزارش بازی ناتمام، شهر ماهان در میان دیگر شهرهای این استان از اهمیت تاریخی خاصی برخوردار است، این شهر در نزدیکی کرمان است. ماهان باغ شهری عظیم است که لبریز از تاکستانها و باغ های انار است. در بخش ایرانگردی امروز، سری به این شهر زده ایم تا شما را با عمارت شترگلو آشنا کنیم، همراهمان باشید!

عمارت شترگلو ماهان،دیدنی ترین جاذبه قاجار در کرمان، عکس

عمارت منحصربفرد شترگلو در باغ شهر تاریخی ماهان در جهت گردشگری کرمان به بم قرار گرفته است و درواقع سازه ای خلاقانه از ابداع معماران کهن ایران است که هنر معماری را با استفاده از آب در هم آمیخته و سازه ای آبی بنا نهاده اند که اوج خلاقیت و نوع آوری را در معماری کهن ایرانی دارد.

معماری عمارت

درست در مرکز عمارت، حوضخانه ای زیبا با سقف بلند و با گنبدی مقرنس کاری شده قرار گرفته است و در اطراف آن اتاق ها و رواق هایی بنا شده است که به گچبری های شگفت انگیزی مزیین شده اند. جهت تهویه هوا نیز دو بادگیر قرینه و زیبا وجود دارد که به جریان باد در عمارت یاری می نماید. کمی آن طرف تر، فواره ای وجود دارد که همواره می جوشد و در حوض و پاشویه ها جریان می یابد و آب را به فضاهای پیرامونی که برای استراحت ساکنان خانه در روزهای گرم طراحی شده، راهنمایی می نماید.

این شکل از طراحی، یکی از نبوغ آمیزترین تمهیدات مهندسان و معماران ایرانی است که در جهت مبارزه با گرمای تابستان حاشیه کویر، با بکارگیری هوای پاک و سالم و بدون مصرف هرگونه سوخت و هزینه ای طراوت و شادابی کوهستان را به خانه می آورد. نبوغ دیگری که در طراحی این بنا بکار برده شده است را می توان استفاده از آجرهای سفالی در پوشش سقف و شیب بندی مناسب و دقیق دانست تا آن را از نفوذ آب باران در امان نگه دارد.

باتوجه به اینکه این عمارت در گذر دوران تاریخی خود دچار خسران و خسارت شده است و بی تفاوتی بر جای جای این اثر نمایان است، ولی همچنان ارزشمندی در گچبری، مقرنس کاری، تارمی های آجری، سنگفرش فضاهای درونی حوضخانه، درب های چوبی زیبا با شیشه های مشبک و رنگی و... وجود دارد که همه و همه از جاذبه های پرطرفدار شیفتگان معماری سنتی ایران به شمار می فرایند.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 624

به "عمارت شترگلو ماهان،دیدنی ترین جاذبه قاجار در کرمان، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عمارت شترگلو ماهان،دیدنی ترین جاذبه قاجار در کرمان، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید