معرفی برترین تازه های کتاب

به گزارش بازی ناتمام، فهرست برترین تازه های کتاب منتشرشده در هر ماه از سوی مؤسسه خانه کتاب معرفی می شوند.

معرفی برترین تازه های کتاب

به گزارش بازی ناتمام به نقل از روابط عمومی مؤسسه خانه کتاب، با توجه به حجم تولیدات کتاب در سال و ماه و سردرگمی مخاطبان و خانواده ها برای تهیه کتاب خوب، این مؤسسه درصدد برآمده است تا هر ماه با توجه به معیارهایی که اعلام شده، کتاب های برتر را معرفی کند.

این مؤسسه بر مبنای بند 3 و4 ماده 1 و بند 12 ماده 2 قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب مجلس شورای اسلامی و بند الف و ب ماده 5 اساسنامه خانه کتاب، در راستای مهم­ترین رسالت خود یعنی کمک به اعتلای فرهنگ مکتوب کشور به وسیله ایجاد امکانات لازم در زمینه های اطلاع رسانی و تسهیل در دسترسی عموم به اطلاعات و داده های کتاب­شناختی، کتب مرجع و نفیس و منابع ذی ربط، همچنین نقد و معرفی کتاب، کمک به ارتباط خلاق میان پدیدآورندگان، ناشران، خوانندگان و سایر فعالان عرصه نشر و فرهنگ کشور و کمک به خوانندگان کتاب برای انتخاب کتاب برتر؛ برآن شد تا با همکاری جمعی از استادان و صاحب­نظران علمی، هنری و ادبی، هر ماه فهرست برترین تازه­ های کتاب­ منتشرشده را معرفی و در دسترس علاقمندان به کتاب قرار دهد.

بدیهی است معرفی این کتاب ها از نظر معیارهای این مؤسسه است و سایر مؤسسات، انجمن­ های صنفی و علمی نیز می توانند بر اساس معیارهای خود کتاب های خوب را معرفی نمایند. این مؤسسه آمادگی دارد زیرساخت­ های لازم را در اختیار آن ها قرار دهد.

بر اساس این گزارش این آثار، کتاب­ های نوپدیدی است که براساس اعلام وصول ناشران در بهمن ماه امسال، وارد بانک اطلاعاتی خانه کتاب شده و به بخش مخزن کتاب این مؤسسه انتقال داده شده است. در مجموع 2144 کتاب در موضوعات علوم انسانی آنالیز و 72 کتاب برتر انتخاب شد.

تأثیرگذاری کتاب در ارتقای سطح آگاهی علمی، هنری و یا ادبی خوانندگان، تازگی و نوآوری در ساختار، پرداخت و نگاه و رویکرد کتاب، ارزشمندی کتاب و غنای محتوایی، استحکام و زیبایی زبان و توجه نویسنده به بحث زبان و اصالت زبان و پیوندهای واژگانی در نوشتار، برخورداری از قدرت قانع کردن و تأثیرگذاری عمیق بر مخاطب، اهمیت موضوع اثر، صندلی اثر در جامعه، احتیاج جامعه به موضوع کتاب و برطرف احتیاج مخاطب، ارائه پژوهش عمیق و دقیق در مورد موضوع مورد آنالیز، استناد به منابع معتبر و بیان صریح، شفاف و مؤثر نویسنده از جمله معیارهای انتخاب این کتاب­ ها است که بنا به اقتضای هر کتاب در این طرح توسط داوران مدنظر قرار می­ گیرد.

همچنین، پرداخت به ابعاد مختلف موضوع و تحلیل آن، پرداخت جذاب به موضوعات، ترجمه روان و قابل فهم، اشتمال مقدمه و توضیحات لازم و دقت در انتقال متن در متون ترجمه، تناسب نثر انتخاب شده با موضوع، استفاده از معتبرترین نسخ مخطوط کتاب و انتقال صحیح نسخه بدل­ ها و اشتمال بر تعلیقات در متون تصحیح، دسته­ بندی و فصل بندی مناسب مطالب، تناسب روش پژوهش با حوزه موضوع کتاب، ساختار معقول و منطقی اثر، بدیع بودن مباحث، عناوین، تحلیل و تصاویر، کاربردی بودن کتاب برای مخاطب، گویایی عنوان کتاب و هماهنگی آن با محتوا، قوت و روانی متن و خط، طراحی، صفحه بندی، شکل و چاپ مناسب کتاب از دیگر معیارهایی است که داوران برای انتخاب برترین کتاب ماه مد نظر قرار داده اند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 31 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 340

به "معرفی برترین تازه های کتاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی برترین تازه های کتاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید