واکسن نداریم طرح ترافیک را لغو کنید !

به گزارش بازی ناتمام، خبرنگاران : رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران، با بیان اینکه برداشتن طرح ترافیک یک موضوع انحرافی است، گفت: یک بار آن هم به مدت طولانی، لغو طرح ترافیک در تهران را آزموده ایم و معین شد شرایط شهر بهتر که نشد هیچ، بلکه خیابان های مرکزی شهر قفل شد و شاهد انبوه خودروها در خیابان بودیم؛ تا جایی که تردد حمل و نقل عمومی نیز دچار اختلال شد و خودروهای امدادی و پلیس نیز دچار مشکل شدند.

واکسن نداریم طرح ترافیک را لغو کنید !

به گزارش خبرنگاران به نقل از روزنامه شرق ،در این روزهای سیاه که همه منتظر رسیدن واکسن هستند، باز هم بعضی از مدیران حوزه سلامت کشور موضوع طرح ترافیک در تهران را مطرح می نمایند و اینکه مدیریت شهری به خاطر منافع اقتصادی خود حاضر نیست طرح ترافیک را لغو کند؛ هیاهویی که همواره از سوی بعضی از مدیران حوزه سلامت کشور پس از آغاز هر پیک مطرح می گردد. عکس های مترو و اتوبوس های شلوغی که رعایت فاصله گذاری در هیچ زمانی امکان پذیر نیست، حتی در ماه هایی که سال گذشته طرح ترافیک لغو گردده بود.

آزموده ایم نتیجه نداشت

محمد علیخانی، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران، با بیان اینکه برداشتن طرح ترافیک یک موضوع انحرافی است، می گوید: یک بار آن هم به مدت طولانی، لغو طرح ترافیک در تهران را آزموده ایم و معین شد شرایط شهر بهتر که نشد هیچ، بلکه خیابان های مرکزی شهر قفل شد و شاهد انبوه خودروها در خیابان بودیم؛ تا جایی که تردد حمل و نقل عمومی نیز دچار اختلال شد و خودروهای امدادی و پلیس نیز دچار مشکل شدند.

او ادامه می دهد : مردم ساکنان محدوده مرکزی شهر پس از لغو طرح های ترافیکی دچار چالش های اساسی بودند و به دلیل محدودبودن فضای پارک در این محدوده ها، دولاین و حتی سه لاین نیز شاهد پارک خودروها بودیم و عملا خیابان ها بسته شده بود. بعضی خودروها نیز مقابل درِ منازل پارک می کردند که یکی از چالش های فراگیر در این مدت مزاحمت های این گونه بود. محدوده مرکزی شهر ظرفیت این تعداد خودرو را نداشت. پس از آن، کار کارشناسی انجام شد و طرح جدید دوران کرونا اجرائی شد؛ یعنی یک ورود رایگان تا ساعت 8:30 و یک خروج رایگان بعد از ساعت 14:30 که افرادی که خودرو دارند و باید سر کارهای خود حاضر شوند، با استفاده از طرح ترافیک کرونایی بتوانند به جای حمل و نقل عمومی از خودروی شخصی استفاده نمایند که شاهد کاهش استفاده از حمل و نقل عمومی در این دوران بودیم و در حال حاضر حمل و نقل عمومی تهران با زیر 50 درصد ظرفیت خود فعالیت می نماید. تصاویری که از ازدحام واگن های مترو و اتوبوس منتشر می گردد، مربوط به ساعات پیک است. این را هم باید بدانیم که همه افرادی که شاغل هستند، خودرو ندارند و مجبورند برای ترددهایشان از حمل و نقل عمومی استفاده نمایند؛ مگر آنکه ما شهر را تعطیل کنیم تا هیچ رفت و آمدی در شهر انجام نگردد. تا زمانی که خدمات رسانی به شهروندان ادامه دارد، بخش اداری و خدماتی به طور کامل تعطیل نشده است و نیروهای اداری و کارگری مجبور به حضور در مشاغل خود هستند، برای ترددهایشان انتخابی جز مترو و اتوبوس ندارند.

لغو طرحی به نفع پولدارها

به گفته علیخانی، لغو طرح ترافیک تنها به نفع پولدارهاست که رایگان وارد محدوده های ترافیکی شوند که این تقاضای سفر را اضافه می نماید و تجربه نشان داده سفرهای غیرضروری با برداشتن طرح ترافیک افزوده شده و باعث افزایش شیوع کرونا نیز شده است. منع تردد پس از ساعت 22:00 یک نوع طرح ترافیک است؛ یعنی ما برای ترددهای غیرضروری محدودیت ایجاد می کنیم؛ همان کارکردی که طرح ترافیک برای تهران دارد.

او تأکید می نماید بعضی با مطرح کردن لغو طرح ترافیک کوشش می نمایند ضعف های خود را پنهان نمایند. اگر شرایط اهواز قرمز است، مگر طرح ترافیک در آن اجرا شده است؟

علیخانی تأکید می نماید همه مردم تهران خودرو ندارند، اما بسیاری از آنها مجبورند سر کارهای خود حاضر شوند. کارمندان، پرستاران و کارگران اگر حمل و نقل عمومی تعطیل گردد، برای ترددهای حیاتی خود دچار مشکل می شوند. راه چاره این مشکل، لغو طرح ترافیک نیست.

او با اشاره به ظرفیت اندک ناوگان حمل و نقل عمومی می گوید : با توجه به جمعیت بالای 10 میلیونی تهران، هر تدبیری به خرج دهیم، در ساعات پیک دچار مشکل می شویم.

صورت مسئله را پاک نکنید

علیخانی با اشاره به اینکه ضعف در پیشگیری و مدیریت کرونا که باعث ایجاد پیک چهارم کرونا شد، با طرح چنین موضوعاتی که اگر طرح ترافیک را بر می داشتیم کمتر دچار ابتلا به کرونا می شدیم، پنهان نمی گردد، می گوید: بعضی که آشنایی با موضوعات کارشناسی حوزه ترافیک ندارند، چنین بحث هایی را مطرح می نمایند و ما نیز توقع شنیدن موضوعات کارشناسی این حوزه را نداریم؛ اینکه یک مقام بهداشتی بیاید درباره طرح ترافیک نظر بدهد. اما اگر قرار باشد هر مسئولی در همه حوزه ها اظهار نظر کند، جامعه دچار هرج ومرج می گردد. هر حوزه ای کارشناس خود را دارد.

او ادامه می دهد : لغو طرح های ترافیکی هم در اختیار شهرداری و شورای شهر نیست و شورای ترافیک تهران باید درباره آن تصمیم گیری کند و اگر ستاد ملی کرونا معتقد است لغو طرح ترافیک می تواند اثر گذار باشد، در مصوبه ای آن را به شورای ترافیک تهران اعلام کند.

یکی از راه چارههایی که بارها از سوی مدیران شهری برای کاهش تراکم جمعیت در اتوبوس و مترو مطرح شده است، شناور کردن ساعات ادارات است؛ موضوعی که بارها از سوی ستاد ملی کرونا اعلام شد که اجرائی می گردد، اما به مرحله اجرا نرسید.

راه چارهی میانه برای کاهش ابتلا که نادیده گرفته می گردد

رئیس کمیسیون حمل ونقل و عمران شورای شهر تهران درباره راه چاره شناور کردن ساعات ادارات و تأثیر آن بر خلوت شدن ناوگان حمل ونقل عمومی می گوید : این روش یکی از بهترین روش ها در شرایط کنونی برای خلوت شدن اتوبوس ها و واگن های مترو در زمان های پیک است. اینکه مشاغل مختلفی که مجبور به حضور و خدمات رسانی هستند در ساعات متفاوتی بر سر کارهایشان حاضر شوند. این تقسیم بندی زمانی سبب می گردد جمعیت در زمان های اوج مسافر، کاهش پیدا کند، اما در این رابطه احتیاج به مصوبه هیئت دولت است و استانداری می تواند این موضوع را پیشنهاد دهد و ما نیز در شورای شهر تهران برای کم شدن مسائل شهروندان در ناوگان حمل ونقل عمومی این موضوع را پیگیری می کنیم.

تأیید شناورشدن ساعات اداری در تحقیقات دانشگاهی

شناورشدن ساعات اداری برای کاهش شیوع کرونا در یک تحقیق علمی نیز مورد آنالیز قرار گرفته و تأثیر آن به تأیید رسیده است. سال گذشته، پژوهشکده آمار ایران به مطالعه و آنالیز طرح شناورسازی ساعات کاری ادارات دولتی شهر تهران با استفاده از خوشه بندی پرداخت و یکی از راه چارههای مناسب به منظور پیشگیری از شیوع کرونا را اجرای همین طرح عنوان نمود.

در این مطالعه، اطلاعات مربوط به ادارات دولتی واقع در شهر تهران به سه شکل مختلف و به تفکیک محل، تعداد کارکنان و شرایط ترافیکی مسیرهای منتهی به اداره گردآوری شده است.

این مطالعه حاکی از آن است که مناطق 6، 11 و 3 به ترتیب میزبان بیشترین تعداد ادارات دولتی هستند و بر این اساس از حساسیت ویژه ای برخوردارند که لزوم اتخاذ تصمیماتی درباره ساعات کاری در ادارات واقع در این مناطق را منعکس می نماید. در واقع بهتر است ادارات واقع در این مناطق، ساعات کاری متفاوتی با یکدیگر داشته باشند و اصطلاحا چند تیپ ساعت کاری مختلف برای این ادارات تعریف گردد؛ به نحوی که زمان آغاز و سرانجام کار هر گروه از ادارات با گروه دیگر متفاوت باشد. طبیعی است اتخاذ این تصمیمات درباره مناطقی مانند 20 تا 22 که کمترین تراکم ادارات دولتی را دارند، عملا فاقد اولویت است.

منطقه 6 میزبان بیشترین تعداد ادارات و بیشترین کارمندان شاغل در این ادارات نسبت به سایر مناطق 22گانه است. 26 درصد ادارات شهر تهران در این منطقه واقع شده که 40 درصد از کارکنان دولتی شهر تهران را در بر می گیرد؛ بنابراین هر نوع اتخاذ تصمیم درباره شناورسازی ساعت کار در این منطقه، به مراتب نسبت به دیگر مناطق اولویت بیشتری دارد. در رتبه بعدی منطقه 11 قرار گرفته است که 15 درصد از ادارات دولتی پایتخت را در دل خود جای داده و 13 درصد از کارکنان نیز در ادارات این منطقه مشغول به کار هستند. در رتبه بعدی منطقه 3 قرار گرفته است که ضمن استقرار 11 درصد از ادارات واقع در پایتخت در این منطقه، 6/ 12 درصد از کارکنان مشغول به کار در تهران را نیز هر روز میزبانی می نماید.

شورای شهر تهران؛ واکسن تنها چاره است

هفته گذشته اعضای شورای شهر تهران با گلایه از تأخیر در واکسیناسیون عمومی از ستاد ملی مقابله با کرونا درخواست کردند که اولا تعطیلی دست کم دو هفته ای در شهرهای دارای شرایط قرمز و نارنجی را به تصویب برساند و ثانیا دورکاری حداکثری را در دستگاه های دولتی اجرا نموده و برای مشاغل ضروری نیز اقدام به شناورکردن ساعات کاری کند که همه شهروندان در یک زمان محدود و در ازدحام جمعیت روانه مرکز کار خود نشده و از آن خارج نشوند.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران نیز روز گذشته با اشاره به آمار مرگ ومیرهای کرونایی به رسانه ها گفته است از 15 فوتی کرونایی به بالای 70 رسیده ایم که به نظر می رسد از این عدد بالاتر هم خواهد رفت؛ در نتیجه موضوع بسیار جدی است. راه چاره اصلی پس از گذشت بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا، بحث واکسن است و امیدواریم مسئله واکسیناسیون جدی تر گرفته گردد.

به گفته هاشمی، حمل ونقل یکی از اصلی ترین جاهایی است که ویروس گسترش می یابد. بر اساس داده های به دست آمده از کشورهای توسعه یافته، اگر زمان حضور در واگن های قطار و اتوبوس ها به کمتر از 15 تا 20 دقیقه کاهش یابد، کمتر به کرونا مبتلا می شوند و شهروندان باید مواظب باشند در این شرایط در حمل ونقل عمومی کمتر حضور پیدا نمایند. خوشبختانه با تعطیلی اعمال شده، حمل ونقل عمومی خلوت تر شده است، اما مردم باید مواظب باشند و فعلا کمتر در سیستم حمل ونقل عمومی حضور یابند.

در ایستگاه های مترو از بلندگو این پیغام که در روزهای کرونایی کمتر از مترو بهره ببرید، پخش می گردد. مسافران همیشگی مترو صدای هشدار را نمی شنوند؛ آنها نگران رسیدن به محل های کارشان هستند. اختیاری برای انتخاب میان نان و جان وجود ندارد، معین هم نیست که این ویروس قرار است تا چه زمانی با ما باشد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 17 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 17 اردیبهشت 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1079

به "واکسن نداریم طرح ترافیک را لغو کنید !" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن نداریم طرح ترافیک را لغو کنید !"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید