یک درخت، متهم اصلی مسائل تنفسی مردم خوزستان

به گزارش بازی ناتمام، مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست استان خوزستان درباره علت ایجاد مسائل تنفسی برای مردم این استان توضیحاتی داد.

یک درخت، متهم اصلی مسائل تنفسی مردم خوزستان

محمد جواد اشرفی مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست استان خوزستان در گفت وگو با خبرنگار ، درباره تأثیر گیاه کنوکارپوس در ایجاد مسائل تنفسی گفت: بر اساس مطالعات دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اثبات شده اگر این گیاه به موقع هرس و در شرایط رویش نگهداری گردد، در کاهش میزان مسائل تنفسی برای مردم موثر است.

مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست استان خوزستان اضافه نمود: برای اولین بار در آبان ماه سال 92، با بارش باران در اهواز و چند شهر دیگر 18 هزار نفر به دلیل تنگی نفس به بیمارستان مراجعه کردند.

اشرفی با اشاره به افزایش آمار مراجعان به بیمارستان بر اثر عارضه تنفسی ادامه داد: در سال 93 تعداد افراد مراجعه کننده به بیمارستان ها به 25 هزار نفر افزایش یافت، بر همین اساس جلسات متعددی برای شناسایی عوامل بیماری زا تشکیل شد و در نهایت نزدیک به 18 علت از جمله آتش دریافت مزارع نیشکر، لاستیک و آلاینده ها معین شد.

مدیرکل جدید حفاظت محیط زیست استان خوزستان با بیان اینکه بین سال های 93 و 94 مطالعات زیادی در این زمینه(علل بروز حادثه تنگی نفس) انجام شد، توضیح داد: یکی از عللی که مورد آنالیز نهاده شد، گرده گیاهان بود، بر همین اساس مطالعاتی بر روی افراد مراجعه کننده به بیمارستان انجام و معین شد یکی از عوامل ایجاد کننده آسم تنفسی، گرده یک نوع گیاه است.

فاجعه ای دیگر خوزستان را فرا گرفته است/ کهور آمریکایی گونه گیاهی خطرناک

اشرفی با اشاره به اقدام شهرداری اهواز در کاشت گونه گیاهی کنوکارپوس، گفت: در سال های گذشته شهرداری اهواز به کاشت تعداد زیادی از گونه گیاهی کنوکارپوس اقدام نموده بود و یکی از ویژگی های این گونه گیاهی گرده افشانی آن در آبان ماه است که با آغاز بارش ها گرده آن در محیط پراکنده می گردد.

وی ادامه داد: مطالعات اجرا شده نشان داد اگر این گیاه (کنوکارپوس) پیش از آبان ماه هرس گردد، دیگر شاهد گرده افشانی آن نخواهیم بود و بر اساس نتایج به دست آمده، به دستور استاندار خوزستان هرس گیاه کنوکارپوس به صورت گسترده پیش از آبان سال 95 انجام شد و با همین اقدام در آن بازه از زمان تعداد مراجعان به بیمارستان به دلیل تنگی نفس از 25 هزار نفر به یک هزار نفر کاهش یافت و در ادامه این رقم به 700 نفر رسید.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان خوزستان با اشاره به اینکه شهرداری اهواز در زمان کاشت گیاه کنوکارپوس از سازمان جنگل ها و محیط زیست استعلام نگرفته است، توضیح داد: به نظر می رسد شهرداری اهواز مانند سال های گذشته هرس به موقع گیاه کنوکارپوس را با جدیت انجام نداده است، به همین دلیل سال جاری تعداد مراجعان به مراکز درمانی به دلیل عارضه تنفسی نسبت به سال گذشته افزایش یافت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 28 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 13

به "یک درخت، متهم اصلی مسائل تنفسی مردم خوزستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک درخت، متهم اصلی مسائل تنفسی مردم خوزستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید