آموزش ساخت تراریوم به صورت مرحله به مرحله

به گزارش بازی ناتمام، این روزها هر کجا بروید حتما یک باغچه شیشه ای یا همان تراریوم را می بینید. از منازل آپارتمانی گرفته تا مدرسه و دفتر کار و ... . شاید در نگاه اول تصور کنید درست کردن آن کار بسیار مسئله ای است اما اینطور نیست و تنها با داشتن مواد و وسایل مورد احتیاج می توان در کمترین زمان یک تراریوم زیبا ساخت.

آموزش ساخت تراریوم به صورت مرحله به مرحله

تراریوم چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ویستا ، کلمه تراریوم، کلمه ای لاتین است که از دو قسمت Terra به معنی خاک و زمین و -rium به عنوان پسوند مکان تشکیل شده است. تراریوم عبارت است از محیطی برای پرورش و نگهداری گیاهان و به بیان دیگر محیطی برای ایجاد ریزاقلیمی با رطوبت بالا برای گیاهانی که بیشتر بومی جنگل های مرطوب جنوب، مرکز آمریکا، جنوب شرقی آسیا و آفریقا هستند و سازگار با هم نیز هستند و در یک ظرف معمولاً شیشه ای و سربسته رشد می نمایند. این مجموعه گیاهی به عنوان یک باغ کوچک در خانه و یا مکان های اداری مناسب می باشد و جلوه زیبایی به محیط می دهد.

ساختن تراریوم

وسایل مورد نیاز:

ظرف شیشه ای: هر ظرف تمیز می تواند برای ساختن تراریوم استفاده شود. نیاز اصلی این است که مانع دخول آب شود. چیزهایی را انتخاب کنید که به اندازه کافی برای جا دادن گیاهان عظیم باشند و سرپوش آن طوری باشد که مانع خروج رطوبت شود. کوزه، بطری و آکواریوم ظرف هایی هستند که بطور معمول مورد استفاده قرار می گیرند. طراحی های دیگر مانند بلوک های شیشه ای می توانند به دکور منزل زیبایی ببخشند.

خاک مناسب: خاک باید نرم و سبک بوده و بدون کود باشد ، می توانید از خاک های گلدانی بسته بندی شده که استرلیزه هم هستند استفاده کرد. همچنین اگر می خواهید یک باغ کاکتوس ایجاد کنید از خاک زبر (نصف خاک و نصف شن) بهره ببرید.

گیاه: به دنبال گیاهانی باشید که رشد کم و برگ های کوچکی داشته باشند ، برای تراریوم گیاهانی باید انتخاب شوند که علاوه بر شاخ و برگ زیبا رشد کندی نیز داشته باشند ، همچنین باید توانایی تحمل رطوبت زیاد هوا و نور کم را نیز داشته باشند. بعضی از گیاهانی که می توانید از آن ها برای این کار بهره ببرید عبارتند از: کالاته آ ، پیرومیا ، سرخس ، فیتونیا ، پتوس ، کامادورا ، سارانتا ، کراسولا یا گیاهانی مثل بنفشه ، توت فرنگی وحشی و … .

سنگریزه: برای پوشاندن لایه زیرین ظرف از سنگریزه ها استفاده می کنیم.

زغال: از زغال چوب برای جذب بوی نامطبوع ظرف و همچنین جلوگیری از رشد باکتری استفاده می شود.

قاشق و یا بیلچه: جهت حرکت دادن گیاهان درون ظرف شیشه ای استفاده می شود.

خزه یا تور: از مقداری خزه و یا یک تکه تور برای جلوگیری از نفوذ خاک به لایه های زیرین می توانید بهره ببرید. خزه را می توانید از گل فروشی ها تهیه کنید و در صورت در دسترس نبودن به جای آن از یک تکه تور پارچه ای که در خانه دارید استفاده نمایید.

روش ساخت

مرحله اول

ابتدا طرفی که انتخاب نموده اید با آب و صابون بشویید تا استریلیزه شود ، ظرف را تمیز و خشک کنید. ظرف های نشسته باکتری های مضر را وارد محیط تراریوم می نمایند. در این مرحله یک لایه سنگریزه داخل ظرف می ریزیم. سعی می کنیم مقدار بیشتری از سنگریزه ها به یک سمت دیواره ظرف متمایل باشند. این کار به زهکشی بهتر یاری می نماید. بسته به اندازه ظرف ضخامت لایه سنگریزه را انتخاب کنید ، برای ظرف های کوچک حدود 5 سانتی متر و برای ظرف های عظیم حدود 20 سانتی متر ارتفاع سنگریزه ها مناسب می باشد.

مرحله دوم

در این مرحله نوبت به ایجاد لایه زغال است. برای جذب بوهای ناخوشایندی که موقع آبیاری ایجاد می شود لایه نازکی از زغال های ریز روی سنگریزه ها بریزید تا بوی رطوبت و نم را به خود جذب کند. زغال هوا را تازه نگه می دارد.

مرحله سوم

قرار داشتن یک لایه مواد غیرطبیعی روی زهکش لایه ای را ایجاد می نماید که از فرو نشستن خاک و از بین رفتن توانایی آن برای زهکشی جلوگیری می نماید. مواردی مثل پارچه های پرده ای فایبر گلاس، جوراب های زنانه نایلونی یا پرده دورانداختنی و همچنین خزه یا تور موارد خوبی هستند. چون دارای خلل و فرج کافی برای عبور آب هستند که هم خاک و ذرات را نگه می دارند و هم زود فاس نمی شوند.

مرحله چهارم

به مقدار کافی خاکی تمیز و استرلیزه شده که تقریباً 5/1 تا 4/1 حجم ظرف را پر می نماید، اضافه می کنیم. برای دادن جلوه بیشتر به تراریوم، خاک را بطور مسطح در ظرف نمی ریزیم، بلکه آنرا شیبدار و تپه مانند می ریزیم تا گیاهان در سطوح مختلف قرار گیرند.

مرحله پنجم

در این مرحله گیاهانی که برای تراریوم انتخاب نموده ایم یکی یکی در ظرف شیشه ای قرار می دهیم. از قاشق برای درآوردن و جابجایی خاک بهره ببرید ، برای وارد کردن گیاهانی که ریشه آن ها عظیم است از کاغذ بهره ببرید ، کاغذ را دور ریشه گیاه قرار دهید و پس از انتقال و کاشت کاغذ را خارج کنید ، برای گیاهانی که ساقه ضعیفی دارند از یک تکه چوب صاف برای تکیه گاه ساقه بهره ببرید ، هرچه ریشه ها فشرده تر کاشته شوند رشد گیاه آهسته تر خواهد شد.

در آخر می توانید با سلیقه شخصی تان دنیای کوچکی از زندگی گیاهی ترسیم کنید. برای این کار تراریوم خود را با انواع سنگ و صدف و … تزیین کنید. در نهایت آن را به محلی نورگیر منتقل کنید و هر ده روز یک بار با آب پاش خاک آن را مرطوب کنید.

آبیاری تراریوم

وقتی که گیاهان برای اولین بار در ظرف شیشه ای کاشته می شوند تراریوم آغاز به ایجاد آب و هوای مناسب گیاه می نماید ، گیاهان رطوبت را از برگ هایشان از دست می دهند که این رطوبت روی شیشه ظرف متمرکز می شود و دوباره به خاک بر می شود ، این چرخه موجب می شود که تراریوم برای مدت ها نیاز به آبیاری نداشته باشد. در ظرف های شیشه ای بسته فاصله آبیاری می تواند یک ماه یا بیشتر باشد ، در حالت های خاص به آبیاری در هر دو هفته یک بار نیاز است که این به شرایط و نوع گیاهان بستگی دارد.

نکاتی در ارتباط با ساخت و نگهداری تراریوم

  • خاکی که به ظرف اضافه می شود باید نسبتا خشک باشد در غیر اینصورت به دیواره ها می چسبد.
  • هر از گاهی خاک را می توانید با طراوت کنید ، به اینصورت که پس از مدتی لایه بالایی خاک را خارج نموده و خاک تازه اضافه کنید.
  • برای تراریوم گیاهانی را انتخاب کنید که از لحاظ اندازه ، بافت و رنگ نیازاتشان مشابه یکدیگر باشد.
  • گیاهان باید فاقد حشره یا بیماری باشند ، هر برگ آسیب دیده یا زرد یا هر برگی که نشان از آسیب حشره یا بیماری دارد را فورا جدا کنید.
  • تا کمتر از یک سال پس از کاشت برنامه ای برای کود دادن نداشته باشید.
  • پس از کاشت گیاهان را با اسپری آبیاری کنید ، در این صورت برگ های آن ها نیز تمیز می شوند ، آبیاری شدید باعث از بین رفتن گیاهان می شود.
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 799

به "آموزش ساخت تراریوم به صورت مرحله به مرحله" امتیاز دهید

17 کاربر به "آموزش ساخت تراریوم به صورت مرحله به مرحله" امتیاز داده اند | 4.2 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش ساخت تراریوم به صورت مرحله به مرحله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید