امضای سند توسعه همکاری های جدید گمرکی بین ایران و چین

به گزارش بازی ناتمام، خبرگزاری خبرنگاران- در نشستی با حضور رئیس کل گمرک ایران و معاون وزیر گمرک و تجارت جمهوری چین، سند همکاری توسعه خدمات گمرکی با فعالان مجاز مالی دو کشور امضا شد.

امضای سند توسعه همکاری های جدید گمرکی بین ایران و چین

با ما همراه باشید و با تورهای چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، در پنجاهمین سالروز روابط دیپلماتیک ایران و جمهوری خلق چین و در نشست مجازی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و معاون وزیر گمرک و تجارت چین با امضای تفاهم نامه ای، بر ایجاد تسهیلات و فراهم آوردن امکانات مناسب در شناسایی متقابل برنامه فعالان مالی مجاز مورد تأیید گمرک ایران و برنامه مدیریت اعتباربخشی شرکت های مورد تأیید جمهوری خلق چین تاکید شد.

آقای مهدی میراشرفی، معاون وزیر اقتصاد و رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران و دانگ لینگ جون، معاون وزیر گمرک و تجارت کشور چین به صورت رسمی پس از بیان راه های ارتقای خدمات گمرکی دو کشور برای افزایش مناسبات تجاری از سوی دو کشور این تفاهم نامه را امضا کردند.

در این نشست که به صورت آنلاین برگزار گردید و بعضی از مدیران ارشد گمرک کشورمان از جمله حسین کاخکی، مدیرکل دفتر همکاری های بین الملل گمرک و سید روح اله لطیفی سخنگوی گمرک نیز در آن حضور داشتند، رئیس کل گمرک ایران با اشاره به پنجاهمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک تجاری و گمرکی بین ایران و جمهوری خلق چین گفت: دو کشور دارای فرهگی غنی و تمدن ساز هستند و ایجاد روابط تجاری مستحکم و توسعه همکاری های گمرکی به منظور تسهیل تجارت می تواند به برقراری صلح و فراهم کردن رفاه برای دو ملت یاری به سزایی کند، مضاف بر آنکه توسعه همکاری های گمرکی و تجاری بین دو کشور، یک جانبه گرایی و آثار تحریم های ظالمانه را کم رنگ خواهد نمود.

مهدی میراشرفی اضافه نمود: عزم و اراده مسئولان دو کشور برای توسعه روابط در همه زمینه ها ازجمله تجارت می تواند همچنین از میزان خسارت ها و زیان های بیماری کووید-19 بر تجارت بکاهد و سند جدید همکاری های گمرکی دو کشور آغاز خوبی برای این منظور خواهد بود.

معاون وزیر گمرک و تجارت چین نیز ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست گفت: ایران و چین دو کشور با روابط در حال توسعه هستند که طی پنجاه سال گذشته همکاری و تعامل نزدیکی با یکدیگر داشته اند.

وی اضافه نمود: استفاده از ظرفیت های مالی و فرهنگی موجود برای تسهیل و توسعه تجارت می تواند آثار منفی کووید-19 را که زیان های زیادی برای همه انسان ها در جهان داشته است کاهش دهد و ما مایلیم که از این ظرفیت ها در ارتباط با توسعه تجارت با ایران به نحو مطلوب استفاده کنیم.

دانگ لینگ جون گفت: ایران و چین در سال های اخیر روابط گمرکی و تجاری خوبی با یکدیگر داشته اند و امضای سند جدید همکاری گمرکی دو کشور می تواند نقش مثبتی در تسهیل و تأمین امنیت تجارت فی مابین ایفا نماید.

معاون وزیر گمرک و تجارت چین همچنین اضافه نمود: ما برای توسعه و تسهیل تجارت با ایران آمادگی داریم و مطمئن هستیم که افزایش همکاری های دوجانبه منافع بیشتری برای هر دو طرف به دنبال خواهد داشت.

این گزارش حاکی است که مقام ارشد گمرکی چین در ادامه پیشنهاد هایی برای توسعه و تسهیل تجارت با ایران ارائه کرد و گفت: با امضای تفاهم نامه جدید همکاری بین دو کشور امیدواریم بتوانیم آن را به خوبی اجرا کنیم و فاز بعدی را عملیاتی کنیم.

معاون وزیر گمرک و تجارت چین ابراز امیدواری کرد که امضای تفاهم نامه مربوط به فعالان مالی مجاز، منافع خوبی برای شرکت های چینی در زمینه صادرات و واردات به دنبال داشته باشد.

وی همچنین پیشنهاد کرد که در راستای مبارزه با قاچاق کالا، گونه های گیاهی و جانوری در حال انقراض، اشیای فرهنگی و فریب کاری تجاری اطلاعات بیشتری بین گمرکات ایران و چین مبادله گردد و ادارات مسئول در دو گمرک مدارک و اطلاعات لازم را به صورت الکترونیکی رد و بدل نمایند.

برپایه این گزارش رئیس کل گمرک ایران نیز ضمن ارائه پیشنهاد هایی، بر آمادگی کامل گمرک کشورمان برای اجرایی کردن سند جدید همکاری های گمرکی دو کشور تأکید کرد و اظهارداشت: ما ضمن استقبال از پیشنهاد های طرف چینی، ازجمله در زمینه مبارزه با قاچاق، پیشنهاد می کنیم که موضوع ایجاد دروازه های مشترک مجازی بین گمرکات ایران و چین که می تواند در کاهش تخلفات مؤثر باشد، مورد آنالیز و سپس اجرا قرار گیرد.

وی اضافه نمود: پیشنهاد ما این است که گمرکات دو طرف از تجربیات عینی در بحث مبارزه با قاچاق و گونه های در معرض خطر و انقراض استفاده نمایند و هیئت هایی از سوی دو گمرک در این زمینه با یکدیگر همکاری نمایند.

معاون وزیر اقتصاد کشورمان همچنین از برگزاری دوره های آموزشی و تبادل تجربیات دو گمرک در زمینه مبارزه با تخلفات، تشکیل یک کمیته کاری مشترک برای نظارت بر اجرای سند همکاری های تازه گمرکی و کوشش برای افزایش ظرفیت سازی گمرکی به عنوان بخش دیگری از پیشنهاد های گمرکی ایران نام برد.

براساس این گزارش معاون وزیر گمرک و تجارت چین نیز آمادگی خود را برای تبادل الکترونیکی تصاویر ایکس ری و اعزام متخصصان چینی به ایران برای همکاری در زمینه تجهیزات الکترونیکی چینی در گمرکات ایران گفت که رئیس کل گمرک ایران نیز با استقبال از این پیشنهاد، گفت: خوشبختانه کشورما در ساخت ایکس ری به خودکفایی رسیده است و در حال حاضر هم از تجهیزات کنترلی ساخت چین و هم ساخت کشور خودمان در گمرکات استفاده می کنیم.

میراشرفی همچنین بر این نکته تأکید کرد:گمرکات ایران و چین می توانند همکاری های خود را در سازمان های بین المللی ازجمله سازمان جهانی گمرک افزایش دهند.

لازم به ذکر است که حجم تجارت ایران و چین در سال 99 باوجود محدودیت های ناشی از بیماری کووید-19 و تحریم ها، بیش از بیش از 18 میلیارد و 700 میلیون دلار بود که هم در بخش صادرات و هم واردات چین شریک اول تجاری کشورمان است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 11 خرداد 1400 بروزرسانی: 11 خرداد 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1123

به "امضای سند توسعه همکاری های جدید گمرکی بین ایران و چین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امضای سند توسعه همکاری های جدید گمرکی بین ایران و چین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید