داریوش یزدانی: مربی جوان خارجی بهتر از مربیان ایران نتیجه می گیرد

به گزارش بازی ناتمام، یک ملی پوش پیشین ایران گفت: به جای صرف هزینه چند میلیون دلاری برای مربیانی مانند کی روش و ویلموتس، می توان مربیان جوان خارجی با 100 هزار دلار را به ایران آورد که بهتر از تمام مربیان ایران نتیجه می گیرند.

داریوش یزدانی: مربی جوان خارجی بهتر از مربیان ایران نتیجه می گیرد

داریوش یزدانی در گفت وگو با خبرنگاران، درباره مسائل موجود در موضوع پرداخت دستمزد مربیان خارجی به علت وجود تحریم های سنگین علیه ایران از سوی آمریکا و هم چنین اصرار تیم ها بزرگ لیگ برتر و تیم ملی به استفاده از مربیان خارجی و راه حل خروج از این بحران صحبت کرد.

مربی ایرانی شاغل در فوتبال آمریکا با اشاره به روی آوردن کشورهای مختلف دنیا به پرروش استعدادهای فوتبالی گفت: خیلی از کشورهای مختلف آسیایی از جمله چین، قطر، عربستان و ... از مدت ها قبل مربیان خارجی را در فوتبال پایه استخدام کردند و به طور حرفه ای کار می نمایند. با توجه به همین موضوع، بعضی از کشورهای صاحب سبک نیز به جای فراوری بازیکن، روی به فراوری مربی آورده اند و اکنون لاماسیا یکی از قطب های فراوری مربی شده است.

او با اشاره به استخدام فلیکس سانچس، از مدرسه فوتبال لاماسیا توسط فدراسیون فوتبال قطر و موفقیت این مربی به همراه تیم ملی قطر در جام ملت های آسیا اظهار کرد: سانچس پیش از حضور در قطر، سرمربی تیم 12 ساله های بارسلونا بود و ابتدا به عنوان مربی رده های پایه به قطر آمد و سپس با نشان دادن توانایی های خود عناوین بزرگ تری را به دست آورد.

در ایران فقط دنبال اسامی دهن پر کن هستند

یزدانی با بیان این که در ایران فقط به دنبال اسامی دهن پر کن هستند گفت: ما آنقدر خودمان را بزرگ می بینیم که فقط دنبال مربیان چندین میلیون دلاری هستیم؛ در حالی که در دنیا که هیچ، بلکه در آسیا هم جزو چهار تیم برتر نیستیم. ملاک صحبت های من رنکینیگ فیفا و آسیا نیست که معیار درستی برای رده بندی تیم ها ندارد.

بازیکن پیشین استقلال و تیم ملی با تاکید بر این که ایران در 40 سال گذشته یک بارهم به فینال آسیا نرفته و دستاورد مهمی در فوتبال آسیا نداشته است، گفت: ما خودمان را بهترین می دانیم و فقط دنبال مربیان میلیون دلاری هستیم اما هیچ وقت به سمت مربیانی با قیمت مناسب که ساختار فوتبال ما را اصلاح نمایند، نرفته ایم.

چرا ما مثل قطر مربی 100 هزار دلاری نمی آوریم؟

وی ادامه داد: چند روز قبل گواردیولا در واکنش به سوالی مبنی براین که چرا به جای تمرکز بر قهرمانی منچسترسیتی، روی تیم های پایه باشگاه کار می نماید و به مربیان گیر می دهد؟ گفت که اگر این کار را نکنم خیانت نموده ام. سرمربی قطر قبل از حضور در فوتبال این کشور ارزشی در حدود 100 هزار دلار داشت اما او اکنون قیمتی چند میلیون دلاری دارد. چرا ما به این سمت و سو نرویم.

وقتی سخت افزار و نرم افزار نداریم، چرا ویلموتس و کی روش را می آوریم؟

یزدانی توضیح داد: وقتی سخت افزار و نرم افزار نداریم و استقلال و پرسپولیس یک زمین تمرین درست ندارند، چرا به سراغ ویلموتس، کی روش، استراماچونی و کالدرون می رویم. این مربیان به جز هزینه چندین میلیون دلاری چه آورده ای برای فوتبال ما داشته اند؟ ای کاش این پول صرف نوجوانان و جوانان این مملکت شده بود. از طرفی ما تحریم هستیم و ساختار مناسب برای انتقال پول نداریم ولی باز هم هزینه چند میلیون دلاری انجام می دهیم. وی با بیان این که می توان به جای مربیانی چند میلیون دلاری، مربیان 100 هزار دلاری را با بیش ترین سواد و اطلاعات به ایران بیاوریم و با حضور آن ها بهترین فوتبال را هم ارائه دهیم، افزود: ما می توانیم مربیانی مانند کالدرون و برانکو را با 100 هزار دلار به ایران بیاوریم.

قیمت های دورغین برای مربیان خارجی در ایران مطرح می گردد

این مربی ایرانی شاغل در آمریکا گفت: از طرفی شاهد هستیم که قیمت های دورغین برای مربیان خارجی در ایران مطرح می گردد. یک مربی چند صد هزار دلاری در اروپا، با چند میلیون دلار به ایران می آید. این ارقامی که در ایران مطرح می گردد، در اروپا وجود ندارد. در این میان مدیران و دلال ها بیش ترین سود را می برند.

دردآور و ننگ آور و مایه شرم است فرهاد مجیدی برای پرداخت حقوق استراماچونی یاری نموده

یزدانی در واکنش به این که لازمه اصلاح ساختار و قراردادها در ایران وجود مدیران توانمند و با دانش است که کم تر شاهد حضور چنین مدیرانی در ایران هستیم، تاکید نمود: خیلی دردآور و ننگ آور و مایه شرم است که من چند وقت پیش خواندم که فرهاد مجیدی برای پرداخت حقوق استراماچونی یاری نموده است. چرا باید یاری کند؟ یا خواندم رحمان رضایی مسوول مذاکره با استراماچونی شده است ... آیا باشگاه مدیر و ایجنت ندارد؟ رحمان رضایی در ابتدای فصل گزینه مربیگری است اما الان مسوول مذاکره می گردد؟ مگر مدیر نیست؟ فرهاد مجیدی و رحمان رضایی چه کاره هستند که نام شان در این قبیل موارد مطرح می گردد.

حاضرم تضمین کنم مربی جوان خارجی بهتر از تمام مربیان ایران نتیجه می گیرد

او با اشاره به پروژه یک شرکت پوشاک ورزشی در آمریکا برای پرورش استعدادهای این کشور با استفاده از چند مربی جوان که داریوش یزدانی یکی از این مربیان است، اذعان کرد: به جز خودم، حاضرم تضمین کنم که هر یک از این مربیان جوان اگر در ایران کار نمایند، از تمام مربیان ایرانی بهتر نتیجه می گیرند. رقم قرارداد این مربیان در حدود 100 هزار دلار است. صبح تا شب هم بالای سر تیم هستند و بیش تر کارایی خواهند داشت.

فوتبال ما اسیر باندبازی است

این مربی ایرانی یادآور شد: فوتبال ما اسیر باندبازی است. حتی بهترین مربی لیگ رجحان هم مطمئن نیست که فصل آینده بالای سر تیم خودش باشد و یا تیمی را به او بدهند. یک مربی را اسم ببرید که بدون لابی کردن و حمایت لیدرها در سکوهای استادیوم و رسانه ها سمتی را داشته باشد.

قلعه نویی بعد از قهرمانی با استقلال هم دنبال لابی کردن بود

او اظهار داشت: امیر قلعه نویی در فصلی که با استقلال قهرمان شده بود، از جایگاه خود در استقلال مطمئن نبود و باز هم برای فصل بعد لابی می کرد و می گفتند با امیدوار رضایی جلسه گذاشته است. در ایران به عنوان قهرمان لیگ هم باید لابی کنید.

خطیر قبل از این کجا بود؟

یزدانی به حضور علی خطیر در استقلال و یاری دریافت از او برای حل مشکل استراماچونی اشاره نمود و گفت: خطیر قبل از این کجا بود؟ این یک مشکل بزرگ در ایران است. شاید رییس باشگاه بارسلونا هر چند سال عوض گردد اما تمام مدیران پایین رده ثابت هستند. کارلوس پویول از ابتدا در این تیم بوده و همه او را به عنوان یک مدیر ورزشی می شناسند. مطمئن باشید پیکه چند سال بعد رییس بارسلونا می گردد. از الان او در کلاس های مدیریت حاضر می گردد و او را برای چند سال بعد آماده می نمایند چرا که مقبولیت او به عنوان یک مدیر و فوتبالیست سابق بیش تر است. در ایران یک نفر که می رود، تمام آدم هایش هم می فرایند و نفرات جدید می آیند.

فقط در ایران فرهاد مجیدی و نکونام بدون سابقه تیم می گیرند

یزدانی در واکنش به این که منظورش این است نمی توان تاثیر مربیان خارجی را کتمان کرد و به علت دستمزد گزاف مربیان مطرح خارجی، باید به سمت مربیان جوان و کم تر شناخته شده خارجی رفت؟ گفت: شکی نیست که مربیان خارجی بهتر هستند. سیستم آموزشی در ایران پر از اشتباه است اما مربیان خارجی جوان اشتباهات خود را در سطوح پایین تر پشت سر گذاشتند. فقط در ایران است که فرهاد مجیدی بدون سابقه سرمربیگری استقلال را در اختیار می گیرد و یا جواد نکونام بدون هیچ سابقه ای، دستیار سرمربی تیم ملی می گردد. خارجی ها چرخه آموزشی مناسبی دارند. حتی مربیان کروات مانند اسکوچیچ، برانکو و ... هم بهتر از مربیان ایرانی هستند.

وی با اشاره به دستمزد اندک مربیان برجسته در کشورهای دیگر گفت: خوزه ریس یک مربی مکزیکی است که در کلمبیا و آرژانتین بازی نموده و به همراه تیم جوانان مکزیک نایب قهرمان دنیا شد و دو قهرمانی مکزیک را هم کسب نموده است اما فقط ماهانه 10 هزار دلار دریافت می نماید. نیویورک سیتی چند سال قبل دستیار گواردیولا در بارسلونا را به عنوان مربی به خدمت گرفت و بعد از رفتن پاتریک ویرا، او سرمربی این تیم شد. دستمزد او ماهانه 8 هزار دلار است. همه چیز در این کشور شفاف است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 182

به "داریوش یزدانی: مربی جوان خارجی بهتر از مربیان ایران نتیجه می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داریوش یزدانی: مربی جوان خارجی بهتر از مربیان ایران نتیجه می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید