پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟

به گزارش بازی ناتمام، پرداخت اعتبار جداگانه ،در نظر دریافت دکتری به عنوان یک شغل و معین شدن دستگاه استخدامی قبل از آغاز به تحصیل از نظرات کارشناسان و نمایندگان مجلس به مخاطبان فارس من در خصوص پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری برای حفظ نخبگان است.

پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات تحصیل دکترا در کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، سامانه فارس من سامانه ای است که مخاطبان خبرنگاران می توانند به وسیله آن مسائل خود در تمام حوزه ها را مطرح نمایند تا خبرنگاران خبرنگاران این مسائل را پیگیری نموده و پاسخ آن را از مسؤولان دریافت نمایند.

مخاطبان خبرنگاران موضوع برای حفظ نخبگان به دانشجویان روزانه دکترا حقوق بدهید را مطرح نموده و تاکید نمودند آیا می دانید برای اینکه یک دانشجوی دکترا تا به این مرحله برسد چقدر هزینه در کشور صرف شده است، آیا می دانید با توجه به تعداد اندک دانشجویان دوره روزانه دولتی دکترا، اگر به همه آنها هم حقوق و بیمه تعلق گیرد هیچ بودجه کلانی صرف نمی گردد اما سرمایه های کشور از جهت افراد نخبه و ضریب هوشی کشور حفظ خواهد شد. متاسفانه کوشش های بسیاری در حال صورت دریافت است تا وام های اندکی هم که به این دانشجویان می دادند را به دلایلی مثل بیمه بودن آنها قطع نمایند؛ اگر چه که این مبلغ علی رغم تمام تورم ها از سال 92 تا کنون ثابت مانده است. به نظر می رسد خواسته یا ناخواسته در حال ضربه زدن به کشور هستند.

مخاطبان فارس من از خبرنگاران خواهان گفت وگو با مسؤولان شدند که خبرنگاران خبرنگاران برحسب وفای به عهد این موضوع را پیگیری کردند.

دستگاه استخدامی برای حل مشکل حقوق به دانشجویان دکتری قبل از پذیرش معین گردد

میر حمایت میر زاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در این رابطه گفت: پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری اگر بودجه وجود داشته باشد ایرادی ندارد؛ اما وقتی دولت 15 سال است بدهی معلمان که وظیفه آنها تربیت نیرو نخبه است و آقایان و خانم های نخبه شاگردان آنها هستند را پرداخت ننموده چگونه به دانشجویان دکتری حقوق پرداخت کنیم؟

پذیرش دانشجوی دکتری بر اساس احتیاج کشور نه بر اساس جایگاه های خالی

وی اضافه کرد: برای حل این موضوع در مرحله اول باید پذیرش دانشجوی دکتری بر اساس احتیاج کشور ، نه بر اساس جایگاه های خالی و تامین اعضای هیأت علمی دانشگاه ها باشد.

میرزاده تاکید نمود: مشکل این است که در برخی از رشته ها دانشجو می پذیریم اما آمایش سرزمین انجام نشده که به وجود این رشته در کشور احتیاج نیست و در رشته هایی که شدیدا به وجود آنها احتیاج داریم دانشجو برای استان ها و شهرستان ها پذیرش نکردیم.

دستگاه استخدامی برای حل مشکل حقوق به دانشجویان دکتری قبل از پذیرش معین گردد

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:برای حل مشکل پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری باید در زمان پذیرش بدانیم این دانشجو را برای کدام استان، شهرستان و کدام دستگاه پذیرفتیم تا همان دستگاه دانشجو را بورسیه کند.در غیر اینصورت صرف اینکه دانشگاه سر پا بماند و استاد موظفی خود را پرکند و جایگاه های ما خالی نباشد و برای دانشگاه درآمد حاصل کنیم فقط دانشجو را تربیت کنیم و حقوق هم بپردازیم و بگوییم فارغ التحصیل شد برای خود کار پیدا می نماید این یک شیوه غلط است.

پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری اعتبار جداگانه ای می خواهد

سید حسن صدوق رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیأت علمی این دانشگاه معتقد است که دولت چنین اعتباری برای حقوق مستقیم به دانشجویان دکتری ندارد.

وی اضافه کرد: دولت برای پرداخت امور جاری دانشگاه ها تا زمانی که بنده رئیس دانشگاه بودم با مسائلی روبرو بود و دغدغه اصلی دانشگاه این بود که چگونه حقوق کارکنان رسمی، قراردادی و اساتید را بر اساس درصد های تخصیص داده شده پرداخت کند.

پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری اعتبار جداگانه ای می خواهد

صدوق با بیان اینکه پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری یک اعتبار جداگانه می خواهد، توضیح داد: ما باید واقعی فکر کنیم؛ مسائل رفاهی دانشجویان برای دولت خیلی اهمیت دارد، به خاطر مسائلی که می تواند در دانشگاه ایجاد کند.

رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه بنده به شخصه راهکار هایی برای پرداخت حقوق به دانشجویان دارم که این راهکار ها میانبر نیست، بلکه راه های اصلی است، خاطر نشان کرد: دولت آقای روحانی اخیرا بخشنامه ای به سازمان های دولتی داده است که پروژه ها و مسائل را به دانشگاه ها بسپارند و در بودجه های هر نهادی اعتبار پژوهشی دیده شده است که باید برای دانشگاه ها هزینه گردد.

دانشگاه ها پروژه های نهاد های مختلف را به دانشجویان پی اچ دی بسپارند

وی ادامه داد: وقتی یک پروژه برای اجرا به دانشگاه سپرده می گردد، به جای اینکه پروژه ها به یک فرد برای اجرا داده گردد و با افرادی از نهادهای دولتی یا دانشگاه ها مرتبط باشند، باید پروژه ها را به دانشگاه ها بسپارند و دانشگاه ها افراد ذی صلاحی را در رشته های مختلف، دانشکده های مختلف و گروه های آموزشی، پژوهشی را شناسایی و آنها مکلف باشند که به دانشجویان پی اچ دی پروژه ها را تحویل دهند و یا از محل بودجه پژوهشی به دانشجویان یاری نمایند.

کشور های دیگر حقوق مستقیم به دانشجویان نمی دهند

صدوق با تاکید بر اینکه در سایر کشورها نیز حقوق مستقیم به دانشجویان نمی دهند، توضیح داد: در جاهای دیگر هم یا دانشجویان بورس یک نهاد دولتی یا خصوصی می شوند و ماهانه بورس آن را می گیرند و بستر اشتغال هم برای آنها فراهم می گردد یا به وسیله پروژه ها دانشجویان دکتری وارد شده و همکاری می نمایند و از این طریق سهمی به آنها می رسد که در این صورت مقاله استخراج می گردد که جنبه علمی و کیفی نیز برای دانشجو به دنبال دارد و پول هم به آنها پرداخت می گردد.

مسؤولین دانشگاه ها در خصوص چگونگی انجام پروژه ها مسؤول هستند

رئیس سابق دانشگاه شهید بهشتی اعلام نمود: این کار باید به صورت یک جریان معین درآید، نه به این صورت که کارهای پژوهشی به 20 یا 30 نفر از اعضای هیأت علمی دانشگاه ها از طرف نهادهای مختلف سپرده گردد که آنها نیز با چند نفر دیگر خارج از دانشگاه پروژه های میلیاردی را انجام دهند. باید توصیه اکید گردد که چند دانشجوی پی اچی دی و چند همکار در این پروژه هستند و بعد رئیس دانشگاه امضا کند و سیستم پژوهشی متناسب با پیشرفت کار پول را به حساب افراد واریز کند؛ چراکه اگر این پروژه در جایی به مشکل برخورد کند، مسئول دانشگاه و معاون پژوهشی دانشگاه مسئول آن هستند، بنابراین اگر مسئول هستیم باید بگوییم چگونه در خصوص پروژه ها عمل گردد.

صدوق با اشاره به سخن رهبر معظم انقلاب که فرمودند سعی کنیم هیچ انتها نامه ای بدون پرداخت مالی نباشد، یادآور شد: پروژه های زیادی در حوزه صنعت، خدمات، محیط زیست و راه و... وجود دارد که باید این پروژه ها به دانشجویان داده گردد.

برای پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری یا باید آنها را بورسیه کنیم یا هزینه پروژه ای به آنها بدهیم

وی تاکید نمود: برای پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری یا باید آنها را بورسیه کنیم یا هزینه پروژه ای به آنها بدهیم. در دانشگاه علم و صنعت، خواجه نصیر، امیرکبیر و بهشتی پروژه های خوبی می گیرند که باید این پروژه ها به صورت عدالت مدارانه بین اساتید و دانشجویان تقسیم گردد.

مقطع دکتری یک شغل موقت در نظر گرفته گردد

یعقوب فتح الهی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس می گوید:مقطع PHD در دانشگاه های جهان و غرب از جمله آمریکا و اروپا و در دانشگاه های آسیا همچون چین، کره جنوبی و ژاپن به عنوان یک شغل موقت در نظر گرفته می گردد و همه دانشجویان در این مقطع تحصیلی در حال کار کردن روی پروژه های تحقیقاتی شرکت ها و بنگاه ها بزرگ هستند که از محل منابع مالی این شرکت ها هزینه فعالیت های دانشجویان به عنوان دستمزد به آنها پرداخت می گردد.

مقطع دکتری در ایران باید به عنوان یک شغل موقت در نظر گرفته گردد

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تربیت مدرس در ادامه با بیان اینکه تامین هزینه تحصیلات تکمیلی به ویژه در مقطع PHD در ایران به عهده دولت است، اضافه کرد: اقتصاد ایران به آن اندازه شکوفا نشده است و قرارداد های شرکت ها و بنگاه ها بزرگ در همه زمینه ها وسیع و گسترده نیست و وجود ندارد که بتوانند در همه رشته های علمی با دانشگاه ها پروژه های تحقیقاتی داشته باشد بنابراین این مطالبه دانشجویان به عهده دولت می افتد و دانشجویان دکتری از این ویژگی محروم می باشند.

فتح الهی با تاکید بر اینکه دولت و متخصصان در دولت باید در برنامه های خود به فکر دانشجویان دکتری در زمینه پرداخت حقوق به آنها باشند، یادآور شد: ما باید این قضیه را در کشور حل کنیم و در بحث تحصیلات تکمیلی دوره دکترا را یک شغل موقت ببینیم و مدلی را طراحی کنیم که دانشجویان روی پروژه های تحقیقاتی شرکت ها و بنگاه های بزرگ به صورت هدفدار کار نمایند که از این طریق باعث پیشرفت مالی و بهره مندی دانشجویان از منابع مالی مربوط به پیشرفت مالی شوند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 323

به "پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت حقوق به دانشجویان دکتری راه حلی برای حفظ نخبگان است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید