با 15دقیقه تمرین روزانه کلِ روزمان را بسازیم

به گزارش بازی ناتمام، مشکل شروع کردن روز با استرس آن است که اغلب در طی روز به همان نقطه شروعین باز می گردیم. وقتی روزتان را با یک فکر آسوده و شفاف شروع می کنید، یک نقطه مرجع آرام دارید که هر زمانی می توانید به آن نقطه بازگردید.

با 15دقیقه تمرین روزانه کلِ روزمان را بسازیم

روزی دوبار مسواک می زنید تا از تشکیل پلاک های دندانی پیش گیری کنید و درعینِ حال برای نگهداری و مراقبت بیش تر از دندان ها به طور منظم به دندان پزشک مراجعه می کنید. این رعایت بهداشت در حدِ عالی است.

اما چند وقت یکبار به فکر رعایت کردنِ بهداشت روانی و فکری تان هستید؟

به گزارش خبرنگاران ؛ برودِریک سوآیر، روان شناس بالینی از دانشگاه لوئی ویل در کنتاکی، می گوید: فرقی نمی نماید درحالِ حاضر ناراحتی خاصی دارید یا فقط دوست دارید روزتان را کمی بهتر سپری کنید؛ در هر صورت، اختصاص 15 دقیقه از هر روز صبح به حفظ سلامت روانی برای هر فردی مفید است.

او می گوید: این کاری که برای روان تان انجام می دهید، دقیقاً معادل مسواک زدنِ دندان ها قبل از رسیدن به مرحله عصب کشی است.

بهداشت روان به معنی کاهش دادن هورمون کورتیزول ـ همان هورمون استرس ـ در بدن است. اگر هر روز تمرین هایی برای کم کردن مقدار استرس روزانه انجام دهید، هم احساس بهتری در آن روز پیدا می کنید و هم برطبق مطالعات، در روز ها و سال های پیشِ رو زندگی بهتری برای خودتان می سازید.

برطبق مطالعه ای که در سال 2020 انجام شد، افزایش سطح کورتیزول برای جسم پیامد های زیادی دارد و مطالعه ای که در سال 2016 اجرا شده است نیز نشان می دهد که تنظیمِ هیجانات به افزایش انعطاف در سلامتی در دوران سالمندی منجر می گردد.

سوآیر روشی را برای رعایت بهداشت روانی و فکری تدوین نموده است. او درباره چرایی اهمیت رعایت بهداشت روانی و فکری به صورتِ عادت روزانه شرح داده و می گوید چطور می توان آن را به برنامه روزمره افزود.

بله، 15 دقیقه در روز وقت دارید

اگر درحالِ حاضر استرس دارید و تحت فشار شدید هستید، ممکن است جا باز کردن در برنامه صبح گاه برای یک آرامشِ 15 دقیقه ای، یک بار اضافه دیگر باشد که به لیست کار هایی که باید انجام شوند، افزوده می گردد. اما، سوآیر می گوید، این یک مورد اضافی، می تواند به شما یاری کند تا بقیه روزتان را با آسودگی و راحتی بیش تری طی کنید.

او شرح می دهد: اصلاً بحث وقت نداشتن نیست. شما برای خیلی از کار های دیگر وقت دارید. اگر بتوانیم فکر آگاهی را در طول روز تمرین کنیم، آن وقت سلامت روانی مان انرژی و عصاره کم تری از ما می گیرد.

وقت گذاشتن در ساعات شروعین روز برای بازیابی فضای فکری تان، به این معنی است که عوامل استرس زای آن روز روی سیستمی که هم اکنون نیز درحالِ فروپاشی است، تلمبار نمی گردد.

سوآیر می گوید، مشکل شروع کردن روز با استرس آن است که اغلب در طی روز به همان نقطه شروعین باز می گردیم. وقتی روزتان را با یک فکر آسوده و شفاف شروع می کنید، یک نقطه مرجع آرام دارید که هر زمانی می توانید به آن نقطه بازگردید.

سوآیر می گوید: تمرین رعایت بهداشت فکری مانند تمیز کردن آینه و نگاه کردن به آن است، شما به آن نگاه می کنید و می دانید چه هستید و چه نیستید.

او می افزاید، وقتی می فهمید نقطه مرجع آرام چه حسی دارد و دوری از این نقطه چه بلایی سرتان می آورد، می توانید نسبت به خودتان و دیگرانی که مانند شما مضطرب و غمگین هستند، حسِ شفقت و مهربانی داشته باشد.

سوآیر می گوید: وقتی این کار ها را هر روز انجام می دهیم، درواقع هر روز تمرین شاد بودن می کنیم؛ و بعد وقتی موقعیت های استرس زای زندگی به سراغ مان می آیند، با اعتماد به نفس بیش تری با آن ها روبرو می شویم ـ علتش آن است که ما بلدیم چه کار کنیم تا فکر مان را با مواد مغذی تغذیه کنیم.

این جا به شما می گویم چطور هر روز تمرین هایی را برای حفظ بهداشت روانی و فکری تان انجام دهید:

1. فعالیت های نو را امتحان کنید

سوآیر می گوید، نخستین گام برای ارتقاء سلامت فکری و روانی تجربه فعالیت های فرق دارد ـ این شاملِ هر کاری است که برای تان آرامش بخش است و سطح کورتیزول تان را کاهش می دهد.

برای شروع هر صبح 15 دقیقه را به کند کردنِ ریتم زندگی و هدفمندانه تمرکز کردن روی سلامتی درونی تان اختصاص دهید. کار هایی که در آن 15 دقیقه انجام می دهید ممکن است از جنس همان کار هایی باشد که در هر موقعی از روز انجام می دهید، اما تفاوتش آن است که باید درنهایتِ آرامش این کار ها را انجام بدهید. برای مثال قهوه صبح گاهی را خیلی آرام و با نفس های عمیق بنوشید یا به جای آنکه در راستا رسیدن به محل کار تبادل نظر های رادیویی گوش کنید، موسیقی های دلخواه تان را گوش بدهید.

می توانید کار هایی که تا به امروز انجام نداده اید یا بخشی از برنامه روزانه تان نیستند را نیز انجام دهید، برای مثال قدری در هوای آزاد بنشینید، مقداری پیاده روی کنید یا ورزش های کششی انجام دهید.

نکته مهم این است که آنقدر باید فعالیت های نو انجام دهید تا بالآخره آن فعالیتی که به دلتان می نشیند را پیدا کنید و به یاد داشته باشید که تماشا فواید انجام چنین فعالیت هایی زمان می برد پس خیلی عجول نباشید.

2. حواس تان به احساسات تان باشد

سوآیر می گوید، بخش مهمی از آزمون وخطایی که برای پیدا کردنِ فعالیتِ مورد علاقه تان انجام می دهید، به نوشتن درباره آن مربوط است.

بعد از اینکه یک فعالیت خاص را به مدت 15 دقیقه در یک روز انجام دادید، درباره احساسی که کل آن روز داشتید و اینکه آیا به انجام بهتر فعالیت های روزمره تان یاری کرد یا نه، یادداشت برداری کنید.

در یادداشت خود به این پرسش ها پاسخ دهد: آیا در کل آن روز آرام تر بودید؟ انرژی بیش تری داشتید؟ بهتر می توانستید ازعهده موقعیت های استرس زا بربیایید؟

احساسی که به دنبالش هستید ممکن است تغییر کند، اما هدف پرورش و کاشتِ یک احساس مرجع است که یاری تان کند روزهای تان را با حال بهتری سپری کنید.

نوشتن یاری می نماید اگر فعالیتِ مورد علاقه تان را پیدا نکردید، دلسرد نشوید. اگر آن فعالیت ها مفید نیستند درباره شان بنویسید. بهرحال شما این فعالیت ها را تصادفی گزینش نموده اید.

3. هر از گاهی به احتیاجهای تان توجه کنید

سوآیر می گوید، هیچ فعالیتی تا ابد فعالیتِ مورد علاقه ما نخواهد بود. شاید در بافت ها و موقعیت های دیگر دلتان بخواهد کار دیگری انجام دهید تا حال بهتری پیدا کنید.

او شرح می دهد که فعالیتی که برای آرامش فکری انتخاب می کنید ممکن است باتوجه به برنامه روز کاری تان متغیر باشد. شاید یک روز لازم داشته باشید که 15 دقیقه فعالیت روزمره را با یک قهوه تلخ اسپرسو تمام کنید و روز دیگر یک مدیتیشن تمرکز انجام دهید.

4. هر زمانی در طول روز احتیاج بود، 15 دقیقه ها را به آن اضافه کنید

یادتان باشد که نباید با آن 15 دقیقه شروع کننده صبح مثل کار های روزمره رفتار کنید. شاید در طول روز لازم داشته باشید که 15 دقیقه های دیگری را به فعالیت هایی که به شما انرژی می دهند، اختصاص دهید.

حداقل سه روز در هفته یک فعالیت جسمانی با فشار کم مثل پیاده روی، دوچرخه سواری یا یوگا انجام دهید.

بعلاوه اگر بتوانید در انتها روز با خاموش کردن نوتیفیکیشن ها، دور شدن از همه صفحات نمایش و زمان گذاشتن برای کم کردن فشار، کمی به خودتان استراحت بدهید، فردا را با حال بهتری شروع می کنید.

منبع: CNN

نویسنده: Madeline Holcombe

ترجمه: سایت خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1612

به "با 15دقیقه تمرین روزانه کلِ روزمان را بسازیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با 15دقیقه تمرین روزانه کلِ روزمان را بسازیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید