بورس آمریکا قرمزپوش شد

به گزارش بازی ناتمام، خبرنگاران : در وال استریت، بیشتر شاخص ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند.

بورس آمریکا قرمزپوش شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، در فرایندی که میتواند روی مخارج مصرف کننده و به دنبال آن روی رشد اقتصادی آمریکا تاثیر منفی بگذارد، متوسط درآمد شهفرایندان آمریکایی تا انتها ماه اکتبر نسبت به ماه قبل 0.7 درصد افت نموده که این رشد منفی، نخستین عقب گرد سه ماه اخیر محسوب می گردد. در آمریکا بار اصلی رشد (حدود دو سوم کل وزنه رشد) بر روی دوش مخارج مصرفی قرار گرفته است و این نگرانی وجود دارد که فرایند رو به رشد اقتصادی در سه ماهه انتهای سال آهسته تر گردد. اقتصاد آمریکا هنوز به سطح قبل از شروع بحران کرونا باز نگشته است.

بازارهای دنیای متاثر از اخبارهای مربوط به پیشرفت های دارویی در مقابله با کرونا و روی کار آمدن دولتی معتدل تر در آمریکا نسبت به آینده امیدوارتر شده اند. طبق اعلام بایدن، ژانت یلن، رییس سابق بانک مرکزی آمریکا به عنوان وزیر خزانه داری دولت وی فعالیت خواهد نمود که این مساله به معنای همکاری نزدیک تر و توافق نظر بیشتر بین دو نهاد اصلی پولی و اقتصادی آمریکا (وزارت خزانه داری و فدرال رزرو) با یکدیگر است. این مساله به ویژه از آن جهت اهمیت دارد که در حال حاضر، اختلاف نظرها بین مقامات آمریکایی بر سر تداوم حمایت های اقتصادی بالا گرفته است و استیون منوچین- وزیر خزانه داری آمریکا از رویکرد فعلی بانک مرکزی این کشور در قبال کسب و کارها انتقاد نموده و گفته است کسب و کارها نیازمند دریافت یاری های بلاعوض هستند تا وام هایی با شروط بازپرداخت سنگین و اکنون کنگره باید با ورود به این موضوع، راه را برای تغییر راستا مجدد راستا نقدینگی و راهنمایی آن به بخش های نیازمند اقتصادی هموار کند.

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل نسبت به ورود 130 میلیون نفر به فقر در دنیا بر اثر کرونا هشدار داده است. انتظار می رود رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته از کشورهای در حال توسعه (به طور نسبی) در سطح پایین تری قرار داشته باشد و اقتصاد دنیای به دنبال تعطیلی واحدهای مختلف اقتصادی و اخلال در زنجیره تجارت دنیای با بدترین بحرن اقتصادی دو دهه اخیر خود روبرو گردد. البته سال اینده رشد مثبت اقتصادی از سر گرفته خواهد شد اما دست کم تا سال 2022 طول خوهد کشید تا میزان فراوری ناخالص داخلی دنیا به سطح قبل از همه گیری بازگردد.

این امیدواری وجود دارد که در دولت بایدن مساله توافق تجاری با جدیت بیشتری رسیدگی گردد. همچنین نتایج نظرسنجی انجام شده از سوی اتاق بازرگانی آمریکا از شرکت های فعال این کشور در چین نشان می دهد حدود 60 درصد این شرکت ها امیدوار به روابط بهتر آمریکا و چین در دوره بایدن هستند.

هرچند که اخبار مثبت از پیشرفت های دارویی در مقابله با ویروس کرونا باعث دلگرمی بازارها شده است اما به نظر می رسد که پیامدهای اقتصادی و اقتصادی این ویروس مرگبار بر روی اقتصاد دنیای به مدت طولانی تری ادامه داشته باشد و این مساله باعث خواهد شد تا رشد اقتصادی کشورهای مختلف تحت تاثیر قرار گیرد و حتی در سناریو بدبینانه منجر به رقم خوردن یک بحران اقتصادی دیگر گردد.

موسسه اقتصادی بین الملل در گزارشی با اشاره به طولانی شدن همه گیری کرونا و مسائل پیش آمده برای شرکت ها و دولت ها در بخش اقتصادی پیش بینی کرد تا انتها امسال مجموع بدهی دنیای به سطح بی سابقه 277 میلیارد دلار برسد. طبق اعلام این موسسه که دارای 400 زیرمجموعه بانکی عظیم در دنیا است، در حال حاضر مجموع بدهی دنیای به 272 تریلیون دلار رسیده که این رقم 15 تریلیون دلار بیشتر از رقم ثبت شده سال قبل است. پیش از این نیز بعضی از نهادهای بین المللی مهم نظیر صندوق بین المللی پول و بانک دنیای نسبت به کاهش شدید رشد اقتصادی دنیا در امسال هشدار داده بودند.

تا به امروز بیش از 60 میلیون و 529 هزار و 630 مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که در این بین یک میلیون و 423 هزار و 59 نفر جان خود را از دست داده اند. در بین کشورهای مختلف، بالاترین تلفات مربوط به آمریکا با 267 هزار و 115 نفر، برزیل با 170 هزار و 199 نفر، هند با 135 هزار و 245 نفر، مکزیک با 102 هزار و 739 نفر و انگلیس با 56 هزار و 533 نفر بوده است.

مرکز آمار آلمان در گزارشی خاطرنشان کرد عظیم ترین اقتصاد اروپا در سه ماهه سوم سال 2020 به میزان 8.5 درصد عظیم شده که این رشد، بهترین رشد اقتصادی آلمان در طول یک دهه اخیرمحسوب می گردد. هم چنین در مقایسه با رشد مشابه فصل قبل نیز رشد اقتصادی 18.3 درصد بیشتر شده است.

یوسف عباسی- کارشناس ارشد سرمایه گذاری در موسسه استون ایکس گفت: در حال حاضر بازارهای دنیای خود را در یک موقعیت سردرگم کننده یافته اند، از یک طرف این نگرانی وجود دارد که در کوتاه مدت تلفات ناشی از کرونا کماکان بالا باشد و تا رسیدن واکسن خسارت های جانی و اقتصادی آن ادامه داشته باشد و از سوی دیگر این خوشبینی وجود دارد که پس از غلبه بر کرونا نرخ رشد به سطوح بالایی برسد.

در وال استریت، بیشتر شاخص ها نزولی بودند تا جایی که دو شاخص از سه شاخص اصلی بورسی در سطح پایین تری از روز قبل خود بسته شدند. شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج با 0.67 درصد کاهش نسبت به روز قبل و در سطح 29 هزار و 843.52 واحد بسته شد.

شاخص اس اند پی 500 با 0.23 درصد ریزش تا سطح 3623.92 واحدی پایین رفت و دیگر شاخص مهم بورسی آمریکا یعنی نزدک کامپوزیت با 0.34 درصد صعود در سطح 12 هزار و 82.71 واحدی بسته شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 830

به "بورس آمریکا قرمزپوش شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس آمریکا قرمزپوش شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید