خواص ترکیب دارچین و عسل

به گزارش بازی ناتمام، مجله سلامت/ از زمان های بسیار دور تا کنون، مردم همیشه از دارچین و عسل برای حفظ سلامتی خود استفاده می نمودند و این دو ماده طبیعی اسرار آمیز به کرات در رژیم های غذایی ما انسان ها مورد استفاده قرار گرفته است.

خواص ترکیب دارچین و عسل

با ما همراه باشید و با تور ارزان چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

عسل دارای قدرمت تاریخی غنی ای است زیرا در تاریخچه یونان، روم، هند و مصر باستان به کرات از آن نام برده شده، در حالی که قدمت دارچین به بیش از دو هزار سال باز می گردد و این ماده جادویی در طب چینی و طب سنتی آیورودا به طور مداوم مورد استفاده قرار می گرفته است.

در واقع هر دوی این مواد طبیعی دارای قدمت بسیار زیادی هستند و گویا از سالیان بسیار دور با زندگی انسان ها عجین شده اند. بنابراین ما به خوبی می دانیم که دارچین و عسل به طور جداگانه دارای خواص درمانی غنی و اثرات حیات بخش فراوانی هستند. اما سوالی که در این جا پیش می آید این است که اگر این دو ماده را با هم و یا در ترکیب با هم استفاده کنیم آن گاه چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ترکیب عسل و دارچین با هم چه خواص دارد؟

عسل و دارچین هر دو دارای خواص ضد میکروبی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی هستند و از این جهات عناصری کارامد و حیات بخش به حساب می آیند. به همین دلیل است که آنها در طب باستانی برای درمان زخم و جلوگیری از عفونی شدن زخم به کار گرفته می شدند. در واقع این دو ماده خاصیت ضد میکروبی قوی ای دارند که از عفونی شدن زخم جلوگیری می کند.

دلایلی که سبب می شوند این دو ابر غذا تأثیر قوی ای بر روی بدن داشته باشند بسیار متنوع و بی شمار هستند اما اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم تاثیر شگرف این دو ماده به توانایی آنها در کنترل التهاب، مبارزه با رادیکال های آزاد و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن باز می گردد.

در این مقاله از مجله سلامت ما 8 خاصیت اصلی عسل و دارچین را عنوان خواهم کرد که دانستنشان خالی از لطف نیست پس بهتر است آن ها را مطالعه کنید تا لااقل با بعضی از مزایای این دو ماده استثنایی آشنا شوید:

ترکیب دارچین و عسل برای مبارزه با انواع آلرژی ها

تاثیر مصرف دارچین برای از بین بردن آلرژی ها و توانایی این ماده غذایی در ریشه کن کردن آلرژن ها را می توان در یکی از مطالعاتی مشاهده نمود که توانایی این ماده را در کنترل کنه های خانگی آلرژی زا آنالیز کرده بود.

این کنه های خانگی آلرژن به یکی از مسائل عظیم دنیای تبدیل شده اند و طبق گفته محققان کالج کشاورزی، غذا و محیط زیست دانشگاه کنتاکی، حداقل 45 درصد از جوانان مبتلا به آسم نسبت به این کنه های خانگی آلرژی زا حساس هستند و هنگامی که در معرض این کنه ها قرار می گیرند آسم و آلرژی شان بدتر می گردد.

محققان مصری اثرات روغن های اسانس مختلف را بر روی این کنه های خانگی آلرژی زا مورد آزمایش قرار دادند تا دریابند که کدام یک از آن ها می توانند به از بین بردن این کنه ها یاری کنند. این محققان پس از آزمایشات فراوان دریافتند که دارچین بیشترین اثر را بر روی این کنه های خانگی آلرژن دارد و می تواند باعث نابودیشان گردد.

این اثر خارق العاده دارچین بدان علت است که دارچین حاوی ماده ای به نام سینامالدئید است که برای کنه ها مانند سم می باشد. عسل نیز یک ماده درمانی طبیعی است که می توان از آن برای مبارزه با آلرژی ها استفاده کرد. مصرف یک قاشق چای خوری عسل خام محلی به صورت روزانه می تواند قدرت سیستم ایمنی بدن ما انسان ها را افزایش داده و با بروز حساسیت، با گرده های محلی آلرژی زا مبارزه کند.

در واقع عسل نیز همانند دارچین دارای اثر ضد آلرژیکی است که می تواند آن را به ماده ای موثر برای مبارزه با انواع آلرژن ها تبدیل نماید.

مرکز بین المللی مبارزه با آلرژی و ایمونولوژی مقاله ای را منتشر کرده که در آن این نظریه مورد آزمایش قرار گرفته است. این مرکز به این نتیجه رسیده است که استفاده پیش فصلی از عسل گرده توس به افرادی که نسبت به گرده گل درخت توس (birch) حساسیت دارند یاری می کند تا حساسیتشان به میزان 60 درصد کاهش یابد.

افرادی که چنین عسلی را مصرف کرده بودند دو برابر سایر افراد مطالعه، روزهای عاری از علایم حساسیت را تجربه کردند ونسبت به سایر افراد، 70 درصد علائم شدید کمتری داشتند و در مقایسه با گروه هایی که داروهای معمولی ضد آلرژی را مصرف می کردند، 50 درصد آنتی هیستامین کمتری مصرف نمودند.

این امر به وضوح نشان می دهد که مصرف عسل تا چه حد می تواند در کاهش علائم آلرژی و از بین بردن حساسیت افراد موثر باشد و تا چه حد مصرف آن می تواند به افراد دارای معضل حساسیت یاری کند تا علائم حساسیت کمتری را تجربه کنند.

استفاده از ترکیب عسل و دارچین برای بهبود علائم دیابت

تحقیقات صورت گرفته در نشریه تحقیقات طبیعی، نشان می دهد که مصرف 1500 میلی گرم مکمل دارچین در رژیم غذایی رورزانه، باعث کاهش چربی، آنزیم های کبدی، مقاومت به انسولین و پروتئین واکنشی C دارای حساسیت بالا در افراد مبتلا به دیابت و افراد مبتلا به بیماری های کبد چربی غیر الکلی خواهد شد.

بر اساس یکی از مطالعات منتشر شده در مجله غذاهای دارویی، مشاهده شد که در افراد دیابتی، عسل نسبت به دکستروز و ساکارز باعث بیشتر شدن سطح گلوکز پلاسما خواهد شد.

بعضی معتقدند که قدرت تقویت انسولین توسط دارچین می تواند با افزایش قند خون توسط عسل خنثی گردد و همین امر باعث می گردد که ترکیب عسل و دارچین به غذایی با شاخص گلیسمی پایین تبدیل گردد و لذا غذای مناسبی برای بیماران مبتلا به دیابت و کبد چرب و همچنین انسان های عادی باشد.

مبارزه با آلودگی و جوش های پوستی و آکنه

با توجه به خاصیت ضد میکروبی این ترکیب، ترکیب روغن دارچین با عسل در سراسر دنیا برای درمان بیماری های پوستی ای مانند آکنه و جوش و یا آلودگی های پوست مورد استفاده قرار می گیرد. جمعی از محققان ایرانی نیز کشف کرده اند که ویژگی های ضد باکتریایی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی عسل که برای درمان زخم ها و سوختگی ها مورد استفاده قرار می گیرد می تواند باعث کاهش عفونت های پوستی شده و دارای تاثیر بیشتری نسبت به داروهای معمولی است.

با این تفاسیر می توان دریافت که تاثیر عسل و دارچین در درمان زخم های عفونی پوستی و جوش و آکنه بسیار بیشتر از داروهای شیمیایی است و این دو ماده معجزه آسا دارای هماهنگی بیشتری با بدن انسان هستند.

یکی از مطالعات صورت گرفته در سال 2017 نیز نشان داد که اسانس دارچین به طور قابل توجهی باعث مهار چندین نوع از نشانگرهای التهابی درگیر در التهاب پوستی و بازسازی بافت ها می گردد. و لذا این ماده به عنوان یک عامل ضد التهابی قوی عمل می کند که می تواند بعضی از بیماری های پوستی را تسکین دهد و پاسخ ایمنی را بهبود بخشد.

در نتیجه می توان دریافت که اسانس دارچین در امر بازسازی بافت های پوست تاثیر بسزایی داشته و می تواند از بروز بسیاری از بیماری های پوستی جلوگیری کند.

خواص شگفت انگیز دارچین و عسل

تسکین سرماخوردگی و مسایل تنفسی مرتبط با آن

در یکی از مطالعات منتشر شده در مجله آمریکایی ای که به طب سنتی چینی می پردازد، چنین عنوان شده است که اسانس دارچین در از بین بردن و جلوگیری از رشد بعضی از باکتری ها و قارچ ها بسیار موثر است و از این جهت می توان گفت که گنجاندن آن در رژیم غذایی روزانه می تواند سیستم ایمنی بدن را قوی تر کند.

این مطالعه نشان داده که روغن دارچین باعث جلوگیری از رشد میکروب های خطرناکی نظیر باکتری ای کولی، کاندیدا و استافیلو کوکوس اورئوس می گردد که همه این میکروارگانیسم ها می توانند باعث بروز بیماری هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا شوند و سیستم ایمنی بدن را مورد تهاجم قرار دهند.

تحقیقات نشان داده اند که درمانی بهتر از عسل برای تسکین سرفه وجود ندارد و حتی ممکن است این ماده طبیعی از دیفن هیدرامین و آنتی هیستامین نیز برای کاهش سرفه افرادی که به سرماخوردگی و آنفولانزا مبتلا شده اند موثرتر باشد.

به علاوه، عسل حاوی آنتی اکسیدان هایی است که با اثر محافظی خود به مبارزه با بیماری های تنفسی پرداخته و بسیاری از مسائل مربوط به سلامتی را بر طرف کرده و سیستم ایمنی فرد را در مقابل بیماری ها مقاوم تر می کنند.

بنابراین ترکیبات ضد میکروبی دارچین به همراه اثر مقاوم کننده سیستم ایمنی بدن توسط عسل خام طبیعی سیستم ایمنی بدن را بسیار مقاوم و نفوذ ناپذیر ساخته و توانایی فرد را برای مبارزه با عفونت های تنفسی ای مانند سرماخوردگی افزایش خواهد داد.

بنابراین اگر از لحاظ تنفسی دچار مشکل شدید و یا این که سرما خوردید، مصرف ترکیب دارچین و عسل به شما یاری می کند تا در مدت زمان اندکی بیماری را پشت سر گذاشته و سلامتی خود را باز یابید.

مبارزه با عفونت های مجاری ادرای با ترکیب دارچین و عسل

عصاره دارچین یکی از عوامل ضد باکتریایی قوی ای است که می تواند باکتری هایی که بدن انسان را مورد تهاجم قرار می دهند به سرعت نابود کند.

تحقیقات نشان داده اند که این عنصر به نحو موثری به مهار رشد باکتری های گرم منفی ای مانند ای کولای که یکی از علل اصلی ابتلا به عفونت های مجاری ادراری است می پردازد و می تواند از دستگاه ادرای انسان در برابر ابتلا به این باکتری جلوگیری کند.

تحقیقات آزمایشگاهی صورت گرفته در یکی از دانشگاه های الجزایر نشان داده اند که وقتی از عسل طبیعی برای از بین بردن 11 سویه باکتریایی مقاوم در برابر چند دارو که باعث بروز انواع عفونت های مجاری ادراری در زنان باردار می شدند استفاده شد، این ماده طبیعی توانست اثرات ضد باکتریایی قوی ای را از خود نشان دهد و این باکتری ها را تا حد زیادی نابود کند.

بنابراین آن طور که از آزمایشات صورت گرفته پیداست مصرف ترکیب عسل و دارچین می تواند تا حد زیادی از ابتلا به باکتری های مجاری ادراری ممانعت کند و در واقع دیوار محافظی را در برابر این گونه باکتری ها به وجود آورد. لذا تجویز معجونی که از ترکیب پودر دارچین و عسل تهیه شده باشد نه تنها به از بین بردن باکتری های موجود در درون دستگاه ادراری انسان یاری می کند، بلکه می تواند از رشد میکروب هایی که در مثانه همه انسان ها وجود دارند جلوگیری کرده، و لذا مصرف این مخلوط می تواند به عنوان یک اقدام پیشگیرانه بالقوه در برابر ابتلا به عفونت های مثانه عمل نماید.

مزایای مصرف عسل با دارچین

مصرف این ترکیب می تواند از بروز مسائل مربوط به گوارش جلوگیری نماید

ترکیب عسل و دارچین به کاهش مسائل مربوط به گوارش، مانند یبوست، حالت تهوع و زخم های گوارشی که بیماری های رایج دستگاه گوارشی هستند یاری کرده و بسیاری از مسائل دیگر را نیز درمان می کند. این بدان معنی است که می توان از این ابر غذاها به عنوان داروهای طبیعی ای استفاده نمود که می توانند بسیاری از بیماری های گوارشی را درمان کنند بنابراین بی دلیل نیست که اجداد و نیاکان ما از این مواد طبیعی برای درمان بیماری های مختلف خود استفاده می نمودند.

از آنجایی که عسل یک نوع شهد آماده مصرف است، بدن انسان به آسانی آن را جذب کرده و دارای سازگاری بالایی با بدن ما انسان ها می باشد و همین امر سبب می گردد که بتوان از آن به راحتی برای درمان بیماری های مختلف استفاده نمود.

دارچین نیز دارای ویژگی های ضد میکروبی است که به از بین بردن باکتری های موجود در دستگاه گوارشی انسان ها یاری کرده و سیستم گوارشی را تقویت می کند. این امر به خصوص در خصوص افراد مبتلا به اشریشیا کلی که باعث ابتلا به بیماری های دستگاه گوارشی و مجاری ادراری می گردد صدق می کند.

بنابراین ترکیب دارچین و عسل می تواند معجون معجزه آسایی را تشکیل دهد که نه تنها سیستم ایمنی بدن انسان را تقویت کرده بلکه بسیاری از باکتری های گوارشی و مجاری ادراری را نابود می کند.

افزایش و تقویت انرژی بدن

در طب سنتی چینی از دارچین برای تقویت و افزایش انرژی بدن استفاده می گردد در واقع دارچین به علت دارا بودن موادی که باعث افزایش انسولین می شوند، به مردم انرژی می دهد زیرا قند خون انها را تثبیت کرده و باعث بهبود عملکرد انسولین موجود در مغز می گردد.

عسل که حاوی مواد مغذی و آنتی اکسیدان های زیادی است باعث افزایش سطح انرژی بدن می گردد و از این طریق به مبارزه با التهاب و کاهش علائم پیری یاری می کند. بنابراین هنگامی که یک قاشق چای خوری از مخلوط این دو ماده اسرار آمیز را مصرف می کنید، ترکیبات موجود در آن ها باعث افزایش انرژی کم گلیسمی ای می شوند که سوخت و ساز بدنتان را افزایش داده و سبب می شوند که شما از انجام فعالیت های روزانه یا تمرین های ورزشی لذت ببرید.

درمان بیماری های مرتبط با لثه

در چند سال گذشته چندین مطالعه صورت گرفته بر روی عسل و دارچین نشان داده که عسل مانوکا می تواند به درمان بیماری های عفونت لثه و بیماری ورم لثه یاری کند. با توجه به خواص ضد میکروبی برتر این نوع عسل، محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اوتاگو واقع در نیوزیلند کشف کرده اند که خوردن عسل مانوکا نه تنها سبب کاهش 35 درصدی پلاک های لثه می گردد، بلکه موجب کاهش 35 درصدی نواحی خون ریزی کننده در افراد مبتلا به عفونت لثه خواهد شد.

هنگامی که این نوع عسل با مواد ضد میکروبی دارچین ترکیب گردد، می تواند تاثیر معجزه آسایی داشته باشد و تمام نواحی عفونی لثه را نابود کند. در واقع نمی توان از مزایای عسل و دارچین برای درمان بیماری های مرتبط با لثه قافل شد چرا که این ترکیب تاثیر معجزه آسایی بر روی لثه ها دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 904

به "خواص ترکیب دارچین و عسل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص ترکیب دارچین و عسل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید