دو شرط مهم سازمان بورس برای واگذاری سرخابی ها به وسیله فرابورس

به گزارش بازی ناتمام، مدیر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به جلسه امروز با وزیر ورزش گفت: دو شرط مهم برای واگذاری باشگاه های استقلال و پرسپولیس به وسیله فرابورس شامل شفافیت صورت های اقتصادی و افزایش سرمایه است.

دو شرط مهم سازمان بورس برای واگذاری سرخابی ها به وسیله فرابورس

به گزارش گروه اقتصادی بازی ناتمام، علی بیگ زاده مدیر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص حضورش در جلسه امروز با حضور وزیر ورزش که در خصوص واگذاری دو باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال و پرسپولیس برگزار شده بود، گفت: براساس بند هـ تبصره 2 قانون بودجه 1398 کل کشور وزارت ورزش و جوانان مکلف است با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار و سازمان خصوصی سازی حداکثر تا انتها شهریور 98 شرایط پذیرش دو شرکت فرهنگی ورزشی پرسپولیس و استقلال را در بازار پایه فرابورس فراهم کند. پس از پذیرش در بازار پایه فرابورس و عرضه 5درصد سهام هر یک از این دو شرکت جهت کشف قیمت، 51 درصد سهام آنها به صورت بلوکی و باقی سهام خرد عرضه می گردد.

بند ه تبصره 2 قانون بودجه 98

بیگ زاده افزود: جلسه با وزیر ورزش در خصوص این تکلیف قانونی بود، اما نکته مهم برای واگذاری این دو شرکت که به صورت باشگاه فرهنگی ورزشی هستند، شفافیت صورت های اقتصادی، معین و تکلیف برند، دارایی ها و بدهی آنها و نیز افزایش سرمایه این شرکت ها است.

وی در خصوص اینکه قانون تکلیف نموده تا انتها شهریور این دو باشگاه واگذار شوند، در حالی که دو ماه از شهریور گذشته است، گفت: تکلیف قانون بودجه یک یک قانون یک ساله است، تا انتها سال است و هر موقع شرایط واگذاری این دو باشگاه از طریق فرابورس فراهم گردد، این کار انجام خواهد شد و وزارت ورزش مکلف است، طبق قانون، زمینه واگذاری را فراهم کند.

به گفته مدیر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار، وزارت ورزش با همکاری سازمان خصوصی سازی و سازمان بورس باید نسبت به فراهم کردن زمینه واگذاری دو باشگاه سرخابی ها اقدام کند، اما تا این لحظه صورت های اقتصادی دو باشگاه ارائه نشده است و این صورت های اقتصادی که باید حسابرسی شده و توسط بازرس قانونی تأیید شده باشند برای ارائه در بورس و برای اطلاعات مردم ارائه گردد.

بیگ زاده با بیان اینکه حضور هر شرکت در بورس ضوابط خود را دارد، گفت: مهم ترین نکته شفافیت صورت های اقتصادی و اطلاعات شرکت است که باید برای سهامداران ارائه گردد. همچنین یکی از این باشگاه ها یعنی باشگاه استقلال باید از حالت شرکت سهامی خاص به شرکت سهامی عام تبدیل گردد، اما باشگاه پرسپولیس هم اکنون سهام عام است و ساختار حقوقی سهامی عام دارد.

به گفته وی، باید صورت های اقتصادی شفاف و حسابرسی شده و دارای بندهای حسابرسی که معین تکلیف گردد، میزان دارایی ها، بدهی، ارزش برند دو باشگاه باید به صورت شفاف معین شده و در گزارش های حسابرسی شده و با حضور بازرس قانونی ارائه گردد.

مدیر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص ارزش گذاری برند دو باشگاه سرخابی گفت: این کار باید از طریق سازمان خصوصی سازی و از طریق کارشناسان رسمی دادگستری انجام گردد و برند این دو باشگاه ارزش گذاری شوند.

به گفته بیگ زاده در حال حاضر صورت های اقتصادی دو باشگاه سرخابی معین نیست و از طرفی سرمایه شرکت ها پایین است و در حد یک تا 10 میلیون تومان سرمایه اسمی است که برای واگذار شدن باید سرمایه دو باشگاه افزایش پیدا کند و باید هیأت مدیره این دو باشگاه در این زمینه اقدام نمایند.

مدیر بازار اولیه سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص اینکه در صورت تصویب صورت های اقتصادی حسابرسی شده آیا دو باشگاه از طریق کدام بازار عرضه می شوند، گفت: در قانون بودجه تأکید شده است که از طریق بازار فرابورس عرضه شوند و وزارت ورزش در این زمینه مکلف است که دو باشگاه را از طریق فرابورس عرضه نمایند.

به گزارش فارس، دو شرکت فرهنگی ورزشی فوتبالی استقلال و پرسپولیس مشمول ماده 141 قانون تجارت و یعنی شرکتهایی هستند که دارای زیان انباشته بیش از سرمایه خود هستند و باید این مشکل برای باشگاه ها برطرف گردد و برند آن دو به شکل شفاف قیمت گذاری گردد تا بتوان از طریق فرابورس به مردم و طرفداران ارائه گردد.

منبع: فارس

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 21

به "دو شرط مهم سازمان بورس برای واگذاری سرخابی ها به وسیله فرابورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دو شرط مهم سازمان بورس برای واگذاری سرخابی ها به وسیله فرابورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید