سیگنال مثبت دارادوم به بورس، تفاوت دارادوم با دارایکم چیست؟

به گزارش بازی ناتمام، خبرنگاران : یک تحلیلگر بازار سرمایه اظهار کرد: عرضه دارا دوم اتفاق مثبتی است و اثر مثبتی هم بر بازار می گذارد اما مشکل این است که با توجه به اتفاقی که در بازار افتاده استقبال خوبی از این عرضه نخواهد شد.

سیگنال مثبت دارادوم به بورس، تفاوت دارادوم با دارایکم چیست؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دنیای اقتصاد، عرضه بزرگ دومین سهام دولتی در قالب صندوق ETF مشهور به دارادوم برنامه ریزی شده و قرار است چهارشنبه سهام آن عرضه گردد اما بسکمک از کارشناسان نسبت به استقبال از این صندوق ابهام دارند.

صندوقی که خبر عرضه نشدن آن نقطه شروع ریزش بازار بود حالا که قرار است عرضه گردد معلوم نیست چقدر مورد استقبال سهامداران قرار گیرد. این صندوق شامل سهام 4 شرکت از جمله پالایش نفت تهران، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تبریز و پالایش نفت بندرعباس است که تا قبل از ریزش بازار، خواهان زیادی داشت اما با اتفاقاتی که در دو هفته اخیر روی داده جذابیت خود را نزد سهامداران از دست داده و معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظارش است.

اثر سلب اعتماد

احسان رضاپور، تحلیلگر بازار سرمایه در عین حال که معتقد است استقبال از عرضه صندوق دارادوم خوب خواهد بود اما تاکید دارد که این استقبال مانند استقبال از دارایکم نخواهد بود و همچنین نباید انتظار داشت بازده این صندوق مانند دارایکم باشد. او می گوید: استقبال سهامداران از دارادوم خوب پیش بینی می گردد اما در همین حال نباید از اثر سلب اعتمادی که در چند هفته گذشته در بازار رخ داد نیز غافل شد. متاسفانه در این مدت ابلاغیه هایی صادر شد که سمت عرضه را بدون اینکه پیش بینی درستی از تقاضا داشته باشد، بسیار تقویت کرد که همین مساله باعث شد التهاب در بازار افزایش پیدا کند و درجه ناامنی و عدم اطمینان سرمایه گذاران به شدت تقویت گردد.

رضاپور با بیان اینکه در این وضع طبیعی است که قسمت قابل توجهی از سرمایه داران که تازه وارد بازار شده اند به رشد کوتاه مدت بازار بدبین شوند می افزاید: حتما این موضوع اثر خود را در استقبال از دارا دوم خواهد گذاشت اما در کل برآیند اوضاع این است که از دارادوم استقبال بگردد. البته نمی توان گفت این استقبال بیشتر از دارایکم است، چون بستگی به جو بازار دارد.

اثر انصراف

رضاپور درباره میزان ارزش سرمایه گذاری بر دارادوم می گوید: با توجه به رشد قابل توجهی که بازار داشت به ویژه صنعت پالایشگاهی و همچنین تخفیف هایی که قرار است بر دارادوم اعمال گردد به نظر می رسد این صندوق قیمت جذاب تری در مقایسه با قیمتی که اگر ماه پیش عرضه می شد، داشته باشد. البته این را هم باید تاکید کرد جو نبود اطمینان که اکنون بر بازار حاکم شده، حتما روی ذهن بخشی از فعالان بازار اثر خواهد گذاشت و شاید عده ای که قبلا قصد خرید و سرمایه گذاری داشتند، منصرف شده باشند.

او تاکید می کند: به عقیده من اکنون جذابیت های دارادوم بیشتر هم شده است، به خصوص اگر تخفیفی که می خواهند در نظر بگیرند تخفیف بهتر و بیشتری باشد. علاوه بر این باید به توجه کرد که ارزش دارایکم 3 میلیون تومان بود و دارادوم 5 میلیون تومان. بنابراین این تفاوت قیمت می تواند در استقبال از دارادوم اثرگذار باشد.

تفاوت دارادوم با دارایکم

این تحلیلگر بازار سرمایه درباره پیش بینی اش از بازده دارا دوم و مقایسه آن با بازدهی دارا یکم می گوید: نباید انتظار داشت دارا دوم مانند دارا یکم بازده داشته باشد. یعنی انتظار بازده بیشتر از 100 درصد از دارا دوم در بازه کوتاه مدت وجود ندارد ولی اگر تخفیف ها و شاید خبرهای خوبی که قرار است درباره پالایشگاهی ها منتشر گردد، بتواند کمک کند که این صندوق هم بازدهی معقولی داشته باشد.

رضاپور در همین حال تاکید می کند بازده دارا یکم اصلا طبیعی نبود و بازدهی کاملا غیرمتعارفی داشت اما دارا دوم هم بازده جذابی خواهد داشت. او درباره اثر عرضه دارا دوم بر فرایند بازار نیز می گوید: در این چند روز تصمیماتی گرفته شد که در زمان های نابجا اجرا شد.

در حالی که این تصمیم ها باید در خرداد و تیر به مرحله اجرا گذاشته می شد نه در مرداد ماه. این تصمیم ها و ابلاغیه ها فاکتورهایی بودند که سمت عرضه را تحریک کردند و به آن شدت دادند. بازار در مردادماه به صورت اتوماتیک شاهد افزایش عرضه ها بود و این تصمیم ها و ابلاغیه هم محرک اضافی شد تا بازار ملتهب گردد.

رضاپور اضافه می کند: در مقابل نیز تدبیر خاصی برای تقاضا اتخاذ نشد و خودبه خود بازار فروشنده بود، این فروشنده بودن با تحریک بیشتر سمت عرضه صندوق ها و کارگزارها و سرمایه گذارها فشار مضاعفی به بازار وارد کرد که منجر به شدت نزول شد. او در همین حال معتقد است؛ عرضه دارا دوم بخشی از نقدینگی را به سمت بازار خواهد کشید.

این تحلیلگر با بیان این مطلب توضیح می دهد: شاید کسانی که الان سهم های خود را فروخته اند و در جمع فروشنده ها هستند بخشی از نقدینگی خود را سمت صندوق دارا دوم ببرند و همین منجر می گردد که بازار در هفته دوم شهریور فضای آرام تری داشته باشد ولی با این حال به هیچ وجه نباید انتظار بازدهی از دارا دوم مانند دارا یکم داشته باشیم.

استقبال از دارادوم؛ 30 درصد

احمد پویان فر، یکی دیگر از فعالان بازار سرمایه اما نظر دیگری دارد و معتقد است استقبال سهامداران از عرضه دارا دوم در خوشبینانه ترین حالت 30 درصد است. او به دنیای اقتصاد می گوید: با شرایطی که اکنون بازار دارد در خوشبینانه ترین حالت شاید استقبال از دارا دوم 20 تا 30 درصد باشد و آنچه قطعی به نظر می رسد استقبال کمتر از آن نسبت به استقبال از دارا یکم است.

این تحلیلگر بازار سرمایه اما اثر عرضه دارا دوم بر بازار را مثبت می داند و می افزاید: این اتفاق یعنی عرضه دارا دوم اتفاق مثبتی است و اثر مثبتی هم بر بازار می گذارد اما مشکل این است که با توجه به اتفاقی که در بازار افتاده استقبال خوبی از این عرضه نخواهد شد.

او در همین حال بر این باور است که بازدهی صندوق دارا دوم خوب خواهد بود و در توضیح این گزاره می گوید: با توجه به اصلاحی که قیمت ها داشتند و بسکمک از سهم ها 40 درصد کاهش داشتند پیش بینی می گردد صندوق دارا دوم بازدهی خوبی داشته باشد. پویان فر به منشا نزولی شدن بازار اشاره می کند و می گوید: یکسری عوامل دست به دست هم داد و باعث شد بازار به این شرایط برسد.

اما اصلی ترین عامل اختلاف نظر دولت درباره دارا دوم بود که ریشه آن هم به عدم اعتقاد وزیر نفت به بازار سرمایه و خصوصی سازی برمی گردد. البته ایشان بعدا موضع گیری کرد و خواست اثر منفی که بر بازار ایجاد شده است، درست کند اما تقریبا کار از کار گذشته و آن جو منفی بر بازار حاکم شده بود.

او نظریه دخالت دولت در بازار به منظور کاهش استقبال از دارا دوم را نیز رد می کند و می گوید: دولت نیازمند است که کسری بودجه اش را تامین کند و بدین منظور ابزارهای مختلف بازار سرمایه را امتحان می کند اما چون تجربه ای در این بازار ندارد، نتیجه عکس گرفته است.

دولت باید به این نکته توجه داشته باشد که استفاده از برخی ابزارها می تواند رقیب ابزارهای دیگر در همان بازار باشد و جذابیت بازار را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین بعید است دولت خودش عمدا بخواهد این کار را انجام دهد البته شاید برخی افراد به هر دلیلی علاقه داشته باشند این رشد در بازار اتفاق نیفتد اما دولت اکنون به فکر بهره برداری از رشد بازار برای تامین کسری بودجه اش است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 مهر 1399 بروزرسانی: 24 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 677

به "سیگنال مثبت دارادوم به بورس، تفاوت دارادوم با دارایکم چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیگنال مثبت دارادوم به بورس، تفاوت دارادوم با دارایکم چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید