فرصت در کنار خانواده بودن ، ماندن در خانه و رمز سلامتی

به گزارش بازی ناتمام، خانه و خانواده دو واژه نام آشنا که زندگی ماشینی باعث کمرنگ شدن این مفاهیم در جامعه شده است اما این روزها شاهد احیا و تقویت فرصت با هم بودن هستیم.

فرصت در کنار خانواده بودن ، ماندن در خانه و رمز سلامتی

جهت دریافت خدمات طراحی و اجرای فضای سبز با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش بازی ناتمام به نقل از ایرنا خانواده در جوامع سنتی همیشه در کنار هم به واژه خانه معنا می بخشید و فرزندان در کنار والدین زندگی سرشار از موفقیت و دلگرمی را تجربه می کردند.

جریان پرشتاب مدرنیته روز به روز اعضای خانواده را از هم دور کرد و خانه به محلی برای اقامت و استراحت تبدیل شد به طوری که شاید روزها می گذشت و خانه، یک خانواده را در کنار هم درک نمی کرد.

ویروس کرونا اگرچه آسیب های زیادی را به اقتصاد و سلامت جامعه وارد کرد اما اگر نیمه پر لیوان را هم ببینیم فوایدی و تجاربی داشته که چیدمان دوباره خانه و خانواده در کنار هم یکی از آنها است.

سراغ دو پدر و مادر و یک روانشناس رفتیم تا در این باره برایمان صحبت نمایند.

ماندن در خانه و رمز سلامتی

فرامرز حسنی، یکی از ساکنان مجتمع مسکونی امام علی (ع) بیرجند گفت: یکی از مهم ترین مسائل، جلوگیری از ورود نوجوان به بیرون از خانه است که باید توسط والدین مدیریت گردد.

او معتقد است: زور و اجبار هیچ زمان جوابگو نیست پس باید راه چارههای روانشناختی در دستور کار والدین قرار گیرد تا خود نوجوان به درک ماندن در خانه برسد.

این شهفرایند گفت: ماندن در خانه رمز سلامتی در روزهای پیش رو است پس باید به آن توجه کرد اما در خانه ماندن با استرس و نگرانی کاری را حل نمی نماید بلکه باید فضایی متفاوت از قبل را فراهم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که چرا از بیرجند در این روزها به روستا نرفته است پاسخ داد: عمده کسانی که در روستا زندگی می نمایند سالمند هستند و دارای سیستم دفاعی ضعیف، اگر یک کدام از ما ناقل بیماری باشیم برای آنها خطر دارد.

حسنی معتقد است: اگر بخواهیم می توانیم در همین آپارتمان ها هم فضای شادی را برای همدیگر فراهم کنیم اما مستلزم همراهی و هماهنگی تمام همسایه ها است تا بچه ها در فضای خانه راحت باشند البته باید توجه داشته باشیم که این راحتی موجب آزار و اذیت همسایه ها نگردد.

در خانه ماندن جز همراهی امکان پذیر نیست

مریم رحیم خانی از دیگر ساکنان این مجتمع گفت: در خانه ماندن مهم ترین راه چاره جلوگیری از شیوع بیماری است که این روزها در فضای مجازی و حقیقی درباره آن گفته می گردد اما نیازمند همراهی تمام مردم بخصوص همسایه ها در مجتمع ها و آپارتمان هاست.

وی ادامه داد: ماندن جوان و نوجوان در خانه مستلزم فراهم کردن فضایی شاد و بدور از یکنواختی است اما متاسفانه در این خانه های آپارتمانی حتی بچه ها بازی هم نمی توانند بنمایند.

رحیم خانی گفت: جوان و نوجوان باید با دنیای بیرون در ارتباط باشند اگر خواسته باشیم یک دفعه جلوی ورود فرزند را بگیریم در روان او تاثیر می گذارد چه بسا که تا حالا گذاشته است اما این شرایط توسط والدین باید مدیریت گردد.

وی گفت: در ارتباط با آموزش از راه دور فرزندان هم بیشتر خانواده ها با مشکل روبه رو هستند زیرا زیرساخت لازم فراهم نیست و سردرگمی بچه ها از نحوه تدریسی که یکدفعه با آن روبه رو شده اند کمی آنها را آزار می دهد کاش این روش ها قبل از این بحران، آموزش داده می شد.

وی از متولیان آموزش خواست فرایند آموزشی یکسان را در دستور کار قرار دهند تا جلوی بعضی اقدامات سلیقه ای و سردرگمی دانش آموزان و دانشجویان گرفته گردد.

نقش والدین در کاهش اضطراب خانواده

روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند هم گفت: والدین نقش اساسی در کاهش اضطراب محیط خانه و خانواده دارند و در شرایط کنونی فرصت مناسبی برای تقویت بنیان خانواده به وجود آمده است.

محمدرضا اسدی یونسی اضافه کرد: ترس و اضطراب مردم را مستعد جذب بیماری و ویروس می نماید.

وی گفت: والدین برای کاهش استرس و اضطراب به وجود آمده باید راه چارههای علمی و روانشناختی را در زندگی کاربردی نمایند و از افکار هیجانی برای مبارزه با ویروس کرونا دوری گزینند.

این روانشناس گفت: خانواده ها فقط توصیه های منابع معتبر و مورد تایید وزارت بهداشت را دنبال نمایند و از دیدن و وقت گذاشتن برای کانال ها و سایت هایی که قصدشان کاملا معلوم است، خودداری نمایند.

وی اعلام کرد: والدین همیشه الگوی فرزندانشان بوده اند پس بروز هرگونه نگرانی از وضع موجود سبب اضطراب در فرزندان خواهد شد که راهی برای مستعد شدن به سمت جذب ویروس کرونا است.

اسدی یونسی گفت: فرزندان در محیط خانواده باید آرامش را در بطن زندگی احساس نمایند در غیر اینصورت باید شاهد و منتظر پیامدهای روانشناختی باشیم.

وی اضافه کرد: شاید بعضی خانواده ها ادعا نمایند که در این مدت بچه ها افسرده می شوند اما این دوره کاملا مقطعی و آنچه مهم است نوع رو به رو شدن با این پدیده است.

عضو هیات علمی دانشگاه بیرجند گفت: شرایط کنونی در جامعه بعضی ظرفیت ها را هم عنوان نمود که می توان از این موقعیت به عنوان یک فرصت در استفاده از روش های آموزش از راه دور و الکترونیکی یاد کرد.

وی اعلام کرد: جوامع مدرن سال ها است که به این سمت حرکت نموده اند و امیدواریم با تامین زیرساخت های آموزشی بتوانیم این روش کاملا علمی و تخصصی را در کشورمان تقویت کنیم.

اسدی یونسی اضافه کرد: خانواده امن ترین جا برای پیشگیری از ابتلا به بیماری و بهترین مکان برای آموزش نکات بهداشت فردی به بچه ها و نوجوانان است تا پس از گذر این شرایط هم رعایت گردد.

اولین مورد مثبت کرونا در خراسان جنوبی روز شنبه دهم اسفند اعلام شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند شامگاه چهارشنبه گفت: تا این لحظه از 73 جواب آزمایش کرونا که دریافت کردیم، فقط چهار نمونه مثبت و بقیه منفی بوده است.

ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا هم شامگاه دیروز (چهارشنبه) ادارات و دستگاه های اجرایی خراسان جنوبی را در روز شنبه 17 اسفند تعطیل کرد.

ستاد بعد از اعلام این تصمیم به هم استانی های گرانقدر توصیه اکید دارد از ترددهای غیرضروری در سطح شهر و همچنین مسافرت، جدا خودداری نمایند، برای حفظ سلامتی خود در منزل بمانند تا ضمن تضمین سلامتی خود، خطرات شیوع و تکثیر را کاهش دهند.

ویروس کرونا که از چین شیوع یافت و به بسیاری از کشورهای دنیا سرایت نموده، تا به امروز 30 استان کشور ما را نیز درگیر نموده است.

این بیماری قابل پیشگیری است و با رعایت بهداشت فردی و جمعی می توان از شیوع یا ابتلا به آن جلوگیری کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 25 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 230

به "فرصت در کنار خانواده بودن ، ماندن در خانه و رمز سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت در کنار خانواده بودن ، ماندن در خانه و رمز سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید