موزه های برتر سال 97 از نگاه ایکوم ایران معرفی شدند

به گزارش بازی ناتمام، خبرنگاران: جوایز مراسم موزه های برتر کشور به همت ایکوم ایران در چهار بخش موزه های خصوصی و موزه های دولتی کوچک، متوسط و بزرگ اهدا شد، برندگان این جوایز به توضیح زیر است:

موزه های برتر سال 97 از نگاه ایکوم ایران معرفی شدند

موزه های خصوصی

- در بخش کودک و نوجوان، موزه صلح تهران مقام نخست را به دست آورد، همچنین جایزه توسعه مدیریت و مناسب سازی برای جانبازان و معلولین نیز به این موزه اهدا شد.

- در بخش خلاقیت و نوآوری، موزه سیار سفیران فرهنگ صلح، جایزه نخست را گرفت و در بخش آموزش، خانه خلاقیت و معماری صفوی و در بخش پژوهش خانه موزه بتهوون، جوایز خود را دریافت کردند.

- در بخش گردآوری اشیا موزه ای، موزه زمین شناسی گرگان و در بخش اعمال استانداردهای فنی و فیزیکی، موزه موسیقی اصفهان شایسته دریافت جایزه دانسته شدند، در بخش بازدید نیز موزه موسیقی اصفهان مقام نخست را به دست آورد.

- در بخش معرفی، سرآموزه دکتر رهگشای بادرود (از توابع نطنز استان اصفهان) و در بخش نگهداری و حفاظت، مجموعه فرهنگی و موزه خصوصی رودانی شیراز، جایزه نخست را گرفتند.

- در بخش کوشش برای بقا، موزه مردم شناسی عبدالرحمن عبدالهی جناب جایزه نخست را گرفت و موزه برگزیده به مناسبت روز جهانی موزه ها در میان موزه های خصوصی موزه مردم شناسی اِوَز (از توابع شهرستان لار استان فارس) شد.

موزه های شاخص دولتی کوچک

- در بخش کودک و نوجوان، موزه منطقه ای جنوب شرق و در بخش توسعه مدیریت، همچنین در دو بخش معرفی و گردآوری نیز موزه تاریخ علوم اردبیل، جایزه نخست را به دست آوردند.

- در بخش اعمال استانداردهای فنی و فیزیکی و همین طور بخش آموزش، پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه مقام نخست را به دست آورد و در بخش نگهداری و حفاظت نیز موزه نقشه تهران، جایزه گرفت.

- در بخش پژوهش، موزه مردم شناسی میمه اصفهان و در بخش خلاقیت و نوآوری، همچنین بازدید موزه ای، موزه مردم شناسی برزک کاشان، مقام نخست را به دست آوردند و در بخش کوشش برای بقا، موزه مردم شناسی گمیشان گلستان جایزه نخست را تصاحب کرد.

- در بخش روز موزه و مناسب سازی برای جانبازان و معلولین، منتخبی معرفی نشد.

موزه های شاخص دولتی متوسط

- در بخش کودک و نوجوان، موزه بانک ملی ایران، در بخش توسعه مدیریت موزه علوم زمین مشهد و در بخش توسعه فنی موزه چینی خانه اردبیل، مقام های نخست را به دست آوردند.

- در بخش حفاظت و نگهداری، موزه چینی خانه اردبیل و موزه رضا عباسی به طور مشترک اول شدند و در بخش مناسب سازی موزه ها برای جانبازان و معلولان و نیز بخش پژوهش، موزه رضا عباسی، جایزه نخست را دریافت کرد.

- در بخش توسعه فنی، موزه فضای باز گوران و ژئوپارک قشم، در بخش آموزش موزه ملی فرش ایران و در بخش گردآوری موزه شهرداری اردبیل جایزه نخست را دریافت کردند.

- در بخش بازدیدها، موزه باستان شناسی شهر سوخته و در بخش کوشش برای بقا موزه دانشگاه شهید چمران اهواز، مقام اول را کسب کردند.

موزه برگزیده در روز جهانی موزه نیز دربخش شاخص موزه های دولتی کوچک، به طور مشترک موزه رضا عباسی و موزه باستان شناسی و مردم شناسی رشت بود.

موزه های شاخص دولتی بزرگ

- در بخش کودک و نوجوان، موزه ملی علوم و فناوری، در بخش توسعه مدیریت، موزه انقلاب اسلامی و موزه آستان قدس رضوی، جایزه نخست را به دست آوردند.

- در بخش گردآوری نیز، موزه آستان قدس رضوی، مقام نخست را به دست آورد.

- در بخش مناسب سازی برای جانبازان و معلولان، سازمان اسناد و کتابخانه ملی و در بخش اعمال استانداردهای فنی، مجموعه فرهنگی نیاوران، رتبه نخست را گرفتند.

- در 4 بخش پژوهش، آموزش، معرفی، نگهداری و حفاظت، موزه ملی ایران، برترین موزه کشور دانسته شد و در بخش بازدیدها، کاخ موزه گلستان مقام نخست را به دست آورد.

جایزه روز جهانی موزه نیز به موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اهدا شد.

علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، علیرضا اسماعیلی سرپرست فرهنگستان هنر ایران، تسوتان تکوفسکی رییس دفتر منطقه ای یونسکو، احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم ایران و جمعی از اهالی فرهنگ و میراث فرهنگی و موزه داران کشور از حاضران این آیین بودند.

منبع: چمدان
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 15

به "موزه های برتر سال 97 از نگاه ایکوم ایران معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موزه های برتر سال 97 از نگاه ایکوم ایران معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید