قالیباف: حاضرم برای حل مسائل کفش هر کسی را واکس بزنم

به گزارش بازی ناتمام، رئیس مجلس در جلسه بامدادی مجمع نمایندگان استان خوزستان برای پیگیری مسائل این استان با تاکید بر این که مقابل هرکس که در برطرف مسائل مردم کارشکنی کند می ایستم، گفت: با مقایسه شرایط استان در زمان جنگ و شرایط کنونی نسبت به کم کاری ها و سوء مدیریت هایی که در خوزستان اجرا شده است به اسم یک انقلابی هیچ پاسخی برای مردم استان ندارم.

قالیباف: حاضرم برای حل مسائل کفش هر کسی را واکس بزنم

به گزارش ایسنا، محمدباقر قالیباف در نشست مجمع نمایندگان استان خوزستان که از ساعت 5:15 دقیقه صبح امروز (سه شنبه 5 مردادماه) شروع شد، با بیان اینکه با توجه به مردم وفادار این استان، من به میزان کافی و فارغ از درخواست های مردمی و مطالبات این روز های نمایندگان، انگیزه لازم برای پیگیری مسائل استان خوزستان را دارم، گفت: مخصوصاً این امور وقتی ثمربخش خواهد بود که هم افزایی کافی در دستگاه های مختلف برای انجام یک کار وجود داشته باشد.

مشکل اصلی کشور سرکش بودن نظام اداری و اجرایی است

رئیس مجلس شورای اسلامی توضیح داد: مشکل اصلی و درد اساسی امروز ما در کشور سرکش بودن نظام اداری و اجرایی کشور است و ظاهرا کسی مسئول مسائل و مسائل به وجود آمده نیست.

کوتاهی دو دستگاه در تنش آبی 740 روستای خوزستان

وی با اشاره به مسائل اخیر استان خوزستان با تاکید بر این که نباید نمایندگان را از جلسات کارشناسی مربوط به حل معضلات استان خوزستان حذف کرد، تاکید نمود: قطعاً نمایندگان مجلس از هر کس دیگری در انتقال پیغام مردم محق تر هستند و نماینده می تواند حرف مردم را از مسئولان به صورت منسجم پیگیری کند. روز گذشته جلسه ای در کمیسیون امور داخلی کشور و شورا ها برگزار گردید، در آن جلسه به این نکته اشاره کردم که در موضوع رفع تنش آبی 740 روستای خوزستان دو مجموعه در انجام وظایف خود کوتاهی کردند.

رئیس قوه مقننه کشورمان با اشاره به معین اعتبار هزار میلیارد تومانی برای حل بخشی از مسائل تنش آبی خوزستان که در جریان نظارت میدانی سال گذشته از این استان نهایی شد، تاکید نمود: حداقل در بحث تخصیص این هزار میلیارد تومان که سازمان برنامه باید به این منطقه ها اختصاص می داد، سازمان برنامه و وزارت نفت کوتاهی کردند، در حالی که این مسئله با پیگیری به راحتی قابل حل و فصل بود.

وی با اشاره موانع جدی که در نتیجه سیستم بروکراسی اداری مقابل تامین این اعتبار ایجاد شد، گفت: از شهریور سال گذشته می دانستیم که 740 روستای خوزستان دچار تنش و بحران آب هستند، اما با برنامه ریزی و تصمیمات درست می توانستیم تا تابستان سال جاری با کمترین هزینه، بسیاری از این مسائل را رفع کنیم، ولی امروز با هزینه ای دوچندان باید این بحران را حل کنیم.

قالیباف با بیان این که در این سیستم بروکراسی ضرورت دارد که ما با پیگیری های منسجم بر این بروکراسی بی در و پیکر غلبه کنیم، گفت: متاسفانه شاهدیم در همین رابطه یکی از مدیران سازمان برنامه بیش از 40 روز است که نامه مربوط به اعتبار هزار میلیارد تومانی را به جریان نینداخته است در حالی که در پیگیری های ما حتی صورت شرایط برای صنایع نفتی هم معین شده است.

مسئولیت صنایع متعدد فعال در خوزستان نسبت به برداشت آن ها از آب های استان

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان با اشاره به وجود صنایع متعدد فعال استان خوزستان اسم کرد: باید معین گردد سهم این صنایع نسبت به برداشت آن ها از آب خوزستان چیست؟. آیا این صنایع نمی خواهند آب استان خوزستان را با این عایدی های هنگفت مدیریت نمایند؟

وی با اشاره به افزایش بودجه استانی و ملی استان خوزستان در قانون بودجه 1400 افزود: برای تحقق این بودجه قطعاً احتیاج به پیگیری است و نمایندگان مجمع استان باید این مهم را انجام دهند.

وی بعلاوه با اشاره به پیگیری هایی که در حوزه زمین های وقفی استان خوزستان اجرا شده است، گفت: در بسیاری از موضوعات از جمله مسائل اوقافی مطرح شده در نشست امروز با پیگیری و بدون احتیاج به بودجه، می توان مسائل را حل کرد.

تدوین نظام مسائل 16 استان در مجلس شورای اسلامی

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تدوین نظام مسائل استان های مختلف در مجلس اسم کرد: با کوشش ها و وقتی که گذاشته شد، در حال حاضر نظام مسائل 16 استان به تفکیک تدوین شده و راه حل های کوتاه و بلند مدت برای حل مسائل استان ها در مرکز پژوهش ها و قرارگاه محرومیت زدایی مجلس استخراج شده است.

وی توضیح داد: مهم نیست که من چه مسئولیتی دارم، بنده حاضرم برای حل مسائل مردم کفش هر کسی را واکس بزنم تا مسئله ای از مسائل مردم حل گردد. خداوند به این کار ها برکت می دهد. البته اگر فردی بخواهد در برابر حل مسائل مردم کارشکنی کند، مقابل او می ایستم.

ضرورت پرداخت حقآبه به خوزستان

رئیس قوه مقننه کشورمان ضمن تاکید بر پرداخت حقابه به استان خوزستان یادآور شد: حقابه های مربوط به پروژه های انتقال آب 550 هزار هکتاری خوزستان باید با پیگیری نمایندگان دنبال گردد و اعتبارات آن به حوزه آب خوزستان اختصاص پیدا کند.

قالیباف با اشاره به تدوین برنامه هفتم توسعه در مجلس شورای اسلامی اسم کرد: موضوعات ریشه ای و اساسی استان باید در برنامه هفتم دیده گردد، اگر رقم 3 میلیارد دلاری برای خوزستان دنبال می گردد باید معین گردد که این ارقام به تفکیک از چه منابعی می خواهد تامین و در چه محلی هزینه گردد. حتی اگر ضروری است می توانیم در مجلس برای این ارقام مصوبه داشته باشیم.

اقدامات انجام شده نباید جزیره ای باشد

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در شهر اهواز اسم کرد: اقدامات انجام شده در شهر یا استان نباید به صورت جزیره ای پیش برود. اگر پولی به استان و شهر اهواز تزریق می گردد، این اعتبارات باید به صورت سیستمی هزینه گردد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تشکیل ستاد راهبری با موضوع مجمع نمایندگان استان خوزستان در این استان، را ضروری برشمرد و گفت: بنده هم به سهم خود این موضوع را پیگیری خواهم کرد، خوشبختانه امروز استان خوزستان یک نماینده در هیات رئیسه و یک رئیس کمیسیون دارد و می تواند مسائل مربوط به استان را به وسیله مجلس پیش ببرد.

درد خوزستان از نداری نیست

قالیباف با بیان اینکه درد استان خوزستان از کمبود ظرفیت ها و نبود منابع اقتصادی نیست، افزود: جنس محرومیت استان خوزستان با بعضی دیگر از منطقه ها قابل قیاس نیست، چرا که در بین مردم خوزستان بیش از محرومیت، احساس تبعیض وجود دارد.

ماجرای دو عکس در خرمشهر

وی با اشاره به حضور خود در شهر خرمشهر در زمان جنگ اسم کرد: سال 58 در یکی از منطقه ها خرمشهر یک عکس یادگاری گرفتم، پس از سال ها در دوره ای که در شهرداری تهران مسئولیت داشتم، به خرمشهر رفته بودم و در همان نقطه مجدداً عکس گرفتم و وقتی به این دو عکس نگاه می کنم، به اسم یک انقلابی در مقابل سوء مدیریت ها و کم کاری هایی که در این منطقه ها شده است هیچ پاسخی برای مردم خوزستان ندارم.

وی تاکید نمود: البته با پیگیری های منسجم می توانیم بسیاری از مسائل استان را حل و فصل کنیم.

ورود دیوان محاسبات به نحوه هزینه کرد اعتبارات در خوزستان

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تشکیل دولت نو و تدوین برنامه هفتم، وجود ستاد راهبردی استان خوزستان را ضروری دانست و یادآور شد: یکی از مسائل مهمی که در استان باید پیگیری گردد، این است که چرا با وجود حجم قابل توجه اختصاص اعتبارات برای استان خوزستان، اما خروجی کافی در استان دیده نمی گردد.

وی تاکید نمود: این مسئله به وسیله دیوان محاسبات هم به طور ویژه پیگیری خواهد شد تا معین گردد اعتبارات به چه نحو هزینه شده است.

قالیباف یادآور شد: به صورت سیستمی هم موضوعات مربوط به نظارت میدانی در استان خوزستان هم به وسیله معاونت نظارت پیگیری خواهد شد تا این مسائل هم به پایان برسد.

منبع: فرارو
انتشار: 15 مرداد 1400 بروزرسانی: 15 مرداد 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1231

به "قالیباف: حاضرم برای حل مسائل کفش هر کسی را واکس بزنم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف: حاضرم برای حل مسائل کفش هر کسی را واکس بزنم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید