قرص تبخال درمانی برای تبخال لب و دهان

به گزارش بازی ناتمام، قرص تبخال یکی از درمان هایی است برای درمان تبخال لب مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این قرص ها می توان به قرص آسیکلوویر 400 اشاره نمود.

قرص تبخال درمانی برای تبخال لب و دهان

هر فرد در طول عمر خود به طور متوسط چندین بار دچار بیماری های عفونی ای مانند تبخال دهان و... می گردد. استفاده مشترک از ظروف غذا، تیغ و حوله می تواند باعث سرایت این نوع عفونت ها گردد که افراد بایستی رعایت موارد بهداشتی را برای جلوگیری از انتقال ویروس ها در پیش بگیرند. درمان این نوع بیماری ها معمولاً به روش های خانگی و یا با استفاده از داروهای شیمیایی مانند قرص تبخال امکان پذیر است. در این مقاله به آنالیز قرص های مصرفی برای درمان تبخال لب خواهیم پرداخت.

علت و علایم تبخال دهانی چیست؟

زمانی تبخال به شما سرایت مى کند که با شخصى که داراى ضایعه فعال است تماس بگیرید. استفاده مشترک از ظروف غذا، تیغ و حوله می تواند باعث سرایت عفونت گردد. هنگامى که یک بار به تبخال مبتلا مى شوید، ویروس در سلول هاى عصبى پوستتان نهفته باقى مى ماند و ممکن است دوباره به صورت عفونتى فعال در همان محل اول یا نزدیک به آن ظاهر گردد. در این صورت ممکن است در محل قبلى، احساس خارش یا برآمدگى کنید. علایم تبخال دهانی عبارت اند از:

 1. جاری شدن بزاق دهان
 2. بوی بد دهان
 3. ورم غدد لنفاوی گردن

پیشگیری از بروز تبخال چگونه است؟

براى پیشگیرى از بروز تبخال و جلوگیری از انتقال تبخال با سایر افراد، بهتر است از روبوسی و تماس پوستى با افراد مبتلا به تبخال خوددارى کرد. همچنین از وسایل مشترک نباید استفاده کرد و مرتب دست ها را شست وشو داد. افرادی که تبخال دارند از قرار دریافت در معرض نور آفتاب و تماس با چشم ها باید خودداری کنند.

قرص آسیکلوویر 400 یا قرص تبخال

قرص آسیکلوویر یا قرص تبخال قرصی است که برای درمان بعضی عفونت های ویروسی مورد استفاده قرار می گیرد. زونا، آبله مرغان و همچنین تبخال لب تنها بعضی از موارد استفاده از قرص آسیکلوویر می باشند. هرپس تناسلی یکی دیگر از کاربردهای استفاده این دارو می باشد. ممکن است متخصصین تا مدتی پس از فروکش کردن ضایعات همچنان بیماران خود را به ادامه مصرف داروی خود توصیه کنند. این عمل موجب کاهش دفعات عود تبخال و هرپس ژنیتالیا می گردد.

این دارو موجب درمان کامل این عفونت ها نمی گردد بلکه موجب کاهش علایم و همچنین کوتاه شدن مدت بیماری می گردد. ویروس هایی که عامل بیماری هایی نظیر زونا یا تبخال هستند از خانواده ای به نام هرپس می باشند. این ویروس ها در پایانه های عصبی سیستم عصبی مخفی شده و در شرایط استرس زا نظیر امتحانات، مسائل زناشویی، مسائل اقتصادی و خانوادگی موجب بروز علایمی می گردند که آن ها را به نام های زونا و تبخال می شناسیم. قرص آسیکلوویر موجب کاهش علایم و همچنین خاموش ماندن ویروس در بدن می گردد.

عملکرد آسیکلوویر در بدن چگونه است؟

شیوه ساز و کار آسیکلوویر در بدن، اختلال در همانند سازی دی ان ای ویروس است. این دارو پس از ورود به سلول، به ماده فعال آسیکلوویر تری فسفات تبدیل می گردد که این ماده موجب مهار عملکرد دی. ان.ای پلیمراز می گردد.

نحوه مصرف و علایم احتاقتصادی قرص آسیکلوویر چیست؟

قرص آسیکلوویر (قرص تبخال) معمولاً به شکل خوراکی و برای 2 تا 5 مرتبه در روز تجویز می گردد. میزان دوز تجویز شده وابسته به سن، وزن، شرایط و علایم بیماری و همچنین صلاحدید پزشک شما می باشد.

شایع ترین علایمی که به دنبال مصرف این دارو دیده شده اند عبارت اند از:

 • تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • سردرد

به خاطر داشته باشید که پزشک شما با توجه به سبک سنگین کردن فواید و مضرات قرص آسیکلوویر این دارو را برای شما تجویز کرده است. با این حال در صورتی که علایم شما بسیار آزار دهنده است یا موجب مسائلی جدی در شما شده است حتماً موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

قرص والاسیکلوویر

قرص والاسیکلوویر یا والاسکلوویر و یا قرص تبخال از دسته ضد ویروس است که برای درمان بیماری های ناشی از ویروس هرپس شامل تب خال، زخم های سرد، زونا، آبله مرغان به کار می رود. این پیش دارو، در درون بدن به اسیکلوویر تبدیل می گردد. والاسیکلوویر سرعت رشد و انتشار ویروس هرپس در بدن را کاهش می دهد و در درمان عفونت ویروس هرپس در عظیمسالان و بچه ها استفاده می گردد. والاسیکلوویر در درمان زخم های سرد در بچه ها بالای 12 سال و آبله مرغان در بچه ها بالای 2 سال استفاده می گردد.

موارد منع مصرف قرص تبخال (والاسیکلوویر)

 • اگر به والاسیکلوویر یا هر ترکیب دیگر این دارو حساسیت داشته باشید نباید استفاده گردد.
 • درصورت مشاهده هرگونه علائم حساسیتی به دارو، موادغذایی یا رنگ حتماً پزشک را آگاه کنید. این می تواند شامل جوش؛ کهیر؛ خارش؛ تنگی نفس؛ خس خس؛ سرفه؛ ورم کردن صورت، لب ها، زبان یا گلو یا هر علائم دیگر گردد.
 • شل شدن مدفوع
 • دل درد و استفراغ.
مصرف غذای سبک در وعده های بیشتر در طول روز و بهداشت دهان به بهبود این شرایط یاری می نماید. برای بچه ها عظیم تر می توانید از آبنبات بدون قند بهره ببرید.

گروه سلامت خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 713

به "قرص تبخال درمانی برای تبخال لب و دهان" امتیاز دهید

35 کاربر به "قرص تبخال درمانی برای تبخال لب و دهان" امتیاز داده اند | 4.6 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قرص تبخال درمانی برای تبخال لب و دهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید