مراقب عوارض شوینده ها در خانه تکانی باشید خبرنگاران

به گزارش بازی ناتمام، رئیس گروه بهداشت حرفه ای معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توصیه کرد در ایام پایانی سال مراقب عوارض مواد شوینده در خانه تکانی باشید.

مراقب عوارض شوینده ها در خانه تکانی باشید خبرنگاران

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، حریری، شیوع بیماری کووید 19 را در جامعه سبب افزایش استفاده از مواد شوینده و ضد عفونی نماینده ها در یکسال گذشته بیان کرد و اضافه نمود: سرانه مصرف این دسته از مواد در خانواده ها نسبت به سال های گذشته چند برابر شده است.

وی با اشاره به گسترش فزاینده میزان مواجهه افراد به خصوص زنان خانه دار با این مواد شیمیایی گفت: با توجه به ماهیت مزمن بعضی از آثار تماس با مواد شیمیایی، ممکن است در سال های آینده شاهد ایجاد مشکلاتی در سلامت افراد باشیم، بنابراین دقت در استفاده از این مواد و رعایت موازین بهداشتی و ایمنی بسیار اهمیت دارد.

به گفته حریری ساختار اغلب این مواد شیمیایی به دلیل ماهیت عملکردی آن ها (لکه بری و سفید نمایندگی و ضدعفونی کردن سطوح) برگرفته از مواد شیمیایی با پایه اسیدی یا بازی مانند آمونیاک است که محرک بوده و تماس پوستی یا مواجهه استنشاقی با آن ها سبب ایجاد تأثیرات مخرب بر روی سیستم های مختلف بدن انسان می گردد.

وی با اشاره به گسترش استفاده از مواد ضدعفونی نماینده دست با پایه الکلی در اپیدمی کرونا اعلام کرد: الکل یک حلال نسبتاً قوی است که با از بین بردن چربی پوست دست، ریسک ابتلاء به درماتیت ها را افزایش می دهد.

حریری یادآور شد که با ابتکار بعضی از شرکت ها مواد ضدعفونی نماینده پایه الکلی در بستری از گلیسیرین ساخته شده است تا این مشکل کمتر گردد.

وی بر نگهداری مواد شوینده در محل مناسبی دور از دسترس بچه ها تاکید نمود و اضافه نمود: نگهداری این مواد در آشپزخانه و کابینت های پایینی احتمال خطر مسمومیت بچه ها با این مواد را افزایش می دهد.

این کارشناس بهداشت حرفه ای به خانواده ها هشدار داد که هرگز و حتی یک لحظه بچه ها را با این مواد تنها نگذارند و در صورتی که هنگام استفاده از این مواد مجبور به پاسخگویی به تلفن یا آیفون منزل و… شدند کودک را نیز همراه خود ببرند.

وی استفاده از دستکش و عینک هنگام کار با مواد جرم گیر و سفید نماینده را الزامی دانست تا مانع تماس پوستی و پاشیدن قطرات این مواد به داخل چشم گردد. در هنگام کار با شوینده ها نیز با توجه به خاصیت چربی زدایی آن ها استفاده از دستکش برای جلوگیری از خشکی پوست دست ضرورت دارد.

حریری با اشاره به عدم تأثیر استفاده از ماسک های تنفسی یکبار مصرف در کاهش مواجهه استنشاقی با این مواد گفت: قطر بخارات مواد شیمیایی بسیار کوچک تر از قطر خلل و فرج ماسک های یکبار مصرف است و به راحتی از آن ها عبور می نمایند و از فرد محافظت نمی کند، گرچه ممکن است در کاهش بوی ناشی از این مواد مؤثر باشند.

وی تاکید نمود: هنگام استفاده از این مواد برای نظافت مکان های سربسته مانند دستشویی و توالت حتماً باید پنجره را باز کرد و در صورت عدم وجود پنجره باید درب را باز گذاشت و سیستم تهویه روشن گردد تا از تجمع بخارات این مواد در محیط کاسته گردد.

رئیس گروه بهداشت حرفه ای معاونت امور بهداشتی در ادامه هشدار داد که هرگز نباید مواد سفید نماینده و جرم گیر با هم مخلوط شوند، زیرا بر اثر فعل و انفعالات مواد شیمیایی، سمیت این مواد افزایش می یابد.

به گفته وی از مخلوط کردن این مواد با آب داغ نیز باید خودداری گردد، زیرا حرارت نیز سبب افزایش فعل و انفعالات شیمیایی شده و افزایش میزان متصاعد شدن بخارات مواد شیمیایی می گردد.

حریری با اشاره به خطرات ناشی از استفاده از مواد شوینده، اعلام کرد: استفاده از این مواد توسط افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم یا آلرژی می تواند سبب تشدید بیماری گردد.

این کارشناس معاونت بهداشتی دانشگاه در صورت پاشیده شدن این مواد بر روی چشم به افراد توصیه کرد که حداقل به مدت 15 دقیقه چشم خود را با آب فراوان شست و شو داده و سپس به چشم پزشک مراجعه نمایند، زیرا این مواد می توانند آسیب های جبران ناپذیری به قرنیه وارد کند.

حریری در پایان سخنان خود اعلام کرد: قبل از استفاده از مواد سفید نماینده، جرم گیر و سایر مواد شوینده حتماً برچسب روی آن را مطالعه نمایند این برچسب حاوی اطلاعات مفیدی در زمینه نکات ایمنی و بهداشتی و یاری های اولیه در مورد تماس با این مواد هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 فروردین 1400 بروزرسانی: 30 فروردین 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1052

به "مراقب عوارض شوینده ها در خانه تکانی باشید خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراقب عوارض شوینده ها در خانه تکانی باشید خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید