نفت و تورم در بودجه 1400

به گزارش بازی ناتمام، بخشنامه بودجه سال 1400 روز گذشته به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد و در قالب این بخشنامه رئیس جمهوری چارچوب و سیاست های پیش بینی شده برای لایجه بودجه سال آینده را گفت. بر اساس این بخشنامه و اظهارات روزهای اخیر رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور به نظر می رسد که بودجه سال آینده نسبت به موارد مشابه پیشین خود مبتکرانه باشد.

نفت و تورم در بودجه 1400

تأکید دولت روی سیاست های انقباضی پولی و در مقابل سیاست های اقتصادی انبساطی است و یکی از برنامه های متفاوتی که رئیس سازمان برنامه و بودجه به آن اشاره کرده، اجرای طرح پیش فروش نفت در 1400 است. اقدامی که می تواند از طریق فروش اوراق منابعی را برای سرمایه گذاری در بخش عمرانی و زیرساختی کشور فراهم کند. با نگاهی به سند دخل و خرج کشور در سال های اخیر می توان دریافت که وابستگی بودجه به نفت بسیار کاهش پیدا کرده است و این مسأله برای اقتصاد ایران می تواند مطلوب ارزیابی شود. اگرچه در کاهش وابستگی بودجه به نفت، تحریم های امریکا نقش داشت اما اکنون تاب آوری بودجه ایران در میان کشورهای نفتی منطقه در برابر فشارهای خارجی افزایش یافته و اتفاق خوبی است.

البته در همین حال، بخشی از اقتصاد کشور که تابع فروش نفت و تأمین ریال مورد نیاز از این طریق است. از جمله بخش زیرساخت ها که اگر منابع به آن تزریق نشود، مشکل ساز خواهد شد. اما با توجه به تحریم ها منابع مورد نیاز این بخش تأمین نمی شود و اگر این فرایند ادامه دار باشد، اقتصاد کشور با مشکل روبرو خواهد شد و توسعه به عقب خواهد افتاد. کما اینکه می بینیم رشد اقتصادی کشور مطلوب نیست و اقتصاد کوچک کشور مدام در حال کوچک تر شدن است. به طور معمول، در ایران هرگاه منابع اقتصادی محدود می شود، نخستین بخشی که با کاهش بودجه روبرو خواهد شد، بخش زیرساخت ها و عمران است. بودجه عمرانی را کم می کنند تا هزینه های جاری از جمله حقوق کارمندان پرداخت شود. اما طرح پیش فروش نفت می تواند به تأمین منابع مورد نیاز در زمینه توسعه زیرساخت ها کمک کند و اگر این اتفاق بیفتد، می تواند برای سایر بخش های اقتصاد نیز مفید باشد. به این ترتیب که توسعه زیرساخت ها از طریق فروش ریالی نفت به مردم می تواند چرخ های پروژه های عمرانی، زیرساختی و صنعتی را به گردش درآورد و با ایجاد اشتغال موجب بهبود فضای اقتصادی کشور و معیشت مردم شود. البته باید توجه شود که این منابع به سمت هزینه های جاری سوق داده نشود تا درنهایت به رسیدن دولت به اهدافش نظیر مدیریت نقدینگی، کاهش نرخ تورم و ایجاد رشد اقتصادی کمک کند.

در عین حال باید برنامه ریزی و به دقت بررسی شود که چگونه طرح پیش فروش نفت باید اجرا شود تا با استقبال مردم همراه باشد. یکی از مهم ترین پیش نیازهای اجرای این طرح مهم اقتصادی در نظر دریافت منافع مردم در کنار نیازهای دولت است.

*استاد دانشگاه تربیت مدرس

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 720

به "نفت و تورم در بودجه 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نفت و تورم در بودجه 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید