واشنگتن: مذاکرات وین درباره برجام، معین کننده نبود

به گزارش بازی ناتمام، ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی است مذاکرات گروه 1+4 با ایران درباره احیای توافق هسته ای، تعیین کننده نبود.

واشنگتن: مذاکرات وین درباره برجام، معین کننده نبود

به گزارش فارس، پرایس بامداد سه شنبه در نشست خبری روزانه، گفت: مذاکرات وین سازنده بود، اما معین کننده نبود و ما منتظر ادامه آنها هستیم.

وی شرح داد: ما در مورد جزئیات موضوع تسهیل تحریم های ایران شرحی نمی دهیم زیرا این موضوع هنوز مورد بحث واقع شده است.

این مقام آمریکایی با بیان اینکه واشنگتن در حال متمرکز کردن تلاش هایش برای بازگشت به توافق هسته ای با ایران است، افزود: ما نتایج مذاکرات وین را [در آینده] خواهیم دید... ما به هیچ فشاری از سوی روسیه یا دیگر کشورها تن نمی دهیم و تمرکز ما بر جلوگیری از رسیدن ایران به سلاح اتمی است.

پرایس خبر داد: انتظار داریم [راب] مالی و هیأت آمریکایی روز سه شنبه به وین بازشود تا مذاکرات غیرمستقیم با ایران را از سر بگیرد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره فایل صوتی که اخیراََ از محمد جواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران منتشر شده، شرح داد: ابتدا باید بگویم، ما درباره مطالب افشاشده و درزپیدا کرده، صحبتی نمی کنیم. معین است که نمی توانیم صحت و اعتبار آن را تایید کنیم و به صورت مستقیم درباره آن اظهار نظر نمی کنم.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اما ادامه داد: در بحث کلی تر، در هر مذاکره ای، ما کنترلی بر سیستم تصمیم گیری داخلی در همتایان خود نداریم. در این مورد، به دلیل اینکه مذاکرات با ایران همچنان غیرمستقیم است، از طریق شرکای خود با مقام های ایرانی که به وین آمده اند صحبت می کنیم.

پرایس با ادعای اینکه مذاکرات آمریکا با ایران در گذشته و در چارچوب 1+5 پیروز بوده، شرح داد: اکنون نیز تمرکز ما از طریق این گفت وگوهای غیرمستقیم در وین، بر روی معین کردن این مسئله است که آیا می توانیم همان کار را دوباره انجام دهیم یا خیر.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه از نظر واشنگتن مذاکرات وین چه مدت طول می کشد، گفت: راه طولانی مقابل ما واقع شده است و انتظار همین را نیز داشتیم... چیزی که اکنون روی آن تمرکز داریم، یک چیز است و آن رسیدن به توافقی است که به شکل دائم و قابل راستی آزمایی، مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی شود.

این مقام آمریکایی ادامه داد: دستیابی ایران به تسلیحات اتمی نه به نفع آمریکا، نه به نفع متحدان اروپایی ما، نه به نفع چین و روسیه خواهد بود... ما در سال 2015 توانستیم به برجام دست پیدا کنیم و آن را اجرا کنیم، می توانیم همان کار را نیز اکنون انجام دهیم اگر ایران به پایبندی بازشود.

پیش از این، یک مقام وزارت خارجه آمریکا بامداد پنجشنبه با ادعای اینکه اختلافات بین ایران و واشنگتن درخصوص تحریم ها علیه تهران در مذاکرات وین هنوز وجود دارد، گفت مقابل ما مسیری طولانی تر از آنچه طی کرده اند وجود دارد. (جزئیات بیشتر)

نشست کمیسیون مشترک برجام فردا (سه شنبه) با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) و نماینده اتحادیه اروپا در شهر وین برگزار می شود.

منبع: فرارو
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1112

به "واشنگتن: مذاکرات وین درباره برجام، معین کننده نبود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واشنگتن: مذاکرات وین درباره برجام، معین کننده نبود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید