چه بر سر نوتردام خواهد آمد

به گزارش بازی ناتمام، کلیسای نوتردام پاریس در آتش سوخت و حال با گذشت زمان، برآورد هایی پیرامون زمان بازسازی و بازسازی آن عنوان شد.

چه بر سر نوتردام خواهد آمد

سقف کلیسای نوتردام تنها یک سقف نبود، مطمئنا از نفوذ آب به درون ساختمان جلوگیری می کرد، اما آنچه در ماه آوریل در شهر پاریس سوخت یک شگفتی فنی و اوج مهندسی در قرن 12 و 13 میلادی بود. اگر به قطعات بزرگ چوب و سربی که در ارتفاع بیش از 30 متری این بنا به کار برده شده، نگاه کنید از نبوغ و مهارت سازندگان اولیه آن شگفت زده می شوید.

لین کرتنی، تاریخ دان و نویسنده کتاب مهندسی کلیساهای قرون وسطایی در مقاله ای می نویسد: چوب بست های بزرگی که با استفاده از درختان قطع شده در حدود سال 1160 ساخته شده بودند، به صورت ویژه ای با یک صفحه اضافی به دیوارها متصل شدند تا در طول تمام مساحت سقف همچنان محکم باقی بمانند. چوب در حالت فشار قرار داشت و به نگه داشتن دیوارهای بلند و نازک یاری می کرد. این سقف که بیشتر آن از چوب ساخته شده بود، تقریباً یک چهارم از کل ساختار کلیسای نوتردام را تشکیل می داد که حالا دیگر از دست رفته است.

اکنون بر سر اینکه چه چیزی باید جایگزین ساختار سقف و مناره کلیسای نوتردام گردد نیز اختلاف نظرهایی وجود دارد. ادوارد فیلیپ ابراز امیدواری نموده سازه جدیدی که قرار است جایگزین سقف در آتش سوخته کلیسای نوتردام گردد، مطابق با تکنیک ها و چالش های زمان کنونی باشد.

بعلاوه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه نیز اعلام نموده که عملیات بازسازی و بازسازی کلیسا در طول مدت پنج سال تکمیل خواهد شد.

البته این اظهار نظر با نامه سرگشاده چندین معمار همراه شد که در آن ضمن غیرمنطقی خواندن زمان کوتاه پنج ساله برای احیای کلیسا، از رئیس جمهور خواستند رویکرد معقولانه تری در این باره در پیش بگیرد.

تعداد زیادی از شرکت های معماری بین المللی نیز دست به کار شدند و طرح ها و ایده هایی برای ساخت مجدد سقف کلیسا نوتردام عنوان نمودند که اغلب در آن از مقادیر زیادی شیشه استفاده می گردد.

نورمن فاستر، معمار سرشناس بریتانیایی پیشنهاد ساخت یک سکوی بازدید یا سکوی مشاهده را در بام کلیسا عنوان نمود و الکساندر فانتوزی نیز ساخت سقفی کاملاً از شیشه مات را پیشنهاد داده است.

استودیو معماری NAB نیز پیشنهاد داده سقف کلیسا را به شکل یک گلخانه و در نوک مناره آن کندوی عسل ایجاد نمایند.

داگلاس پریچارد، استاد معماری در دانشگاه جان هاپکینز معتقد است در معمارت میراث تاریخی ظرافت و زیبایی فراوانی وجود دارد و این خطر وجود دارد که با استفاده از مصالح و روش های کنونی، در نهایت چیزی بسیار بد ایجاد گردد. مشکل بناهای تاریخی این است که هر روز تحلیل می روند و سنگ ها و چوب های استفاده شده در آن به تدریج فرسوده می شوند.

شاید اتفاقاتی فاجعه بار چون آتش سوزی در نوتردام برای آن این بناها روی دهد. این بناها زمانی ساخته شدند که نگرانی درباره باران های اسیدی وجود نداشت. باید مسائل مربوط به زلزله را نیز برای بازسازی این بناها در نظر گرفت.

با این وجود اسکن سه بعدی که اندرو تالون و همکاران وی از کلیسای نوتردام پیش از وقوع آتش سوزی انجام دادند از لحاظ تاریخی و حفظ آن بسیار اهمیت دارد، چرا که تمامی جزئیات بنا را با دقت سانتیمتر به ثبت رسانده است.

پس از آتش سوزی بزرگ در کلیسای نوتردام در شهر پاریس، کارشناسان از هزینه سنگین دو تا سه میلیارد دلاری برای برای احیای این بنای تاریخی خبر می دهند. حال باید منتظر ماند و دید کلیسای تاریخی و 850 ساله نوتردام پاریس در نهایت در طول مدت چند سال و با چه کیفیتی بازسازی و بازسازی می گردد.

منبع: ایسنا

منبع: همگردی
انتشار: 3 بهمن 1401 بروزرسانی: 3 بهمن 1401 گردآورنده: halfgame.ir شناسه مطلب: 1684

به "چه بر سر نوتردام خواهد آمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه بر سر نوتردام خواهد آمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید